Jump to content

Recommended Posts

Posted (edited)
W dniu 30.03.2020 o 21:34, Mariusz Psut napisał:

Raczej nie pochodzi z okularu

No nie; pochodzi z atmosfery, stąd "atmosferyczna" w nazwie :lol:

Edited by Krzysztof z Bagien

W dniu 30.03.2020 o 19:01, Robert_73 napisał:

Cześć,

Nagranie Wenus z 28.03.2020 z MAK 102/1300mm. AZ3, Barrlow 2x, ZWO ADC, UV IR Cut-L, Sony a5000. Bardzo dobry seeing pomógł wyraźnie uchwycić fazę 49%. Ciekawe co przyniesie stackowanie filmików z filtrem #47, który również testowałem i łączenie z RGB.

@Charon_X Niesamowita Wenus z MAK 90! Gratuluję!

Pozdrawiam, Robert

Super seeing - u mnie obraz tak tańczy że tarcza przybiera kształty wszelkich figur geometrycznych... :-)

Też 28 marca, 0,49% oświetlonej tarczy:

VENUS-2020-03-28d.png

• Like 4

Posted (edited)

Po dłuższej przerwie udało mi się w końcu wystawić teleskop :)

SW 100ED + Barlow 2x

30AD4357-29E8-4AC2-8BB9-8D00CB8C6755.jpeg.76f207d9be642082dd1eb5019707075c.jpeg

Edited by BlackAdder
  • Like 7

Witam, 

Venus z 28.03.2020 z MAK 102mm ZWO ADC, UV IR Cut-L, Sony a5000 na AZ3 plus #47 filtr fioletowy

Pozdrawiam,

Robert

PSX_20200402_015032.jpg

InShot_20200401_074640092.jpg

InShot_20200331_174000160_pipp_g3_ap14RBh.png

• Like 7

W dniu 6.01.2020 o 18:14, wessel napisał:

Jasny gwint, a ja mam w Warszawie horyzonty pozasłaniane :(

A, trzeba było nie głosować na Rafała :hiya:

1 kwietnia - i nie jest to prima aprilis...

VENUS-2020-04-01d.png

• Like 8

Posted (edited)

2 kwietnia - za chwilę zacznie się robić ładny rogaliczek :-)

VENUS-2020-04-02d.png

Edited by lulu
  • Like 3

Zrobione telefonem P8 Lite+ SW 102/500. Nie tak ładna jak wasze ale liczy się pasja :)

IMG_20200404_222245-01.jpeg

• Like 2

Dawno nie fociłem planet, zapomniałem jakie to relaksujące :) Wenus z dzisiaj (06.04) w filtrze Baader IR-pass:

1270773426_Ven_210944_lapl5_ap8pp.jpg.620a0938e7262f929edea464813646f1.jpg

SW200/1000 + ASI290MM + Meade 5x

• Like 5

Wczoraj udalo mi sie po raz pierwszy wyostrzyc Wenus jak na moje mozliwosci .SW 90/900,Canon 700D w projekcji okularowej z okularem 6mm StarGuider,programDPP.

IMG_7235.JPG

• Like 2

Godzinę temu, gozdzik napisał:

Wczoraj udalo mi sie po raz pierwszy wyostrzyc Wenus jak na moje mozliwosci .SW 90/900,Canon 700D w projekcji okularowej z okularem 6mm StarGuider,programDPP.

"Venere" to po włosku?

Spoiler
Spoiler

IMG_7235.JPG

Panie i Panowie startujcie do sprzętu bo jeśli ja mam takie 2000 klatek z balkonu w Warszawie przez SCT8 i Barlowa to strach pomyśleć co niektórzy tu wrzucą.

Na szybko obróbka przy teleskopie ;)

Venus08042020test.jpg

Venus08042020testResize150.jpg

• Like 7

Godzinę temu, Dan1367 napisał:

"Venere" to po włosku?

