Skocz do zawartości

Nowe obserwatorium w Kaźmierzu pod Poznaniem


ZenonMars

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Astro , zajmuję się amatorsko obserwacją nieba (planety i trochę DS)ponad 40 lat

W tym roku wybudowałem na swoim Osiedlu Żłobek i Przedszkole ponad 1000m2 i na nim Pomieszczenie 32m2 z rozsuwanym dachem i antresolą dla grupy zapaleńców .

W ciągu roku 2020 chciałbym wyposażyć w profesjonalny sprzęt i pytanie do profesjonalistów jaki sprzęt zakupić ?

Będzie tam 6 stanowisk z komputerami do pracy i blogowania , jeden centralny Teleskop , miejsce do podłączenia teleskopów przybyszy na antresoli z możliwością wpięcia do komputera centralnego.

główny Teleskop musi być sterowany w 100% z głównego komputera.

To tak ogólnie co bym chciał mieć.

Pozdrawiam i jak już ruszy zapraszam do Kaźmierza na obserwacje.

ZenonMars

 

79949699_2629135353789969_1118880469992079360_o.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odezwę Maro21

mam kilku pasjonatów na osiedlu ale mają dosyć szerokie spektrum zainteresowania niebem , głównie centralny teleskop będzie na stałe do astrofoto planety i dso , poza tym reszta może podłączyć się ze swoimi teleskopami  na antresoli. tak że skupiam się wyłącznie na centralnym a budżet między 500-800tys .

Pozdrawiam

ZenonMars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 500-800 tys. zł. można kupić najwyższej klasy amatorski teleskop np. RC o średnicy ok. 50 cm na montażu klasy DDM z dobrą kamerą np FLI 16803. Nada się zarówno do astrofotografii, badań fotometrycznych, astrometrycznych a nawet w ograniczonym zakresie do spektrografii. Można też będzie go stosować do obserwacji wizualnych. Do tego koszt komputera sterującego + oprogramowania to już wydatek niewielki.  Ważne są natomiast inne rzeczy o których planując inwestycję należy pamiętać.

 

1. Tak duży teleskop musi być osadzony na pierze (słupie) zabetonowanym na oddzielnym fundamencie, tak aby wszelkie drgania budynku od chodzenia, zamykania drzwi itp się nie przenosiły. Słup musi być dylatowany od reszty konstrukcji budynku. Patrząc na pokazaną wizualizację mam nadzieję, że jest to bardzo wstępny projekt. Niestety nie nadaje się on na obserwatorium. Pomijam to, że zaznaczony teleskop w tym okienku nie może być skierowany na dowolny punkt nieba. 

Należy rozpatrzeć kwestię wentylacji. Każda, najmniejsza różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem z teleskopem, a otwartą przestrzenią musi być wyeliminowana. Dlatego stosuje się nie okienka, tylko całkowicie odsuwane dachy, które umożliwiają szybkie wyrównanie temperatury. Innym dobrym rozwiązaniem są kopuły z otwieraną dużą szczeliną. Oczywiście w obu wypadkach pomieszczenia z teleskopem nie są ogrzewane. Kolejną złą rzeczą na wizualizacji to czarny kolor obserwatorium. W słoneczny dzień tak się nagrzeje, że przez wiele godzin po zachodzie słońca będzie oddawać ciepło degradując obraz. Wszystkie obserwatoria mają zawsze kolory odbijające światło - biały lub srebrny. Im większy teleskop tym te wymagania są większe.

 

2. Nie mniej ważną sprawą jest personel obsługujący teleskop. Mało ludzi w Polsce się na tym zna, a tu potrzeba naprawdę najwyższej klasy fachowca. Laikom wydaje się, że to proste - wycelować, ustawić ostrość i obserwować. Owszem, dla małego refraktora tak, ale nie dla skomplikowanego sprzętu który ma służyć do astrofotografii. Tu potrzeba osoby z naprawdę wieloletnim doświadczeniem. Bez kogoś takiego szkoda wydawać pieniądze na duży teleskop, lepiej kupić dużo małych lunet do pokazów nieba i popularyzacji astronomii wśród młodzieży.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za obszerne wprowadzenie.

Tak to jest wstępna wizualizacja projektantów którzy nie mają w ogóle pojęcia o Astronomi ,a obiekt jest przygotowany do teleskopu o średnicy do 500mm.

Dach w rzeczywistości jest rozsuwany automatycznie na dwie strony i ma otwór 6mx4m . nie chciałbym zatrudniać żadnej firmy specjalistycznej za grube pieniądze , z grubsza zaprojektowałem wszystko przez lata , głównie zależy mi na opinii w wyborze sprzętu i konfiguracji z podzespołami ( jakie najlepiej zakupić ? ), w końcu ci co zajmują się Astro obserwacją wiedzą lepiej co się sprawdza a co nie a firmy sprzedające sprzęt chcą tylko to upchnąć . Wiedzę zdobywa się przez lata Wiem po sobie :).

