Skocz do zawartości

Wenus 2019/2020


Paweł 103

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 30.03.2020 o 19:01, Robert_73 napisał:

Cześć,

Nagranie Wenus z 28.03.2020 z MAK 102/1300mm. AZ3, Barrlow 2x, ZWO ADC, UV IR Cut-L, Sony a5000. Bardzo dobry seeing pomógł wyraźnie uchwycić fazę 49%. Ciekawe co przyniesie stackowanie filmików z filtrem #47, który również testowałem i łączenie z RGB.

@Charon_X Niesamowita Wenus z MAK 90! Gratuluję!

Pozdrawiam, Robert

 

Super seeing - u mnie obraz tak tańczy że tarcza przybiera kształty wszelkich figur geometrycznych... :-)

 

Też 28 marca, 0,49% oświetlonej tarczy:

VENUS-2020-03-28d.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, RMK napisał:

Panie i Panowie startujcie do sprzętu bo jeśli ja mam takie 2000 klatek z balkonu w Warszawie przez SCT8 i Barlowa to strach pomyśleć co niektórzy tu wrzucą.

Na szybko obróbka przy teleskopie ;)

Venus08042020testResize150.jpg

U mnie seeing taki sobie :) Ale coś tam się udało.  Widać, że struktury w miarę spójne :)

Fajnie mieć referencję! Dobra robota!

 

932674911_5-upv2.jpg.d21b8152c654b98e66191b3662c6a88c.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.04.2020 o 14:12, KArtur napisał:

Zrobione telefonem P8 Lite+ SW 102/500. Nie tak ładna jak wasze ale liczy się pasja :)

Artur, spróbuj popracować nad zmniejszeniem ilości światła, zdjęcie jest bardzo mocno prześwietlone i z pewnością tym sprzętem, którym dysponujesz mógłbyś uzyskać znacznie, znacznie lepsze rezultaty. Pasja jest ważna, ale technika też jest niezbędna :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2020 o 19:07, Lukasz83 napisał:

Ależ oczywiście, że da się z fioletowym Wrattenem albo z mieszankami tanich filtrów UG1 lub UG11 Schotta.

@riklaunim pisał o tym już dość dawno. Podobnie z kwestią wszelkiej maści soczewek barlowa - to nie jest tak, że się nie da. Da się . 

Ale to są półśrodki. 

 

Problem w tym, że absorpcja przez zwykłe szkło jest więcej niż symboliczna - więc wszelkie próby rezygnacji z soczewek barlowa oraz wyboru systemu optycznego bez szklanych korektorów wydają się mieć mocne "astrofotograficzne" uzasadnienie.

Sam dwa lata temu fotografowałem Newtonem z barlowem i z "prowizorycznym" UV.

Dało się (i biorąc pod uwagę tamten okres, bardzo się cieszę, że próbowałem) ale po przesiadce na dedykowane UV oraz "bezszkłowy" system różnica jest zasadnicza

Chciałbym prosić o poradę. Robiłem już zdjęcia Wenus z filtrem IR, ale chciałbym popróbować także budżetowymi UV. Zakupiłem sobie filtr UV analogiczny do BG1 (ZWB2 - dostępny na ebay). Do tego mam kilka innych - UV/IR cut, kolorowe niebieskie i fioletowy (80A, 82A, 47). Inne kolorowe oczywiście także. Niestety apertura mojego teleskopu to tylko 8 cali (SW 200/1000) więc raczej bez Barlow 2x się nie obejdzie, co jak czytałem wcześniej będzie mieć wpływ raczej negatywny. Kamera to tania T7C (klon ASI 120).

 

Czy doradzilibyście mi jakie czasy i gain warto w ogóle brać pod uwagę? Czy jest sens obserwacji dziennych w UV? W IR próbowałem i wstępne wyniki przedstawiam poniżej.

IR_14_11_55 0.0001_100_lapl5_ap19_Drizzle15_conv1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tuvoc napisał:

Chciałbym prosić o poradę. Robiłem już zdjęcia Wenus z filtrem IR, ale chciałbym popróbować także budżetowymi UV. Zakupiłem sobie filtr UV analogiczny do BG1 (ZWB2 - dostępny na ebay). Do tego mam kilka innych - UV/IR cut, kolorowe niebieskie i fioletowy (80A, 82A, 47). Inne kolorowe oczywiście także. Niestety apertura mojego teleskopu to tylko 8 cali (SW 200/1000) więc raczej bez Barlow 2x się nie obejdzie, co jak czytałem wcześniej będzie mieć wpływ raczej negatywny. Kamera to tania T7C (klon ASI 120).

 

Czy doradzilibyście mi jakie czasy i gain warto w ogóle brać pod uwagę? Czy jest sens obserwacji dziennych w UV? W IR próbowałem i wstępne wyniki przedstawiam poniżej.

IR_14_11_55 0.0001_100_lapl5_ap19_Drizzle15_conv1.jpg

A tam w tej kamerce nie ma czasem jakiegoś wbudowanego filtra przed matrycą? Bo jeśli jest to może stanowić problem ze względu na wycinanie zarówno IR

jak i UV (w kolorowych kamerkach najczęściej montują filtry UV/IR-cut)

Co do samych czasów to sprawa jest dość prosta. Im krótszy czas tym lepiej ale wtedy ciągniesz gain do góry. Z gainem też nie można przesadzić i przekraczać 80% wartości maksymalnej.

Co do czasów to dla dobrych rezultatów staram się nie przekraczać 15ms (przy Wenus) a najczęściej kręcę UV przy 10ms (a mój teleskop to f/19)

Edytowane przez Lukasz83
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam w tej kamerce nie ma czasem jakiegoś wbudowanego filtra przed matrycą? Bo jeśli jest to może stanowić problem ze względu na wycinanie zarówno IR

jak i UV (w kolorowych kamerkach najczęściej montują filtry UV/IR-cut)

 

Na szczęście był on wykręcany z obudowy. Już się go pozbyłem.

 

Dzięki za porady! Zaraz sprawdzę. Może za dnia też wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tuvoc napisał:

A tam w tej kamerce nie ma czasem jakiegoś wbudowanego filtra przed matrycą? Bo jeśli jest to może stanowić problem ze względu na wycinanie zarówno IR

jak i UV (w kolorowych kamerkach najczęściej montują filtry UV/IR-cut)

 

Na szczęście był on wykręcany z obudowy. Już się go pozbyłem.

 

Dzięki za porady! Zaraz sprawdzę. Może za dnia też wyjdzie.

Przy nagrywaniu staraj się żeby histogram wskazywał nie mniej niż 75% i nie więcej niż 90% :) Wtedy najlepiej ostrzy się finalne stacki i wychodzi najwięcej detalu.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i Koledzy, nie wiem co jest. Wrzuciłem do AutoStakkerta filmik z 8 kwietnia. Postękał, popyrkał - i wyrzucił mi takiego stacka z takim jakimś dziwolągiem. Ni to napis, ni to nie wiadomo co. Może kosmiczny koronawirus? A może ufo uchwyciłem w kadrze?

VENUS-2020-04-08s1.png.jpg

Edytowane przez lulu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.