Skocz do zawartości

celestron c8-n


tserafin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Co sadzicie o tym teleskopie

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...efa190551d83bdd

 

i jego aktualnej cenie? Zastanawiam sie od pewnego czasu nak kupnem wlasnie tego teleskopu i teraz jestem jeszcze bardziej przekonany. Czy ktos w Was patrzyl przez ten teleskop? Czy jego optyka jest dobra, jakie daje obrazy? Czy przy zastosowaniu jakichs dobrych okularow bedzie sie nadawal rowniez do planet?

 

W ofercie jest napisane ze jest na aluminiowym trojnogu. Jaka jest roznica w porownaniu ze stalowym?

 

Dzieki za wszelkie odpowiedzi i informacje na temat tego teleskopu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena wysoce atraktyjna.  B) gorzej z wagą. :rolleyes:

 

aluminiowy statyw to nieporozumienie  B)

 

Dlaczego nieporozumienie? Wg danych z DO do wiekszego newtona daja aluminiowy?

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...efa190551d83bdd

 

Co o tym sadzicie?

 

A jak jest z optyka w cn-8 w porownaniu np. z synta lub ze sky view 8''?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Newtony to to samo co Celestron sprzedaje na dobsach. A, że to co na dobsach to to samo co Synta więc odpowiedź już znasz.

 

Co do statywu to ta tańsza wersja z alustatywem eliminuje go z astrofoto. Zawsze można te głowicę postawić np. na statyw teodolitowy i wtedy jest juz o niebo lepiej.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Male uscislenie: starhoppery (dobsy) celestrona pochodza z innej fabryki niz synta/orion z chin. Za to optycznie wygladaja ponoc b. podobnie.

Od 3 miesiecy mam c8n ze stalowymi nogami. Nie mam jakiejs bardzo duzej skali porownawczej, ale na sprzet nienarzekam. Daje calkiem ladne obrazy DS, saturn/ksiezyc tez piknie, choc przy dobrym seeingu chcialbym sprobowac na wiekszym powerze (nanizszy okular mam 6mm). Wyciag jest w porzadku, brak problemow - takze w niskich temepraturach.

Mila niespodzianka jest jasny 10x50 szukacz. Minusem sa na pewno plastikowe elementy, brak kabli do mikroruchow w zestawie (choc mozna sie przyzwyczaic), no i tylko 20cm lustra :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Tserafin

 

Posiadam ten teleskop od dwóch miesięcy (na stali) Statyw jest rzeczywiście bardzo stabilny, nie dotykałem aluminiowego ale teoretycznie miałbym obawy co do stabliności tej konstrukcji na dłuższą metę... sprzęt trochę waży jak jest w komplecie bo ma aż 2 przeciwwagi.

 

Co do obserwacji to niewiele narazie zobaczyłem bo niema warunków. Udąło mi się lookać na Saturna któy jest bardzo jasny i niewiele można na nim zobaczyć ze względu na mały kontrast. Przy pow. 200X drgania praktycznie nie występują przy regulacji ostrości czy śledzeniu. M42 wygląda przepięknie z okularem Meade SWA 32mm (31X). Nie będę pisał więcej bo nie czuję się jeszcze kompetentny. Uważam że to sprzęt wart swej ceny choćby ze względu na CG-5 i pożądny trójnóg,

 

PS: teleskop otrzymałem lekko rozkolimowany i narazie udąło mi się rozdzielić gwiazdki o separacji 1,5".

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A moze w tej klasie cenowej i ze srednica 200 mm lepiej byloby kupic synte:

 

http://www.market.fotoclassic.pl/shopping/...arge.php?id=612

 

ktora wyglada na to ze ma juz mechanizm zegarowy i jest tansza.