Pokaż ukrytą zawartość
  Pokaż ukrytą zawartość

IMG_7235.JPG

Tak

• Thanks 1

5 godzin temu, RMK napisał:

Panie i Panowie startujcie do sprzętu bo jeśli ja mam takie 2000 klatek z balkonu w Warszawie przez SCT8 i Barlowa to strach pomyśleć co niektórzy tu wrzucą.

Na szybko obróbka przy teleskopie ;)

Venus08042020testResize150.jpg

U mnie seeing taki sobie :) Ale coś tam się udało.  Widać, że struktury w miarę spójne :)

Fajnie mieć referencję! Dobra robota!

932674911_5-upv2.jpg.d21b8152c654b98e66191b3662c6a88c.jpg

• Like 7

A ja sobie popatrzyłem przez filtr fioletowy w okular teleskopu ( orto Zeissa 10mm + barlow 2,5x) i w rewelacyjnym seeingu też widziałem jakieś cienie w atmosferze. Generalnie widoki  z tym filtrem oraz z neodymowym były bardzo przyjemne! ( Newton 12" f/5). :) .

• Like 3

Cześć,

Wenus z 28.03.2020 tym razem w wersji kolorowej. Sprzęt: SW MAK 102, AZ3, Barrlow 2x, Sony 2x UV IR Cut-L i filtr fioletowy #47

Pozdrawiam,

PSX_20200409_002935.jpg

• Like 4
  • Love 1

Posted (edited)

4 kwietnia.

VENUS-2020-04-04d.png

Edited by lulu
  • Like 2

W dniu 6.04.2020 o 14:12, KArtur napisał:

Zrobione telefonem P8 Lite+ SW 102/500. Nie tak ładna jak wasze ale liczy się pasja :)

Artur, spróbuj popracować nad zmniejszeniem ilości światła, zdjęcie jest bardzo mocno prześwietlone i z pewnością tym sprzętem, którym dysponujesz mógłbyś uzyskać znacznie, znacznie lepsze rezultaty. Pasja jest ważna, ale technika też jest niezbędna :-)

• Like 1

Posted (edited)

5 kwietnia.

VENUS-2020-04-05d.png

Edited by lulu
  • Like 1

W dniu 14.02.2020 o 19:07, Lukasz83 napisał:

Ależ oczywiście, że da się z fioletowym Wrattenem albo z mieszankami tanich filtrów UG1 lub UG11 Schotta.

@riklaunim pisał o tym już dość dawno. Podobnie z kwestią wszelkiej maści soczewek barlowa - to nie jest tak, że się nie da. Da się . 

Ale to są półśrodki. 

Problem w tym, że absorpcja przez zwykłe szkło jest więcej niż symboliczna - więc wszelkie próby rezygnacji z soczewek barlowa oraz wyboru systemu optycznego bez szklanych korektorów wydają się mieć mocne "astrofotograficzne" uzasadnienie.

Sam dwa lata temu fotografowałem Newtonem z barlowem i z "prowizorycznym" UV.

Dało się (i biorąc pod uwagę tamten okres, bardzo się cieszę, że próbowałem) ale po przesiadce na dedykowane UV oraz "bezszkłowy" system różnica jest zasadnicza

Chciałbym prosić o poradę. Robiłem już zdjęcia Wenus z filtrem IR, ale chciałbym popróbować także budżetowymi UV. Zakupiłem sobie filtr UV analogiczny do BG1 (ZWB2 - dostępny na ebay). Do tego mam kilka innych - UV/IR cut, kolorowe niebieskie i fioletowy (80A, 82A, 47). Inne kolorowe oczywiście także. Niestety apertura mojego teleskopu to tylko 8 cali (SW 200/1000) więc raczej bez Barlow 2x się nie obejdzie, co jak czytałem wcześniej będzie mieć wpływ raczej negatywny. Kamera to tania T7C (klon ASI 120).

