Skocz do zawartości

ASI1600 - poziome pasy


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś już spotkał się z takim problemem?

image.thumb.png.288d2b4dc9bf87fd16f903ae739178b7.png

Na co którymś zdjęciu z ASI1600 pojawia się taki poziomy biały pasek. Czasem jest jeden, czasem dwa i ich pozycja się zmienia (ale czasem powtarza). Większość klatek jest ok, ale co kilka/kilkanaście wychodzą takie kwiatki. Reszta klatki poza paskiem jest normalna, rejestruje normalnie światło. Problem pojawił się znikąd, bez żadnej zmianie w sprzęcie ani sofcie.

 

Staram się obecnie zawęzić obszar przyczyn problemu, ale od razu zakładam wątek, bo może już ktoś doświadczył takiego, raczej charakterystycznego problemu.

Kamera podłączona do Kiano SlimStick 2.0 poprzez port USB3.0, bez hubów. Win10, sterowanie Maxim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo mi na oczy coś padło, a to możliwe bo jestem po nocnej zmianie, ale ja tam znaczących zmian nie widzę, ot cmosowy leki patern. Klatka wygląda jak w miarę normalnie, no może z lekkim pojaśnieniem na środku a'la winieta. U siebie też zauważyłem, że czasami szum układa się w struktury/wzory, czasem łuki, czasem kreski, ale to raczej interpretacja powstała w głowie niż realny konstrukt. 

Co to za rodzaj klatki: light, dark, 120s przy 20*C ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Piotr4d napisał:

Albo mi na oczy coś padło, a to możliwe bo jestem po nocnej zmianie, ale ja tam znaczących zmian nie widzę, ot cmosowy leki patern. Klatka wygląda jak w miarę normalnie, no może z lekkim pojaśnieniem na środku a'la winieta. U siebie też zauważyłem, że czasami szum układa się w struktury/wzory, czasem łuki, czasem kreski, ale to raczej interpretacja powstała w głowie niż realny konstrukt. 

Co to za rodzaj klatki: light, dark, 120s przy 20*C ?

 

 

Chyba chodzi o ten biały pasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr4d napisał:

Albo mi na oczy coś padło, a to możliwe bo jestem po nocnej zmianie, ale ja tam znaczących zmian nie widzę, ot cmosowy leki patern. Klatka wygląda jak w miarę normalnie, no może z lekkim pojaśnieniem na środku a'la winieta. U siebie też zauważyłem, że czasami szum układa się w struktury/wzory, czasem łuki, czasem kreski, ale to raczej interpretacja powstała w głowie niż realny konstrukt. 

Co to za rodzaj klatki: light, dark, 120s przy 20*C ?

Tak jak Winter pokazał, chodzi o wielki, wypalony na biało pas, a nie jakieś subtelności w tle :) Tło jest naturalnie, takie jak miałem od zawsze. Pokazałem akurat darka z lekkim lewym światłem, ale to bez znaczenia, efekt jest na różnych klatkach. Tu np klatka z nocy z dwoma paskami:

image.thumb.png.abe596f3ae2eeb3916cd6fde3f3a8a6b.png

Co ciekawe, paski mają jasność 32768, czyli dokładnie połowę zakresu jasności pliku 16 bit.

4 godziny temu, count.neverest napisał:

No a podłącz innym przewodem do PCta i naklep biasów, czy będzie to samo?

Na razie zrobiłem dwa inne testy i chyba mam winowajcę, co jednak jeszcze będę potwierdzał. Najpierw podpiąłem kamerę pod innego kompa - brak pasów, czyli to raczej nie wina kamery. Potem podpiąłem standardowo jak przy sesji, ale zapisywałem na pamięć wbudowaną komputerka, zamiast na kartę pamięci i też bingo - brak pasów. Wnioskuję z tego, że winna jest karta lub czytnik w komputerku i pasy powstają przy zapisie pliku. Ehh ja to mam szczęście do tych kart, bo najpierw mi Nikon zaczął zapisywać zepsute klatki, a teraz klatki z kamery...

 

Ale przy okazji ustaliłem ciekawą rzecz, mianowicie że nawet takie ordynarne pasy bez sygnału nie stanowią problemu dla stackowania, jeśli mamy wybrany inteligentny algorytm. Zestackowałem te Plejady alg kappa sigma w DSS i pomimo kilku % klatek z pasami, na stacku jest czysto. To taka dygresja dla tych, którzy marnują klatki z samolotami i satelitami - skoro nawet takie pasy nie przenikają na stacka, to co dopiero mała kreska od satelity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zywis napisał:

A widzisz upierałeś się, że karty SD są trwałe.

To co się dzieje ostatnio z moimi kartami to istna patologia. Na tej karcie zapisałem może 2000 zdjęć. To na pewno nie jest normalna żywotność kart. Zaczynam się zastanawiać, czy to aparat nie jest niszczycielem kart i psuje wszystko, co tam wsadzę, bo tej karty użyłem ze dwa razy również w aparacie, aby sprawdzić, czy zepsute pliki z aparatu to wina karty czy nie.

 

Zresztą dziwne jest to, że obecnie podczas testu zapisałem zdjęcia na pamięci wbudowanej, ale przenosiłem je potem na PC za pomocą tej samej, podejrzanej karty i to nie spowodowało uszkodzeń. Zresztą pliki same w sobie nie wyglądają na uszkodzone. Podejrzewam że to jakaś dziwna interakcja na linii Maxim - zapis na kartę. Niemniej ta sytuacja to dla mnie wielka zagadka.

 

Polecicie jakiś program do przetestowania karty? Są takie analogiczne jak do HDD, które pokażą uszkodzone fragmenty pamięci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Zywis napisał:

Karty są takiej marnej jakości i nie zależy to od brandowania.

No dobra, ale ja się pytam, gdzie są sumy kontrolne i metody sprawdzania błędów? Niech będzie, że się komórki pamięci uszkodziły, ale przecież po to system plików ma mechanizmy weryfikacji poprawności plików, żeby chociaż to wykrył. A tu nic, pliki niby prawidłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, MateuszW napisał:

metody sprawdzania błędów

SSDki i karty pamięci mają inną kontrolę błędów niż talerzowe i ich Smart`y. Niestety przeważnie jak pada SSD to nie ma co zbierać. Talerz jeszcze można rozebrać albo przełożyć elektronikę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pendrive jak i karty SD nie są zalecane do zapisu bezpośredniego na komputerach, to nośnik zewnętrzny do przenoszenia danych. RAM i dysk są tu kluczowe. Szybka macierz zewnętrzna to co innego. Sposób buforowania i zapisu materiału foto czy filmowego z matrycy na nośniku SD CF, CFast, XQD, SxS czy Codex  przebiega inaczej i ma o wiele krótszą drogę. Jeśli ktoś upiera się zapisywać bezpośrednio na SD lub pendriva to trzeba je sformatować przed sesją. Tak też robimy z aparatem czy kamerą, przed sesją formatujemy nośnik w aparacie/ kamerze. Błędem jest też usuwanie z poziomu komputera plików z karty i dalsze focenie czy filmowanie. Zrzucamy zdjęcia z karty, wkładamy do aparatu i formatujemy. 

Edytowane przez dj_peterka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.