Skocz do zawartości

Księżyc w prezencie


Rekomendowane odpowiedzi

I to piękne, jak rodzina hobby wspiera  :Salut: Ładne inspiracje - czasem ktoś się mnie pyta "a co byś chciał ... " :szczerbaty:

Szczególne ładna ta mapa, chyba dwa razy większa średnica niż w atlasie PTMA (w atlasie Księżyc ma 72 cm średnicy), no i nie ma tego kłopotu w patrzeniu co na której stronie. W  Atlasie Księżyca PTMA  zawsze mi się plącze co gdzie, bo kolejność stron swoista.

Mój ulubiony Atlas Rukla to mapy z Księżycem o średnicy 144 cm - z ciekawości przed chwilą zmierzyłem. Ścienna mapa PTMA ma podobną średnicę, ale dużo więcej szczegółów (jeden minus - jest mało "przenośna"). Ale tak sobie myślę o ścianie w obserwatorium. Hmm :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, shiryu napisał:

sprzedawca z allegro to mistrz nagłówków:

klikasz na  "LAMPA - GIGANT - KSIĘŻYC 3D 57 CM"

 

a drobnymi literkami w tekście:

  • Obwód kuli : 57cm
  • Średnica kuli: 18cm

 

pfff...

 

Też miałem ubaw z tego. 

Jak w we wszelakich umowach ; najważniejsze to co "drobnym druczkiem" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, OBERON RD napisał:

Szczególne ładna ta mapa, chyba dwa razy większa średnica niż w atlasie PTMA (w atlasie Księżyc ma 72 cm średnicy)

To jest mapa od AstroCD Substyka. Bok ma 150cm a mimo to z lupą można oglądać. Są takie szczegóły jak małe kratery w Plato czyli szczegółowość rzędu kilku km. Jeszcze nie wiem gdzie ją powieszę, wiem za to że można z nią planować obserwacje - widoczny na niej  detal to mniej więcej to, co da się wycisnąć z Newtona 8-10” (jak nie lepiej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, że pogoda nie będzie miała wpływu na fotografowanie Księżyca i oto dowód. Ledwo zaczął się nowy cykl lunacji a ja już zdążyłem uwiecznić cztery fazy młodego Księżyca. :original: :grin: :emotion-5:

 

Jakiś refraktor "no name", jakaś stara kamera, brak filtrów, jakiś darmowy program graficzny. :g: :movingtongue:

 

1985239356_Dwuipdniowyrogal....jpg.73af3fd124ce5bbc22d60a13654cc6da.jpg

957600480_Trzydniowyrogal....jpg.65258852df5c7b4d6057d530ac70c78e.jpg

1617709620_Czterodniowyrogal....jpg.5267266678976d00904a549ea7aff127.jpg

615720658_Piciodniowyrogal....jpg.14ab8deb0d6043ec68faabec57beb1cf.jpg

 

  • Lubię 3
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.