Jump to content
ZenonMars

nowe obserwatorium w Kaźmierzu pod Poznaniem

Recommended Posts

Witam wszystkich Astro , zajmuję się amatorsko obserwacją nieba (planety i trochę DS)ponad 40 lat

W tym roku wybudowałem na swoim Osiedlu Żłobek i Przedszkole ponad 1000m2 i na nim Pomieszczenie 32m2 z rozsuwanym dachem i antresolą dla grupy zapaleńców .

W ciągu roku 2020 chciałbym wyposażyć w profesjonalny sprzęt i pytanie do profesjonalistów jaki sprzęt zakupić ?

Będzie tam 6 stanowisk z komputerami do pracy i blogowania , jeden centralny Teleskop , miejsce do podłączenia teleskopów przybyszy na antresoli z możliwością wpięcia do komputera centralnego.

główny Teleskop musi być sterowany w 100% z głównego komputera.

To tak ogólnie co bym chciał mieć.

Pozdrawiam i jak już ruszy zapraszam do Kaźmierza na obserwacje.

ZenonMars

 

79949699_2629135353789969_1118880469992079360_o.jpg

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od zainteresowań (wizual, astrofoto planety, dso, gwiazdy zmienne itd), jakosci nieba no i budżetu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odezwę Maro21

mam kilku pasjonatów na osiedlu ale mają dosyć szerokie spektrum zainteresowania niebem , głównie centralny teleskop będzie na stałe do astrofoto planety i dso , poza tym reszta może podłączyć się ze swoimi teleskopami  na antresoli. tak że skupiam się wyłącznie na centralnym a budżet między 500-800tys .

Pozdrawiam

ZenonMars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za 500-800 tys. zł. można kupić najwyższej klasy amatorski teleskop np. RC o średnicy ok. 50 cm na montażu klasy DDM z dobrą kamerą np FLI 16803. Nada się zarówno do astrofotografii, badań fotometrycznych, astrometrycznych a nawet w ograniczonym zakresie do spektrografii. Można też będzie go stosować do obserwacji wizualnych. Do tego koszt komputera sterującego + oprogramowania to już wydatek niewielki.  Ważne są natomiast inne rzeczy o których planując inwestycję należy pamiętać.

 

1. Tak duży teleskop musi być osadzony na pierze (słupie) zabetonowanym na oddzielnym fundamencie, tak aby wszelkie drgania budynku od chodzenia, zamykania drzwi itp się nie przenosiły. Słup musi być dylatowany od reszty konstrukcji budynku. Patrząc na pokazaną wizualizację mam nadzieję, że jest to bardzo wstępny projekt. Niestety nie nadaje się on na obserwatorium. Pomijam to, że zaznaczony teleskop w tym okienku nie może być skierowany na dowolny punkt nieba. 

Należy rozpatrzeć kwestię wentylacji. Każda, najmniejsza różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem z teleskopem, a otwartą przestrzenią musi być wyeliminowana. Dlatego stosuje się nie okienka, tylko całkowicie odsuwane dachy, które umożliwiają szybkie wyrównanie temperatury. Innym dobrym rozwiązaniem są kopuły z otwieraną dużą szczeliną. Oczywiście w obu wypadkach pomieszczenia z teleskopem nie są ogrzewane. Kolejną złą rzeczą na wizualizacji to czarny kolor obserwatorium. W słoneczny dzień tak się nagrzeje, że przez wiele godzin po zachodzie słońca będzie oddawać ciepło degradując obraz. Wszystkie obserwatoria mają zawsze kolory odbijające światło - biały lub srebrny. Im większy teleskop tym te wymagania są większe.

 

2. Nie mniej ważną sprawą jest personel obsługujący teleskop. Mało ludzi w Polsce się na tym zna, a tu potrzeba naprawdę najwyższej klasy fachowca. Laikom wydaje się, że to proste - wycelować, ustawić ostrość i obserwować. Owszem, dla małego refraktora tak, ale nie dla skomplikowanego sprzętu który ma służyć do astrofotografii. Tu potrzeba osoby z naprawdę wieloletnim doświadczeniem. Bez kogoś takiego szkoda wydawać pieniądze na duży teleskop, lepiej kupić dużo małych lunet do pokazów nieba i popularyzacji astronomii wśród młodzieży.

