Skocz do zawartości
  • 0

Filtr 1-calowy z ZWO ASI1600MM-c?


LibMar

Pytanie

Cześć wszystkim!

 

Piszę obecnie artykuł o zastosowaniu dyfuzorów wiązki optycznej w fotometrii. Jest to szkiełko (na zasadzie filtra), które rozmywa obraz gwiazd zamiast rozogniskowywania, co pozwala uniknąć niedoskonałości optycznych i utrzymać stały sygnał gwiazd. Jednocześnie chciałbym to zakupić, więc na razie trzymam się samej teorii i przykładowych obserwacji z prac naukowych. Niestety, jedyna firma produkująca seryjnie z odpowiednim kątem rozwarcia ma je dostępne tylko w wersji okrągłej 1" oraz kwadratowej 2". https://www.rpcphotonics.com/product/edc-0-25/ Pierwsza opcja jest trochę mała (dla ASI178MM było okej, ale teraz to niekoniecznie), natomiast większą trzeba przycinać, bo 50.8x50.8mm nie mieści się do szuflad z filtrami 50x50mm. Taki "filtr" jednocalowy mógłby być ewentualnie umieszczony do koła filtrowego z użyciem adpatera 1.00"-1.25" (gdzieś takie coś można kupić?). To byłaby super opcja, gdyż mogę automatycznie przechodzić z zogniskowanych gwiazd do rozmytych, bez potrzeby ręcznej ingerencji (w odkręcanie itp). Ale teraz moje pytanie brzmi - czego mogę spodziewać się na klatkach, jeśli umieszczę zbyt mały filtr?

 

Dyfuzory nie za bardzo pozwalają zmieniać ostrość poprzez pokrętło w wyciągu (można to zrobić minimalnie, ale nie za mocno). W wyciągu mam obecnie samo koło, a do korektora komy - złączkę 16.5mm. Mógłbym więc zmieniać kolejność, aby raz uzyskać odległość 10mm od matrycy, a raz 26.5mm. Większa odległość byłaby używana raczej eksperymentalnie, kiedy trzeba wykonać naprawdę silny defocus z powodu bardzo jasnych celów. Częściej 10mm, czyli mniej problemowy z winietowaniem - i właśnie tyle znalazłem na temat mojego problemu w Internecie. Że Newton 8" f/4 z filtrami 1.25" jeszcze jako tako nie jest problematyczny. Ale może ktoś lepiej orientuje się, jakie mogę wyniki uzyskać z "filtrem" 1.00", gdy:

- dam na odległość 10mm z zogniskowanymi gwiazdami

- dam na odległość 26.5mm z zogniskowanymi gwiazdami

- dam na odległość 10mm lub 26.5mm z rozogniskowanymi gwiazdami (takimi, gdzie Newtonem zobaczę krążki o średnicy 50 pikseli niż ostre kilkupikselowe gwiazdki)

 

Rozogniskowanie wpływa w jakiś sposób na zwiększenie winietowania? Nie muszę koniecznie wykorzystywać całego kadru, ale jak to jest z wykorzystaniem środka? Czy mogę spodziewać się, że środek 2500x2500 będzie jako tako użyteczny? Bo nie wiem czy to jest proste matematycznie, że jeśli filtry 1.25" dają dobry obraz do 2500px od środka kadru, to może 1.00" da 2000px, a jakbym dał filtr 0.25", to tylko środek o promieniu 500px byłby użyteczny. No raczej tak się nie dzieje? Flaty oczywiście będą wykonywane za każdym razem flatownicą, aby maksymalnie zredukować ten problem. Guiding najprawdopodobniej też będzie niezbędny, żeby gwiazdy nie latały w różnych miejscach, gdzie ilość docieranych fotonów będzie się zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 odpowiedź na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Sprawa jest prosta. Tu mój przykładowy rysunek:
winietowanie.thumb.jpg.258c65d5015fd2cfea0376338044a29e.jpg

wycinek.thumb.jpg.3b775e61ca3e09c6e103842778ae5edd.jpg

Rozrysowujesz lustro w odległości równej ogniskowej i zaznaczasz skrajne promienie biegnące do krawędzi matrycy (najlepiej dla przekątnej). W ustalonej odległości od matrycy zaznaczasz filtr i widzisz, jakie winietowanie powstanie. Obszar pomiędzy skrajnymi kreskami będzie w pełni oświetlony, a na zewnętrzną będziesz miał półcień, stopniowo przyciemniający się, aż całkowicie zniknie. Czysta geometria (oczywiście uproszczona, ale dość wierna). Widać więc, że wpływ mają tu 3 czynniki - rozmiar matrycy, światłosiła (im jaśniejsza tym gorzej), oraz odległość filtra od matrycy (im bliżej tym lepiej).

 

8 godzin temu, LibMar napisał:

Newton 8" f/4 z filtrami 1.25" jeszcze jako tako nie jest problematyczny.

Mój rysunek dotyczy filtra 1,25" przy matrycy takiej jak Twoja i teleskopie f/5. Tutaj filtr teoretycznie jest tylko ciut za mały. Ale już w f/4 będzie zdecydowanie za mały. A jak oddalisz filtr to będzie jeszcze gorzej.

 

Generalnie za mały filtr spowoduje powstanie silnej winiety, która skrajnie może przerodzić się w brak obrazu. Stosując flaty tworzy się efekt, że im większa była winieta, tym większy będzie szum w danym miejscu.

 

Generalnie w Twoim przypadku powinieneś mieć większość obrazu dostępnego i stracisz przez winietę tylko część. Wydaje mi się jednak, że najlepszą opcją byłoby kupienie dużego filtra i przycięcie go do mniejszego rozmiaru.

8 godzin temu, LibMar napisał:

adpatera 1.00"-1.25" (gdzieś takie coś można kupić?)

Nie słyszałem nigdy o standardzie 1", więc pewnie ciężko. Ale tu na pewno sidiouss da radę zrobić coś takiego bez problemu i tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.