Skocz do zawartości

Pakiet 3S czy 4S


Mxer

Rekomendowane odpowiedzi

55 minut temu, MateuszW napisał:

No ale przy 3S napięcie spada poniżej wartości akceptowalnej przez montaż. Sprzęt SW jest zaprojektowany pod zasilanie z aku samochodowego a nie jakąś kombinację liion, dlatego 3S to za mało, a 4s to za dużo.

pod AGM, z samochodowego lepiej nie zasilać :) Tak, czy inaczej napęd jest przygotowany pod napięcie 10,5V, do których bezpiecznie można rozładować AGM. @Mxer napisał że problem jest przy spadku poniżej 9V, czyli w momencie kiedy pakiet jest rozładowany. Noo czyli dobrze że się wyłącza... Jeśli pakiet osiąga takie napięcie zbyt szybko, to oznacza że cele albo są niedoładowane, albo wydajność prądowa jest za mała, albo pojemność za mała i należy dorzucić równolegle kolejne trzy. Tak, czy tak, spojrzałbym podejrzliwiej na ten akumulator.

 

@sidiouss pominę ten chamski ton milczeniem. Słyszałeś o diodach prostowniczych 5A, 10A czy 15A? W obudowach TO-220. Nie w tym rzecz, bo nie jest to oczywiście najlepszy pomysł, i równie absurdalny co ta przetwornica, dlatego napisałem, że należy użyć odpowiedni akumulator. Bo przetwornica nie wyciśnie z rozładowanego, zbyt małego lub uszkodzonego akumulatora więcej niż się da. Doczytaj na spokojnie zdanie do końca, zamiast atakować. Gwoli ścisłości stabilizator LM7805 posiada zabezpieczenie termiczne, jego nie da się usmażyć, tak samo wyłącza się przy zbyt wysokim napięciu wejściowym (do pewnych granic). Co do sprawności przetwornic - poziomy o których piszesz są dla prądów rzędu 1A, a rozmawiamy tu o wyższych, przy których należy założyć większe straty. Oczywiście rzadka awaria diody skutkująca pełnometalicznym zwarciem spowoduje podanie 16V, tak jak podobna awaria diody Schottky'ego lub przebicie tranzystora w przetwornicy.

Biorąc pod uwagę powyższe, rozsądniejszym jest utrzymanie układu w najprostszej postaci i stosowanie akumulatora 3S. Tylko trzeba się mu przyjrzeć czy jest dobrze dobrany, a zaoszczędzone na przetwornicy pieniądze przeznaczyć na powiększenie pojemności pakietu.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lkosz napisał:

pod AGM, z samochodowego lepiej nie zasilać :) Tak, czy inaczej napęd jest przygotowany pod napięcie 10,5V, do których bezpiecznie można rozładować AGM. @Mxer napisał że problem jest przy spadku poniżej 9V, czyli w momencie kiedy pakiet jest rozładowany. Noo czyli dobrze że się wyłącza... Jeśli pakiet osiąga takie napięcie zbyt szybko, to oznacza że cele albo są niedoładowane, albo wydajność prądowa jest za mała, albo pojemność za mała i należy dorzucić równolegle kolejne trzy. Tak, czy tak, spojrzałbym podejrzliwiej na ten akumulator.

 

@sidiouss pominę ten chamski ton milczeniem. Słyszałeś o diodach prostowniczych 5A, 10A czy 15A? W obudowach TO-220. Nie w tym rzecz, bo nie jest to oczywiście najlepszy pomysł, i równie absurdalny co ta przetwornica, dlatego napisałem, że należy użyć odpowiedni akumulator. Bo przetwornica nie wyciśnie z rozładowanego, zbyt małego lub uszkodzonego akumulatora więcej niż się da. Doczytaj na spokojnie zdanie do końca, zamiast atakować. Gwoli ścisłości stabilizator LM7805 posiada zabezpieczenie termiczne, jego nie da się usmażyć, tak samo wyłącza się przy zbyt wysokim napięciu wejściowym (do pewnych granic). Co do sprawności przetwornic - poziomy o których piszesz są dla prądów rzędu 1A, a rozmawiamy tu o wyższych, przy których należy założyć większe straty. Oczywiście rzadka awaria diody skutkująca pełnometalicznym zwarciem spowoduje podanie 16V, tak jak podobna awaria diody Schottky'ego lub przebicie tranzystora w przetwornicy.