Edited by Grzędziel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy takim budżecie to proponowałbym zatrudnić firmę specjalizująca się w realizacji takich projektów , a nie pytać na forum. Na wizualizacji widać malutkie okienko przez, które wystaje teleskopik, jesteś pewien, że to zapewni dobry dostęp do nieba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za obszerne wprowadzenie.

Tak to jest wstępna wizualizacja projektantów którzy nie mają w ogóle pojęcia o Astronomi ,a obiekt jest przygotowany do teleskopu o średnicy do 500mm.

Dach w rzeczywistości jest rozsuwany automatycznie na dwie strony i ma otwór 6mx4m . nie chciałbym zatrudniać żadnej firmy specjalistycznej za grube pieniądze , z grubsza zaprojektowałem wszystko przez lata , głównie zależy mi na opinii w wyborze sprzętu i konfiguracji z podzespołami ( jakie najlepiej zakupić ? ), w końcu ci co zajmują się Astro obserwacją wiedzą lepiej co się sprawdza a co nie a firmy sprzedające sprzęt chcą tylko to upchnąć . Wiedzę zdobywa się przez lata Wiem po sobie :).

Oczywiście wewnątrz jest postument podnoszony o 1.5m tak że tuba teleskopu będzie nad dachem , trochę już to kosztowało ale czekałem na to 40 lat :)

Z góry dziękuję za sugestie dotyczącą sprzętu , mądrych warto posłuchać .

Pozdrawiam

ZenonMars

 

 

 

 

67109607_2518952494834882_6022380804326293504_o.jpg

67336107_2517196895010442_5498547441646960640_o.jpg

66425200_2494079500655515_8044643229112467456_o.jpg

67372888_2517197408343724_3075024574790762496_o.jpg

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

No w rzeczywistości wygląda to lepiej niż na wizualizacji. Jedyna rzecz budząca niepokój to podnoszony postument. Montaże dużych teleskopów powinny być nieruchome, bardzo mocno przytwierdzone do idealnie stabilnych, najlepiej betonowych konstrukcji. Tu drgania dosłownie mikronowe nie mogą mieć miejsca.

Co do samego sprzętu to obawiam się, że na forum nikt nie ma doświadczeń z teleskopami za tak duże pieniądze. Mając tyle do wydania zwrócił bym się do markowego producenta z zapytaniem o propozycję konfiguracji zestawu. Firmy godne polecenia to z pewnością Austriacka ASA https://www.astrosysteme.com/, lub włoska https://www.officinastellare.com/ W Polsce o radę poprosił bym Adama Jesionkiewicza: https://astrography.com/

Edited by Grzędziel
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za podpowiedź , faktycznie sprzęt pierwsza klasa dużo do przemyślenia ale trochę za wysoki próg ( budżet się nie zepnie )

Pozdrawiam

ZenonMars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niedawno pisaliśmy konfigurację dla obserwatorium u Szymka na RODOS. W 500.000 zł spokojnie zmieściło się wszystko z montażem ASA DDM 100, refraktorem 140 mm pełnym osprzętem ( kamera, koło, filtry, fokusery, grzałki sterowniki grzałek, UPS do zasilania itp). Proponuję napisać do niego - na forum Szymek_O - muyślę że udostępni SIWZ do tego przetargu.

 

Wyjaśnij może co to znaczy - podnoszony postument o 1.5 metra? A możesz z grubsza opisać jak ten dach jest rozsuwany? Budynek ma z grubsza 9x5 metrów - ciekawi mnie jak rozwiązałeś konstrukcję tego rozsuwania bez prowadnic?

I tak z czystej ciekawości - w którym miejscu w Kazimierzu to powstaje - gdzieś koło Osiedla Słonecznego?