 

A moze w ogole lepiej odlozyc troche wiecej i kupic 25-centymetrowego celestrona:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...a40323ceb9cbfb3

 

Ma ponad 50 % wieksza powierzchnie od c8-n. Czy dawane przez c10-n obrazy DS beda warte ceny w porownaniu z c8-n? A czy w Delcie optical zdarzaja sie promocje na teleskopy z gornych polek cenowych?

 

Bede wdzieczny za wszelkie informacje i rady. Chcialem jeszcze na koniec podkreslic ze interesuje mnie to aby teleskop mial dobra optyke, tak aby moc poobserwowac rowniez planetki (ale glownie chodzi mi o DS i zeby byl to Newton).

 

Pozdrawiam

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kombinujesz że wstrzymujesz się z zakupem i sledzisz rynek, najgorsze sa zakupy spontaniczne jeśli chodzi o taki sprzęt...

 

Nie chce mi się wierzyć że oferta Fotoclasica obejmuje napęd który widzimy na zdjęciu. W końcu to praktycznie ten sam sprzęt co Celestron i nie sądzę żeby za tą cenę (2650) był w zestawie z napędem. Najlepiej napisz do nich i się upewnij.

 

Co do większego (10'') Newtona to ja na twoim miejscu, dysponując już taką kwota celowałbym w C6-R - refraktor achromat 15cm - za ta samą cenę. DS-y w Newtonie 25 cm. byłyby na pewno nieco jaśniejsze ale pamiętaj że nie można bezpośrednio porównywać refraktora z reflektorem. Pamiętaj że w soczewkowym CAŁA apertura tworzy obraz a w Newtonie odchodzi kilkanaście procent powierzchni prześłoniętej lusterkiem wtórnym + fakt że lustro główne nie odbija 100% padającego nań światła. Poczytaj artykuł Adama Jesiona na temat podstawowych typów teleskopów (gdzieś na tym forum - nie mogę teraz znaleść) - tam jest to dobrze opisane.

 

No i liczę że odezwie się jeszcze ktoś z forum bo sam jestem ciekaw innych opini na temat Twojego postu....

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze w tej klasie cenowej i ze srednica 200 mm lepiej byloby kupic synte:

 

http://www.market.fotoclassic.pl/shopping/...arge.php?id=612

 

ktora wyglada na to ze ma juz mechanizm zegarowy i jest tansza.

 

 

Witam. W tej Syncie, na stronie fotoclassica podany jest typ zwierciadła jako APEX, co to takiego i czym się różni np. od Pyrexu, bądź floatu ?

 

...Poczytaj artykuł Adama Jesiona na temat podstawowych typów teleskopów (gdzieś na tym forum - nie mogę teraz znaleść) - tam jest to dobrze opisane.

...

 

Pozdro

Czy o to chodziło : http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...py+teleskop%F3w

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać Panowie z FotoClasica troszkę próbują podciągać swoje produkty, wstawianie zdjęcia innego sprzętu to chyba niezgodne z prawem handlowym jest nawet...

 

P@weł - dokładnie o ten opis telepów mi chodziło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Mam nadzieję McArti że dałeś też znać o tym byku chłopakom z Fotoclassica a nie tylko obsmarowujesz ich za to na forum :unsure:

Widać ze na razie nie ma tam nikogo z fachowców któży by umieli choć rozpoznać jaki sprzęt mają na zdjeciach i dlatego uważam że trzeba im w tym pomóc.

Edytowane przez Janusz_P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do większego (10'') Newtona to ja na twoim miejscu, dysponując już taką kwota celowałbym w C6-R - refraktor achromat 15cm - za ta samą cenę. DS-y w Newtonie 25 cm. byłyby na pewno nieco jaśniejsze

 

