Skocz do zawartości
  • 0

Nieudana kalibracja teleskopu Star Discovery


5grushek

Pytanie

Witam wszystkich. Po kilku próbach skalibrowania teleskopu SW Star Discovery 150/750 na montażu azymutalnym z GoTo, przyznam że nie wiem co dalej. Nie udało się go skalibrować, wszystkie próby ustawienia GoTo negatywne. Teleskop co prawda reaguje, ale wskazuje zupełnie inne pozycje niż zadane. Ręcznie da się ustawić teleskop na daną pozycję, ale GoTo nie daje się poprawnie ustawić. Procedurę ponawiałem kilkukrotnie. System nie zapamiętuje daty ani godziny, za każdym razem trzeba to ustawiać od nowa. Inne parametry pamięta, pozycję GPS, wysokość npm. Nie wiem teraz czy to wada pilota czy coś robię nie tak. Robiłem wszystko jak w instrukcji. Jeśli ktoś umie coś poradzić, proszę o info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
5 minut temu, Sebastianus napisał:

Czyli co jak się ustawi na Capelle to też mu montaż pierwszą gwiazdę do alignacji od strzała znajdzie?

Pierwszą gwiazdę alignacji ustawia się ręcznie. 

Ja robię tak:

- ustawiam co chce pilot (data, lokalizacja, czas, DST na NO w czasie zimowym itp)

- w procedurze Alignacji z kolei pilot podpowiada, że pierwsza gwiazdka to powiedzmy Capella, daję OK i jadę strzałkami pilota na gwiazdkę, ustawiam ją w centrum pola widzenia okularu

- wówczas dopiero pilot podpowiada drugą gwiazdkę (powiedzmy Deneb), wcikam OK i montaż jedzie już do niej sam

Z reguły przestrzeli o kilka stopni, ale mniejsza z tym. Ustawiam drugą w centrum okularu, zatwierdzam i mam komunikat Align successful. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Nie wiem czy dobrze rozumiem , ale chodzi ci o to że goto nie trafia?

To , że za każdym razem trzeba wpisywać datę i godzinę to nic dziwnego. Niektóre montaże tak mają np. mój celestron.

Po pierwsze primo upewnij się że masz dobrze wpisane współrzędne gps, wysokośc npm nie jest istotna.

Sprawdź jaką masz strefę czasową i czy masz czas letni czy zimowy.

Sprawdź czy jesteś dobrze ustawiony na biegun.

Sprawdź czy montaż nie ślizga ci się na sprzęgłach.

Sprawdź zasilanie montażu, czy jest wystarczające.

Ew. zrób factory reset i spróbuj wszystko na spokojnie jeszcze raz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podajesz zbyt mało informacji. Najlepiej gdybyś nagrał film krok po kroku co robisz.

Tymczasem odsyłam Cię tutaj. Co prawa mój problem dotyczył Dobsona z GoTo, ale może coś z tego wywnioskujesz. Mówiąc krótko, kupiłem na przestrzeni 7 lat dwa Dobsony (14'' i 16'' z GoTo) i każdy z nich reklamowałem. Po akcjach reklamacyjnych było wszystko OK.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Datę wpisuję poprawnie, wg formatu z instrukcji. mam aż trzy instrukcje, jedna z teleskopu po polsku, druga po angielsku, trzecia z internetu też po angielsku. I każda ma elementy których inne nie mają. Na szczęście ogarniam angielski więc wyłapuję te niuanse.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć. Montażu nie znam. Ale rzeczywiście podajesz za mało informacji. 

Opisz krok po kroku co robisz, w jaki sposób, co to ma dać a co daje w rzeczywistości. 

Skąd jesteś? 

 

W AZ-EQ5 jest tak, że po wybraniu pierwszego celu podczas wstępnego ustawienia montażu trzeba ustawić montaż na ten cel i dokładnie ustawić w okularze. 

Później drugi obiekt, tylko ten drugi montaż usiłuje wskazać sam, na podstawie tego co ustawiono we wcześniejszym kroku +algorytm. 

 

Zatem opisz wszystko krok po kroku. Ale ze szczegółami. 

 

EDIT - pisałem w tym samym czasie, co kolega wyżej :flirt:

Jeszcze jedna sprawa, niektóre montaże należy dokładnie wypoziomować przed alignacją. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja robię tak , niezależnie czy CG5 czy Losmandy. Dobry level montażu, ustawienie na polarną. Wpisuje datę, godzinę ( w Losmandy nie muszę). Wybieram pierwszą gwiazdę z proponowanych i jeżeli wszystkie powyższe sprawy są na 100 % prawidłowe to montaż sam a nie manualnie celuje już w pierwszą gwiazdę jak Chris Kyle w taliba.

Kolejne to już kwestia czy chce 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Sebastianus napisał:

Ja robię tak , niezależnie czy CG5 czy Losmandy. Dobry level montażu, ustawienie na polarną. Wpisuje datę, godzinę ( w Losmandy nie muszę). Wybieram pierwszą gwiazdę z proponowanych i jeżeli wszystkie powyższe sprawy są na 100 % prawidłowe to montaż sam a nie manualnie celuje już w pierwszą gwiazdę jak Chris Kyle w taliba.

Kolejne to już kwestia czy chce 

Tutaj się wszystko zgadza, ale mówisz o montażu EQ. W pilocie SW do chociażby EQ6 też tak to działa.

 

Ale tutaj mamy ALT-AZ. Na szybko z instrukcji znalezionej tutaj i metodzie 2 Star Align:

https://www.manualslib.com/manual/749839/Sky-Watcher-Star-Discovery-Mount.html?page=21#manual

Identycznie jak w Disco działa to też w Dosonach od SW. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jestem z zachodnipomorskiego, okolice Trzcińska Zdroju. Mam zwykle ciemne niebo, prawie nieskażone światłem. Po kolei:

1. Włączam napęd. Ostrzeżenia słoneczne typu "warning" itp.

2. Wpisuję pozycję geograficzną. Tu system zapamiętał raz a dobrze, nie muszę tego wpisywać ponownie. Sprawdziłem dane wiele razy, są poprawne.

3. Potem jest data, daty pilot nie pamięta.

4. Godzina, tej też nie pamięta, trzeba wpisywać.

5, Pyta o czas letni czy ziomy, ustawiam NO.

6. Potem jest pytanie o kalibrację, czy rozpocząć. Jeszcze nie rozpoczynam bo od 3 dni mam mgłę.

Ale zanim skalibruję to na gwiazdach, jest możliwość kalibracji na GPS. Instrukcja podaje, że za pomocą kompasu należy ustawić teleskop w kierunku północnym.

Ustawiam, ustawiam go też w pozycji horyzontalnej, na podziałce osi ma być zero. Następnie mam wyłączyć zasilanie i ponownie włączyć. Robię to. Do tej pory wszystko działa.

Następnie po włączeniu mam ustawić oś deklinacji na 21 stopni i jednocześnie wcisnąć przyciski "2 i 3" na pilocie. Pilot ma w ten sposób pobrać dane z GPS i powinien mieć już orientację, tzn. podążać do zadanego celu, a po włączeniu trackingu ma podążać za celem. Niestety wszystko kończy się na wciśnięciu 2+3, bo dalej ni w ząb teleskop nie rozpoznaje gdzie jest.

Dane GPS sprawdzałem kilkanaście razy. Kalibracja północna nie daje rezultatu, nie wiem czy ja coś źle robię, czy to błąd oprogramowania.

Poczekam jeszcze na lepszą pogodę, może jak gwiazdy będą widoczne to jakoś tę kalibrację zmęczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.