Oczywiście wewnątrz jest postument podnoszony o 1.5m tak że tuba teleskopu będzie nad dachem , trochę już to kosztowało ale czekałem na to 40 lat :)

Z góry dziękuję za sugestie dotyczącą sprzętu , mądrych warto posłuchać .

Pozdrawiam

ZenonMars

 

 

 

 

67109607_2518952494834882_6022380804326293504_o.jpg

67336107_2517196895010442_5498547441646960640_o.jpg

66425200_2494079500655515_8044643229112467456_o.jpg

67372888_2517197408343724_3075024574790762496_o.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w rzeczywistości wygląda to lepiej niż na wizualizacji. Jedyna rzecz budząca niepokój to podnoszony postument. Montaże dużych teleskopów powinny być nieruchome, bardzo mocno przytwierdzone do idealnie stabilnych, najlepiej betonowych konstrukcji. Tu drgania dosłownie mikronowe nie mogą mieć miejsca.

Co do samego sprzętu to obawiam się, że na forum nikt nie ma doświadczeń z teleskopami za tak duże pieniądze. Mając tyle do wydania zwrócił bym się do markowego producenta z zapytaniem o propozycję konfiguracji zestawu. Firmy godne polecenia to z pewnością Austriacka ASA https://www.astrosysteme.com/, lub włoska https://www.officinastellare.com/ W Polsce o radę poprosił bym Adama Jesionkiewicza: https://astrography.com/

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno pisaliśmy konfigurację dla obserwatorium u Szymka na RODOS. W 500.000 zł spokojnie zmieściło się wszystko z montażem ASA DDM 100, refraktorem 140 mm pełnym osprzętem ( kamera, koło, filtry, fokusery, grzałki sterowniki grzałek, UPS do zasilania itp). Proponuję napisać do niego - na forum Szymek_O - muyślę że udostępni SIWZ do tego przetargu.

 

Wyjaśnij może co to znaczy - podnoszony postument o 1.5 metra? A możesz z grubsza opisać jak ten dach jest rozsuwany? Budynek ma z grubsza 9x5 metrów - ciekawi mnie jak rozwiązałeś konstrukcję tego rozsuwania bez prowadnic?

I tak z czystej ciekawości - w którym miejscu w Kazimierzu to powstaje - gdzieś koło Osiedla Słonecznego?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Powstaje na samym osiedlu Słonecznym na moim Budynku Przedszkola i Żłobka .

Cały mechanizm jest wewnątrz budynku na potężnych czterech mechanizmach bramowych po dwa na stronę  (zasada prosta w momencie otwierania konstrukcja unosi się o 5mm  i przesuwa się po 2 m na stronę ) będzie gotowa na marca , w styczniu montują całe umeblowanie ( 6 stanowisk) , budynek wewnątrz ma 8mx4m , słup będzie kwadratowy na zasadzie wysuwanego ramienia dźwigu (chodzi o stabilność ) lubię trudności i wyzwania :) w końcu po coś mam projektantów i konstruktorów żeby moje pomysły wdrożyli w życie :) . Skłaniam się ku radzie Grzędziela  żeby to był RC 20 cali z porządnym wyposażeniem może nie koniecznie tych dwóch firm , mam jeszcze czas na podjęcie decyzji i wysłuchania rad od mądrych ludzi , zakup planuję na września do tej pory jest mnóstwo roboty do wykonania . 

dziękuję za cenne rady 

Pozdrawiam

ZenonMars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie większość mi odradza , ale część chciała by to rozwiązanie zobaczyć w działaniu :) , czasami rozważam zmianę mojej koncepcji , musiałbym przerobić dach , mam czas do końca lutego zanim pójdzie projekt do produkcji. Śliczne zdjęcia Pozazdrościć :) 

Pozdrawiam

ZenonMars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stać Cię na eksperymenty......potem będzie musiał przerabiać całą konstrukcję budynku!

Sporo czytałem i sporo oglądałem w necie konstrukcji piera ale teleskopowo wysuwanej do dużego teleskopu nie spotkałem. To musi być nieruchome jak skała!

Ja mam montaż ASA DDM 60. Kilka lat temu pokazywałem go na zlocie w  ośrodku nad Tanwią i jednym z elementów pokazu było pokazanie jak działa montaż jako sesjmograf- Szymek Ozimek skakał w odległości kilku metrów od montażu i było to widać na wykresie! A montaż stał na betonowej obudowie basenu a Szymek skakał na trawie obok! Astrobaza w Radomiu bodajże ma problemy,bo ma źle postawiony montaż i odczuwa przejazdy ciężarówek obok. Poczytaj i DOBRZE SIĘ ZASTANÓW !

