Skocz do zawartości
  • 1

Okular


Bezel

Pytanie

Witajcie!

Już wkrótce stanę się posiadaczem Synty 8, pomyślałem że warto rozejrzeć się za jakimś okularem do planet.

Pytanie brzmi jaki wybrać? Z tego co czytałem większość poleca 6. A więc czy znalazła by się fajna  6 w granicach do 200zł? 

 

Niewiem czy to coś zmieni ale dodam że mieszkam w żółtym obszarze jeśli chodzi o Light pollution (z możliwością wyjazdu na wieś) oraz noszę okulary.

 

Dziękuję za rady 

Edytowane przez Bezel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Witaj. 

Sam mam GSO 10 od kilku miesięcy a jako że jestem okularowym wariatem (na razie więcej teoretycznym ale nadrabiam powoli) i twoja potrzeba krótkiego szkiełka nie jest mi obca. Z Syntą dostaniesz dwa okulary 9 i chyba 25. Ja bym radził popatrzeć na początku właśnie przez nie i dopiero jak okrzepniesz i ogarniesz teleskop zastanawiać się jaki okular chcesz. Nie patrzyłeś jeszcze więc nie wiesz co Cię zaciekawi. Może planety, może księżyc a może DSy. Dopiero wtedy pomyśl o nowym okularze bo teraz nie wiesz jaki Ci się przyda najbardziej. Z planeta i teraz jeszcze krucho więc myślę że to chybiony wydatek przez co najmniej trzy miesiące. Mój SLV 6 też leży odłogiem:happy:

Jest jednak księżyc i zawsze jest piękny więc może warto wziąć okular choćby do niego bo tym zestawowym to szału ni ma. Co do ogniskowej to 6-7mm

Ale jak ma być nowy w tej cenie to chyba tylko TMB Planetary. Lepszy jest jego niemiecki klon TS HR ale to już 300.

Mowa oczywiście o nowym. Patrząc na moje pierwsze zakupy uważam że najlepszy i powiedzmy "uniwersalny" będzie 9-10mm z polem co najmniej 70° bo tym i Księżyc i DSy popatrzysz. Taki był mój pierwszy po kitowcach i to był uważam dobry wybór chociaż zupełnie przypadkiem. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Mariusz Psut napisał:

Poczekaj, trzymaj kasę i obserwuj tutejszą giełdę. Wyskakują przeróżne okulary w dobrych cenach 50-70% ceny nowego. Poczytaj w międzyczasie o okularach (chyba że znasz temat) i pytaj, pytaj, pytaj. :D

Tak też zrobię ;) W grę wchodzi również używka więc będę obserwował giełdę. Dzięki za odpowiedź :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, ZbyT napisał:

niby pod jakim względem lepszy?

porównywałeś kiedykolwiek te teleskopy?

 

pozdrawiam

Lepszy wyciąg z mikroruchami choćby i To że syncia nie ma łożyska w Dobsonie a tylko teflonową podkładkę. Lepsze okulary w zestawie,wentylator lustra. 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 23.12.2019 o 19:43, ZbyT napisał:

niby pod jakim względem lepszy?

porównywałeś kiedykolwiek te teleskopy?

 

pozdrawiam

Najważniejsza różnica to lepsze zdecydowanie lustro w GSO.  I jeszcze powtarzalna jakość. Czego nie można powiedzieć o Syntach.

Edytowane przez dark1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak ogniskowa okularu wpływa na jasność obrazu jaki w nim widzisz. 

Wraz ze wzrostem powiększenia uzyskujesz ciemniejszy obraz i na odwrót.

 

Pomijając pewne niuanse, to zasadniczo manipulując w ten sposób układem optycznym, czyli ogniskową okularu i teleskopu uzyskasz to samo FOV i tą samą ŹW.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.