 

tzn. DSy bylyby nieco jasniejsze od tych w c8-n czy c6-r? Jak pisalem jestem bardziej za DSami i czy po wzieciu tego pod uwage nadal bys byl sklonny kupic c6-r? Jesli tak to dlaczego? Dzieki za odpowiedz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz.... nie wydam Ci opinii na temat czy do DS lepszy byłby C6-R czy C8-N.. bo nie patrzyłem przez C6-R. Wydaje mi się jednak że skoro myślisz o DS to lepiej kup Newtona na stalowym statywie. Jak zostanie Ci trochę $$$ to będziesz mógł kupić do niego dobre okulary (od razu polacam do DS-a okular MEADE SWA 32mm) nie polecam natomiast RKE 32mm - bo obraz w nim wygląda jak byś patrzył przez wizjer - brak korekcji pola dla Newtonów - pole widzenia też wyraźnie mniejsze, jest jeden plus RKE - zgodnie wszyscy obserwatorzy oświadczyli że M42 wyglądała w nim jakby odrobinę jaśniej niż w Meade SWA.

 

Planety wyglądają w nim po prostu mało kotrastowo bo to f/5 i są bardzo jasne oczywiście.

 

Jak Ci się znudzi DS - to sprzedajesz samą tubę optyczną i kupujesz sobie samą tubę refraktora... i masz pikne planetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Piort :o RKE 32mm ma pole widzenia w granicach 60*czyli sporo więcej od dobrych Plossli a to że bezlitośnie obnaża komę Newtonów to nie jego wina tylko braku korekcji komy w jasnych Newtonach, nie sądzisz :unsure:

Gdybym Koledze na zlocie w Jachrance nie powiedział że włożyłem mu do markowego refraktora okularek RKE 40mm to by nadal myślał że obserwuje swoim pięknym Pentaxem 40mm bo różnica w korekcji była minimalna a w cenie przepaścista jak rów Mariański :ha:

Edytowane przez Janusz_P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, juz jestem troche zorientowany. Chcialem jeszcze zapytac o jedna sprawe. Czy warto odkladac i kupic c10-n zamiast c8-n? Roznica w cenie to, niestety, prawie 2000 pln, ale moze warto? Czy DSy bede duzo ladniej w nim wygladaly? Czekam na wszelkie za i przeciw... B)

 

Tomek

 

ps. A jak przy powiekszeniach rzedu 200x wygladaja planetki przy 200 i przy 250 mm zwierciadla. Nadal za jasne? Czy przy mniejszych powiekszeniach nie pomogloby zastosowanie diafragmy w celu ograniczenia ilosci swiatla?

Edytowane przez tserafin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

ps. A jak przy powiekszeniach rzedu 200x wygladaja planetki przy 200 i przy 250 mm zwierciadla. Nadal za jasne? ...

Jak wyglądają ? Hmmm, napewno będą jasne, niezbyt kontrastowe, podczas wielu nocy mągą być też niestety "pływające" :szczerbaty:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Edytowane przez P@weł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Aby obiekty klasy DS w danym większym teleskopie wygladały dużo ładniej to teleskop powinien mieś zasięg o 1 magnitudo wiekszy czyli powierzchniue zbierajacą 251% większą od mniejszego teleskopu a nie tylko o 55% większą jak w tym przypadku.

Z drugiej jednak ztrony jeśli kupisz takiego 10" na sztywnym montażu typu EQ-6 to będziesz miał z niego spory pożytek przy prowadzeniu nim obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby obiekty klasy DS w danym większym teleskopie wygladały dużo ładniej to teleskop powinien mieś zasięg o 1 magnitudo wiekszy czyli powierzchniue zbierajacą  251% większą od mniejszego teleskopu a nie tylko o 55% większą jak w tym przypadku.

 

Czy to znaczy ze w 10'' nie bedzie wiekszej roznicy?

 

 

Z drugiej jednak ztrony jeśli kupisz takiego 10" na sztywnym montażu typu EQ-6 to będziesz miał z niego spory pożytek przy prowadzeniu nim obserwacji.

 

W celestronie 10'' tez daja montaz cg5. Czy bedzie on wlasciwy dla tego teleskopu?

 

Pozdrawiam

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.