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie taniej będzie przerobić dach i przedłużyć na stałe Piera , może dojrzeję do tej decyzji , nie chciałbym później usłyszeć od Ciebie "A nie mówiłem" :) 

Moi konstruktorzy twierdzą że mechanizm będzie jak skała (ale oni są od budownictwa ) mogą nie mieć racji :( 

Dziękuję wszystkim za ostrzeżenia , będę drążył temat żeby nie było za późno.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj ich czy którykolwiek projektował obserwatorium - tylko nie Astrobazy bo te mają od cholery podstawowych błędów.

 Wiesz, to jest trochę tak jak z astrofotografią - każdemu fotografowi wydaje się że zrobi swoim sprzętem i umiejętnościami astrofotografię- w końcu i to i to jest fotografią  - niestety...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna sprawa to sztywność piera i myślę, że akurat to da się realnie zapewnić. Gorzej natomiast z powtarzalnością, bo pier po każdym wysunieciu musi być idealnie tak samo ustawiony, aby nie zepsuć ustawienia na polarną. 

 

Kojarzę taką firmę, która robi wysuwane piery do teleskopów, kilka, razy się przewinęło na forum, może ktoś pamięta. Tamte piery były raczej ok, ale to okrutny koszt i praktycznie nic nie daje. Lepiej kupić za to lepszy montaż :)

 

Zakładam, że teleskop będzie w mieście, więc do astrofotografii trzeba pójść w filtry waskopasmowe H-alpha i inne. Plus planety, bo im to nie szkodzi. 

 

No i fajnie by było, gdyby budując taki duży obiekt, nie popadlbyś w tragiczny obecny trend oświetlania wszystkiego dookoła. Już widzę lampy do oświetlania ścian (choć tyle dobrze, że od góry a nie dołu), ale moim zdaniem takich rzeczy nie powinno być w pobliżu teleskopu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinię , Jest to Wieś na uboczu , wyłączanie lamp na osiedlu w nocy podczas obserwacji nie jest problemem , są pod moją Juryzdykcją :) , powtarzalność Piera była by zachowana przez jego kwadratową konstrukcję , tylko co z drganiami jak wspomniał Wessel ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz obierałem pyry :) z myślałem o Twoim rozwiązaniu inie jest ono najlepsze. Tak duży teleskop będzie musiał mieć spory odstęp od dachu rozsuwanego a to ograniczy drastycznie pole widzenia. Czy nie lepiej - jak już będziesz szedł w przeróbki - postawić pier do gruntu ( tylko taki ma sens) i kopułę na dach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może odezwij się do Baadera?

Oni postawili multum obserwatoriów na całym Świecie, więc na brak doświadczenia na pewno nie cierpią. Oczywiście pewnie swoją kasę za to wezmą, ale będzie raz, a dobrze. M.in. stawiali obserwatorium UAM, więc właściwie na Twoim podwórku...

https://www.baader-planetarium.com/en/blog/baader-observatories-map/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Ale gdybyś jednak dał się przekonać że wysuwany pier do teleskopu o ogniskowej większej niż pół metra to zły pomysł...

 

2 godziny temu, wessel napisał:

Czy nie lepiej - jak już będziesz szedł w przeróbki - postawić pier do gruntu ( tylko taki ma sens) i kopułę na dach?

Wessel dobrze prawi. Sam jako inżynier architekt analizowałem przypadek w astrobazie i nawet podałem sposób naprawy.

Jeśli Twoi inżynierowie dają gwarancje wysuwanego podestu po teleskop z drganiami mniejszymi od 1 sekundy kątowej to zrób platformę. Z życia jednak wiem że różnica między gwarancją a realnym używaniem jest czasem o rząd wielkości różna.

Moim skromnym zdaniem jeśli nie chcesz marnować kasy na drogi sprzęt przygotuj warunki do pracy tego sprzętu czyli w Twoim przypadku :

1. Zrób piera jak pisali koledzy o małej smukłości i  na osobnym fundamencie, oddylatowany od konstrukcji budynku.

2. Porządny rozsuwany dach koniecznie nad całym pomieszczeniem, najlepiej z odsunięciem w kierunku północnym.

 

A dopiero potem dobierz sprzęt.

 

ps. bo może się okazać że sprzęt za 10k złotych będzie dużo lepszy na łące obok od zestawu za 500k za chybotliwej konstrukcji za kolejne 200k.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.