Edited by wessel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam

Powstaje na samym osiedlu Słonecznym na moim Budynku Przedszkola i Żłobka .

Cały mechanizm jest wewnątrz budynku na potężnych czterech mechanizmach bramowych po dwa na stronę  (zasada prosta w momencie otwierania konstrukcja unosi się o 5mm  i przesuwa się po 2 m na stronę ) będzie gotowa na marca , w styczniu montują całe umeblowanie ( 6 stanowisk) , budynek wewnątrz ma 8mx4m , słup będzie kwadratowy na zasadzie wysuwanego ramienia dźwigu (chodzi o stabilność ) lubię trudności i wyzwania :) w końcu po coś mam projektantów i konstruktorów żeby moje pomysły wdrożyli w życie :) . Skłaniam się ku radzie Grzędziela  żeby to był RC 20 cali z porządnym wyposażeniem może nie koniecznie tych dwóch firm , mam jeszcze czas na podjęcie decyzji i wysłuchania rad od mądrych ludzi , zakup planuję na września do tej pory jest mnóstwo roboty do wykonania . 

dziękuję za cenne rady 

Pozdrawiam

ZenonMars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ruchomy pier do montażu to złe rozwiązanie. Odradzam zdecydowanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie większość mi odradza , ale część chciała by to rozwiązanie zobaczyć w działaniu :) , czasami rozważam zmianę mojej koncepcji , musiałbym przerobić dach , mam czas do końca lutego zanim pójdzie projekt do produkcji. Śliczne zdjęcia Pozazdrościć :) 

Pozdrawiam

ZenonMars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli stać Cię na eksperymenty......potem będzie musiał przerabiać całą konstrukcję budynku!

Sporo czytałem i sporo oglądałem w necie konstrukcji piera ale teleskopowo wysuwanej do dużego teleskopu nie spotkałem. To musi być nieruchome jak skała!

Ja mam montaż ASA DDM 60. Kilka lat temu pokazywałem go na zlocie w  ośrodku nad Tanwią i jednym z elementów pokazu było pokazanie jak działa montaż jako sesjmograf- Szymek Ozimek skakał w odległości kilku metrów od montażu i było to widać na wykresie! A montaż stał na betonowej obudowie basenu a Szymek skakał na trawie obok! Astrobaza w Radomiu bodajże ma problemy,bo ma źle postawiony montaż i odczuwa przejazdy ciężarówek obok. Poczytaj i DOBRZE SIĘ ZASTANÓW !

 

 

Edited by wessel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faktycznie taniej będzie przerobić dach i przedłużyć na stałe Piera , może dojrzeję do tej decyzji , nie chciałbym później usłyszeć od Ciebie "A nie mówiłem" :) 

Moi konstruktorzy twierdzą że mechanizm będzie jak skała (ale oni są od budownictwa ) mogą nie mieć racji :( 

Dziękuję wszystkim za ostrzeżenia , będę drążył temat żeby nie było za późno.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapytaj ich czy którykolwiek projektował obserwatorium - tylko nie Astrobazy bo te mają od cholery podstawowych błędów.

 Wiesz, to jest trochę tak jak z astrofotografią - każdemu fotografowi wydaje się że zrobi swoim sprzętem i umiejętnościami astrofotografię- w końcu i to i to jest fotografią  - niestety...

Edited by wessel
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedna sprawa to sztywność piera i myślę, że akurat to da się realnie zapewnić. Gorzej natomiast z powtarzalnością, bo pier po każdym wysunieciu musi być idealnie tak samo ustawiony, aby nie zepsuć ustawienia na polarną. 

 

Kojarzę taką firmę, która robi wysuwane piery do teleskopów, kilka, razy się przewinęło na forum, może ktoś pamięta. Tamte piery były raczej ok, ale to okrutny koszt i praktycznie nic nie daje. Lepiej kupić za to lepszy montaż :)

 

Zakładam, że teleskop będzie w mieście, więc do astrofotografii trzeba pójść w filtry waskopasmowe H-alpha i inne. Plus planety, bo im to nie szkodzi. 

