Skocz do zawartości

Wenus 2019/2020


Paweł 103

Rekomendowane odpowiedzi

27.04.2020 SCT 10", B ES 3x, ASI 183MM, pasmo 394nm (Baader K-Line Ca). I pytanie do Panów z forum, czy prawa górna część planety, to oznaki psującej się kolimacji? Zdjęcie jest po wyostrzeniu, nawet trochę przesadnym (wyszły nawet jakieś babole w dolnej partii planety), ale niepokoi mnie górna krawędź. Pozdrawiam

wenus_n.jpg

Edytowane przez harryLH
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co konkretnie Cię niepokoi? Wokół rogalika tarczy masz artefakty wygenerowane przez matrycę, w których analizowanie nie ma sensu się wdawać bo nie mówią nic o optyce. Zarys planety wydaje się całkiem prawidłowy.

Edytowane przez lulu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lulu napisał:

A co konkretnie Cię niepokoi? Wokół rogalika tarczy masz artefakty wygenerowane przez matrycę, w których analizowanie nie ma sensu się wdawać bo nie mówią nic o optyce. Zarys planety wydaje się całkiem prawidłowy.

Najbardziej to, że to nie jest symetryczne, zawsze (podczas danej sesji)  jest w jednym miejscu - jakby uwiązane do planety, niezależnie od kierunku przeogniskowania, czy po derotacji. Na fotce, wyszło nawet dość fajne rozmycie, ale czasami na poszczególnych ujęciach, widzę jakby drugi zarys krawędzi. Gdzieś kiedyś czytałem, że to może być oznaka rozkolimowania sct. Zrobiłem sobie maskę Duncana, ale jak do tej pory nie trafił mi się zbyt dobry seing, aby skutecznie zweryfikować wygląd Y.

Edytowane przez harryLH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, harryLH napisał:

Najbardziej to, że to nie jest symetryczne, zawsze (podczas danej sesji)  jest w jednym miejscu - jakby uwiązane do planety, niezależnie od kierunku przeogniskowania, czy po derotacji. Na fotce, wyszło nawet dość fajne rozmycie, ale czasami na poszczególnych ujęciach, widzę jakby drugi zarys krawędzi. Gdzieś kiedyś czytałem, że to może być oznaka rozkolimowania sct. Zrobiłem sobie maskę Duncana, ale jak do tej pory nie trafił mi się zbyt dobry seing, aby skutecznie zweryfikować wygląd Y.

Drugi zarys krawędzi faktycznie może być efektem rozogniskowania, ale czy niewłaściwa kolimacja byłaby w stanie doprowadzić do tak punktowych efektów, widocznych na części obwodu tej mikroskopjnej jednak tarczki? Nie mam doświadczenia w fotografowaniu Wenus z użyciem lustra, są tu koledzy którzy włożyli sporo wysiłku w perfekcyjną kolimację sprzętu wykorzystywanego do takich zdjęć, więc może się wypowiedzą.

Edytowane przez lulu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Wczorajsza Wenus, Faza 18%. 8.05.2020 godz. 21:10.

Newton Minimo 300/3600. ASI 178 MM na ASA DDM 60. Filtry UV Baader i Astronomik ProPlanet 742.

Po 5000 klatek avi .

Kolorystyka zbliżona do wizualnej postaci planety:

1360217788_Wenusvisualapperance.thumb.png.f7051912d889dc87d1d2d23d52c62bf3.png

Wysoki kontrast kolorów:

910745710_Wenushighcontrast.thumb.png.b12e0cf516af6cd982e644cc39644c76.png

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lulu napisał:

A to nie jest tak że ta poświata robi Ci się gdy używasz Barlowa?

Niestety nie, Barlow je uwypukla. Nie zdążyłem sprawdzić na MAKu z Barlowem, ale wydaje mi się, że  w ognisku obraz był podobny do tego z ogniska sct, mam jeszcze przypuszczenie po poście Lukasz83 (te dziwne powidoki z kamer ASI - nie mam innych, i do tej pory myślałem, że to przypadłość teleskopów z płytą meniskową). Przeszkadzały mi teraz przy testach IR850 i już wcześniej z MAKiem polując na marsjańskie satelity. Poświęcę kiedyś noc z dobrym seingiem na testy samej kolimacji sct. Jak trzeba będzie założę osobny wątek, aby nie zaśmiecać tematu Wenus. Poza tym po barlowie ES 2" nie spodziewałbym się takich efektów.

 

Edytowane przez harryLH
doprecyzowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, lulu napisał:

A jakie Ty masz tam ogniskowe, że musisz stosować Barlowa?

MAK180 -  2700mm, SCT10" - 2500mm, to nie jest tak, że muszę, zwłaszcza, że moje kamery mają mały pixel, ale od października w niebo patrzyłem jakieś 5-6 razy, gdzieś wtedy też kupiłem tego barlowa, i tak na prawdę jeszcze go sprawdzam, jak do tej pory 3 razy dał mi lepszy detal po obróbce niż ognisko główne. Więc dodatkowo wkładam go w wyciąg (ze względu na statystykę).

Edytowane przez harryLH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Wczorajsza Wenus na wysokości 15-16° co rzutowało na większe turbulencje atmosfery, faza tylko 13.8% rozmiar kątowy urósł do 47.0". SW MAK 102/1300mm, Sony a5000, ZWO ADC, UV IR Cut-L Barrlow 2x. Stack 1600 klatek. Nagranie (prędkość 2x) i dwie fotki.

 

Pozdrawiam,

Robert

InShot_20200513_012014727.jpg

InShot_20200513_193528882.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lulu Wczoraj szczęśliwie pogoda i tak sprzyjała więc w porównaniu do poprzednich sesji i focenia ok 25° nad horyzontem różnica była zauważalna choć i tak wciąż znośna. Ciekawe kto schwyta najcieńszy rogalik bo rozmiary kątowe będą rzędu 55"-56", ale warunki będą już bardzo kiepskie.. No i przed nami jeszcze okultacja z Księżycem 19.06

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak tam podglądacze pięknych planet? Jak humory? U mnie od kilku dni jest taka masakra z seeingiem że wstyd nawet pokazywać cokolwiek - @Robert_73 nie jesteś jedyny który ma z tym problem, pogoda nigdzie chyba w ostatnich dniach nie sprzyja.... Z drugiej strony zastanawiam się czy i co udaje się w takich warunkach przewalających się frontów uchwycić innym, więc w końcu postanowiłem pokazać jednak moje uciułane, nieostre wysiłki. 11, 12 i 14 maja.

VENUS-2020-05-11d.png

VENUS-2020-05-12d.png

VENUS-2020-05-14d.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.