Biorąc pod uwagę powyższe, rozsądniejszym jest utrzymanie układu w najprostszej postaci i stosowanie akumulatora 3S. Tylko trzeba się mu przyjrzeć czy jest dobrze dobrany, a zaoszczędzone na przetwornicy pieniądze przeznaczyć na powiększenie pojemności pakietu.

Mowa pisana niestety nie zawsze niesie za sobą odpowiedni ton, żadnego chamstwa tam nie wciskałem, po prostu z Twojej wypowiedzi wynikało co innego niż piszesz teraz ;)

Jak to mówią, róbta co chceta, ja już parę baterii LiIon na tym forum przygotowałem i póki co wszyscy żyją, łącznie z montażami :)

Na koniec dodam tylko, że pakiety, jakiekolwiek by nie były, dobrze jest zabezpieczyć odpowiednim układem przed rozładowaniem, jak i przed prądem zwarciowym :)

Edytowane przez sidiouss
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jako autor wątku podeślę jak to widzę.

 

Aku z załączników i na wyjściu LTC3780.

Prądowo otwarty na max. napięciowo na 12V a napięcie odcięcia na wejściu 9.5V.

 

Nie doczytalem czy pakiet ów posiada balancer. 

 

Pojemność starczy na całą noc dla mojego setupu a nawet na dwie noce. 

Screenshot_2019-12-27-20-44-51-341_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Screenshot_2019-12-27-20-44-03-376_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Cię zainteresuje (a jeśli nie to zignoruj): 

 

W głębi wątku wersja 2.0.

 

PS: jeśli chciałbyś robić na tej podstawie, to diodę należy zamienić np. na przekaźnik, lub MOSFET lub sprawdzić czy w ogóle jest potrzebna do tych przetwornic. Problem z diodą jest taki, że jak się nagrzeje przy ładowaniu to jej spadek jest mniejszy, przez co na balancer idzie nie 16.8V a np 17.1V. Do tej pory nic się nie stało, pewnie balancer sobie z tym radzi, ale ja dla pewności przy końcu ładowania wyłączam na 5 min żeby ostygło i już jest 16.8V.

 

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minutes ago, Mxer said:

Nie doczytalem czy pakiet ów posiada balancer. 

Widać, że ma albo balancer albo BMSa pod folią z góry.

 

EDIT:

Powiem szczerze, że jakoś tanio. Ogniwa jakoś dziwnie mało pojemne: 30 000 mAh / 36 ogniw = 833 mAh na ogniwo (ja mam 2800mAh na ogniwo) -  może wykorzystano używane ogniwa i już na tyle są zużyte? Poza tym skoro te ogniwa są 3-4x mniej pojemne niż "standard" to gęstość energii na kg wychodzi już niewiele większa niż AGMów.

 

Pojemność 30Ah jest podana dla 12.6V - czyli wychodzi 2500mAh na ogniwo - jest ok.

 

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Sebo_b napisał:

Widać, że ma albo balancer albo BMSa pod folią z góry.

 

EDIT:

Powiem szczerze, że jakoś tanio. Ogniwa jakoś dziwnie mało pojemne: 30 000 mAh / 36 ogniw = 833 mAh na ogniwo (ja mam 2800mAh na ogniwo) -  może wykorzystano używane ogniwa i już na tyle są zużyte? Poza tym skoro te ogniwa są 3-4x mniej pojemne niż "standard" to gęstość energii na kg wychodzi już niewiele większa niż AGMów.

 

Pojemność 30Ah jest podana dla 12.6V - czyli wychodzi 2500mAh na ogniwo - jest ok.

 

W komentarzach pod itemem ktoś wrzucił screen z ładowania. Weszło 32594mAh.

 

https://a.aliexpress.com/d8HN8C6KB

Edytowane przez Mxer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Mxer said:

W komentarzach pod itemem ktoś wrzucił screen z ładowania. Weszło 32594mAh.

 

https://a.aliexpress.com/d8HN8C6KB

Jeśli jesteś zdecydowany na li-ion ja na Twoim miejscu w tej cenie bym brał. Tylko 4S (np ten: https://www.aliexpress.com/item/32978586490.html) bo wystarczy buck (a nie boost-buck).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.