 

No i fajnie by było, gdyby budując taki duży obiekt, nie popadlbyś w tragiczny obecny trend oświetlania wszystkiego dookoła. Już widzę lampy do oświetlania ścian (choć tyle dobrze, że od góry a nie dołu), ale moim zdaniem takich rzeczy nie powinno być w pobliżu teleskopu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za opinię , Jest to Wieś na uboczu , wyłączanie lamp na osiedlu w nocy podczas obserwacji nie jest problemem , są pod moją Juryzdykcją :) , powtarzalność Piera była by zachowana przez jego kwadratową konstrukcję , tylko co z drganiami jak wspomniał Wessel ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak teraz obierałem pyry :) z myślałem o Twoim rozwiązaniu inie jest ono najlepsze. Tak duży teleskop będzie musiał mieć spory odstęp od dachu rozsuwanego a to ograniczy drastycznie pole widzenia. Czy nie lepiej - jak już będziesz szedł w przeróbki - postawić pier do gruntu ( tylko taki ma sens) i kopułę na dach?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niebo to masz tam raczej takie sobie,a dziś może być tylko gorsze

image.png.3b6c321d9aa2d1caf7d0c360631c19d5.png

Edited by wessel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mało gdzie w Polsce jest dobre , szczególnie w tym SMOGU :) 

Dach nie jest Problemem , dlatego wysuwa się 1.5m żeby był nad dachem 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale gdybyś jednak dał się przekonać że wysuwany pier do teleskopu o ogniskowej większej niż pół metra to zły pomysł...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może odezwij się do Baadera?

Oni postawili multum obserwatoriów na całym Świecie, więc na brak doświadczenia na pewno nie cierpią. Oczywiście pewnie swoją kasę za to wezmą, ale będzie raz, a dobrze. M.in. stawiali obserwatorium UAM, więc właściwie na Twoim podwórku...

https://www.baader-planetarium.com/en/blog/baader-observatories-map/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wessel napisał:

Ale gdybyś jednak dał się przekonać że wysuwany pier do teleskopu o ogniskowej większej niż pół metra to zły pomysł...

 

2 godziny temu, wessel napisał:

Czy nie lepiej - jak już będziesz szedł w przeróbki - postawić pier do gruntu ( tylko taki ma sens) i kopułę na dach?

Wessel dobrze prawi. Sam jako inżynier architekt analizowałem przypadek w astrobazie i nawet podałem sposób naprawy.

Jeśli Twoi inżynierowie dają gwarancje wysuwanego podestu po teleskop z drganiami mniejszymi od 1 sekundy kątowej to zrób platformę. Z życia jednak wiem że różnica między gwarancją a realnym używaniem jest czasem o rząd wielkości różna.

Moim skromnym zdaniem jeśli nie chcesz marnować kasy na drogi sprzęt przygotuj warunki do pracy tego sprzętu czyli w Twoim przypadku :

1. Zrób piera jak pisali koledzy o małej smukłości i  na osobnym fundamencie, oddylatowany od konstrukcji budynku.

2. Porządny rozsuwany dach koniecznie nad całym pomieszczeniem, najlepiej z odsunięciem w kierunku północnym.

 

A dopiero potem dobierz sprzęt.

 

ps. bo może się okazać że sprzęt za 10k złotych będzie dużo lepszy na łące obok od zestawu za 500k za chybotliwej konstrukcji za kolejne 200k.

 • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mamy też naszych producentów: scopedome.com
Na pewno posłużą pomocą i doświadczeniem.
Niedawno w Chalinie postawili kilka kopuł z teleskopami. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poruszyliście temat drgań od ruchu osób, aut itp. a na wizualizacji tuba teleskopu wystaje na wiatr z dachu (o ile dobrze widzę). Czyli skakać można, wiatr i tak uniemożliwi obserwacje :hmm:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 14 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.