Czy doradzilibyście mi jakie czasy i gain warto w ogóle brać pod uwagę? Czy jest sens obserwacji dziennych w UV? W IR próbowałem i wstępne wyniki przedstawiam poniżej.

IR_14_11_55 0.0001_100_lapl5_ap19_Drizzle15_conv1.jpg

Posted (edited)
Godzinę temu, Tuvoc napisał:

Chciałbym prosić o poradę. Robiłem już zdjęcia Wenus z filtrem IR, ale chciałbym popróbować także budżetowymi UV. Zakupiłem sobie filtr UV analogiczny do BG1 (ZWB2 - dostępny na ebay). Do tego mam kilka innych - UV/IR cut, kolorowe niebieskie i fioletowy (80A, 82A, 47). Inne kolorowe oczywiście także. Niestety apertura mojego teleskopu to tylko 8 cali (SW 200/1000) więc raczej bez Barlow 2x się nie obejdzie, co jak czytałem wcześniej będzie mieć wpływ raczej negatywny. Kamera to tania T7C (klon ASI 120).

Czy doradzilibyście mi jakie czasy i gain warto w ogóle brać pod uwagę? Czy jest sens obserwacji dziennych w UV? W IR próbowałem i wstępne wyniki przedstawiam poniżej.

IR_14_11_55 0.0001_100_lapl5_ap19_Drizzle15_conv1.jpg

A tam w tej kamerce nie ma czasem jakiegoś wbudowanego filtra przed matrycą? Bo jeśli jest to może stanowić problem ze względu na wycinanie zarówno IR

jak i UV (w kolorowych kamerkach najczęściej montują filtry UV/IR-cut)

Co do samych czasów to sprawa jest dość prosta. Im krótszy czas tym lepiej ale wtedy ciągniesz gain do góry. Z gainem też nie można przesadzić i przekraczać 80% wartości maksymalnej.

Co do czasów to dla dobrych rezultatów staram się nie przekraczać 15ms (przy Wenus) a najczęściej kręcę UV przy 10ms (a mój teleskop to f/19)

Edited by Lukasz83
  • Thanks 1

A tam w tej kamerce nie ma czasem jakiegoś wbudowanego filtra przed matrycą? Bo jeśli jest to może stanowić problem ze względu na wycinanie zarówno IR

jak i UV (w kolorowych kamerkach najczęściej montują filtry UV/IR-cut)

Na szczęście był on wykręcany z obudowy. Już się go pozbyłem.

Dzięki za porady! Zaraz sprawdzę. Może za dnia też wyjdzie.

1 minutę temu, Tuvoc napisał:

A tam w tej kamerce nie ma czasem jakiegoś wbudowanego filtra przed matrycą? Bo jeśli jest to może stanowić problem ze względu na wycinanie zarówno IR

jak i UV (w kolorowych kamerkach najczęściej montują filtry UV/IR-cut)

Na szczęście był on wykręcany z obudowy. Już się go pozbyłem.

Dzięki za porady! Zaraz sprawdzę. Może za dnia też wyjdzie.

Przy nagrywaniu staraj się żeby histogram wskazywał nie mniej niż 75% i nie więcej niż 90% :) Wtedy najlepiej ostrzy się finalne stacki i wychodzi najwięcej detalu.

• Thanks 1

6 i 7 kwietnia.

VENUS-2020-04-06d.png

VENUS-2020-04-07d.png

• Like 3

Posted (edited)

Koleżanki i Koledzy, nie wiem co jest. Wrzuciłem do AutoStakkerta filmik z 8 kwietnia. Postękał, popyrkał - i wyrzucił mi takiego stacka z takim jakimś dziwolągiem. Ni to napis, ni to nie wiadomo co. Może kosmiczny koronawirus? A może ufo uchwyciłem w kadrze?

VENUS-2020-04-08s1.png.jpg

Edited by lulu
  • Like 1