Skocz do zawartości

Nowe obserwatorium w Kaźmierzu pod Poznaniem


ZenonMars

Rekomendowane odpowiedzi

Niekoniecznie. Montaż ASA dzięki zastosowaniu silników DD i mocno nadmiarowego enkodera Renishaw spokojnie daje radę z korektami nawet przy dość silnym wietrze przy założonej tubie FS 128.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zenon chce mały refraktor w tym obserwatorium ? Przeczytałem o tubie 500 mm średnicy - pod to jest przygotowany obiekt. Mój SCT 14 cali (nie 20) jest niespokojny bez osłony. To ogniskowa 3500 mm. Betonowy pier osadzony 1,6 m pod ziemią, zwęża się do 40 x 40 cm 1,4 nad glebą, 1,2 nad podłogą obserwatorium. Z barlowem 2x - 3x ciężarówki przeszkadzały do czasu remontu jezdni, kiedy kołami wpadały w dziury. Jezdnia jest o 200 m od obserwatorium :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FS 128 to nie jest mały refraktor. A ja mam najmniejszy z montaży ASA i radzi sobie dobrze także w bardzo dużej, planetarnej skali z Newtonem 300. Ale z jednym masz absolutną rację - na drgania piera lub podłoża nie ma lekarstwa.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady 

Na dzień dzisiejszy skłaniam się na zestaw :

-GSO 20'' Carbon Fiber Truss Tube Telescope

-Software Bisque Paramount ME II + enkodery

-Kamera Atik 16200 Color + OAG i GP

-ATIK EFW3

-ZWO EAF

-ZWO ASIAIR

Czy według was ma to sens? :) 

Oczywiście zostanie kasy na zmianę konstrukcji dachu i sztywnego Piera no i mnóstwo gadżetów do zabawy :) 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu,

ASIAIR nie obsłuży kamery Atika - tylko ASI.

Wg mnie ASA DDM jest lepsza od Paramounta, no ale tutaj zdania mogą być podzielone - nie wymaga guidingu więc OAGa nie potrzebujesz, drugiej kamery guidującej też nie.

Przy takim budżecie nie kupowałbym chińskiego RC'ka GSO ale np Officina Stellare.

 

po co kupować do kamery kolorowej koło filtrowe? Lepiej kupić kamerę mono, wielopozycyjne koło na filtry zarówno do astrofotografii jak i inne, potrzebne przy ew. pracy naukowej.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ZenonMars napisał:

Kamera Atik 16200 Color + OAG i GP

Ja bym się głęboko zastanowił nad tym kolorem. Będzie łatwiej zrobić zdjęcie w kolorze i dla celów dydaktychnych przyjaźniejsza. Ale jak już koledzy zauważyli, Twoje niebo jest raczej średniej jakości, więc warto byłoby pójść w fotografię wąskopasmową, a wtedy dużo lepszym wyborem będzie kamera mono.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktuj się z Szymkiem_O, już podobny temat przerabialiśmy dokładnie. Zdziwisz się ile kosztują te drobiazgi pozostałe. Z listy widać, że pisząca ją osoba nieszczególnie wie o co chodzi. Nie obrażaj się tylko,taka jest  prawda. Koledzy wypunktowali...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pamietam ruchomy (gora/dol) pier obsluguje kolega @gryf188. Napisz kilka slow o tym rozwiazaniu.

Wydac kase jest najproscie. Pamietaj ze zwykli architekci nie maja pojecia o tajnikach astro. Pobudujesz i przez kolejne 30lat bedziesz zalowal, ze nie zrobiles tego jak trzeba, poniewaz na dzisiejszym etapie swojego zycia nie masz o tym pojecia (to calkiem normalne).

 

Piszesz paramount + enkodery a potem podajesz ze chcesz uzywac gudingu.

Drogi Zenonie - bez urazy - ale nie macie zielonego pojecia o sprzecie, zakladam, ze rowniez jakiejkolwiek jego obsludze (moze wizual??)..... Zakup MEGA teleskopu jest fajny, zakpu ODLOTOWEGO montazu rowniez jest super, FULFRAME kamera tez cool, ale....

Im wiekszy sprzet tym wieksze problemy. Prosze wierz mi, ze sprzet sam nie robi zdjęć, a zakladam ze takie bedzie jego przeznaczenie.

 

Gorąco polecam Wam zastanowic sie nad np: teleskop TEC140 lub TEC160 fluoryt+reduktor ogniskowej lub np Officina Stellare RH 300/900, kamera QHY695A (bo taka mam i ja chwalę) + filtry Chroma lub Astrodon, Montaz ASA85 lub adekwatnie wiekszy pod PRZYSZLOSCIOWO większy teleskop.

refraktor = sprzet praktycznie bezobslugowy w porownaniu do innych konstrukcji.

 

W dniu 25.12.2019 o 21:01, ZenonMars napisał:

...miejsce do podłączenia teleskopów przybyszy na antresoli z możliwością wpięcia do komputera centralnego.

tak to niestety nie dziala :( teleskopy to nie peny, ze mozna je sobie wpinac do pc.

 

sorki za moze troche ostra wypowiedz, ale calosc ma Was uchronic przed bezsensownym: patrz druga linijka mojej wypowiedzi.

oczywiscie trzymam kciuki za realizacje projektu!!!

 

edit.

Zerknij na moja stronke tam sa fotki z refraktora za grosze oraz w sumie budzetowych kamerek astro :) 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem z tych co się obrażają :)

Po to jest dyskusja żebym wyrobił sobie swoje zdanie na podstawie rad innych  :)

Może i źle dobieram ale czytam specyfikacje urządzeń i wydaje mi się że mają niezłe parametry , od dwóch lat używam kamery ZWO 1600 kolorowej i teleskopu Właśnie GSO 14 cali przy F/4 i Montaż hybrydowy AZ-EQ6 GT a do guidingu ASI178MM myślę że kolega Adam_Jesion ma rację nie ważne czy ATIK czy ASI to ludzie są ważni co z tego sprzętu są w stanie uzyskać a to fajna zabawa :) 

Czytam też na forum o różnych problemach z którymi się borykacie i wychodzi na to że nie zawsze diagnoza jest oczywista że czynników do pełnego sukcesu jest wiele w tym chyba najwięcej człowiek i jego umiejętność zrobienia super fot na przeciętnym sprzęcie  , czego dowodzą zdjęcia na tym forum :) 

A poza tym połowa sprzętu pochodzi z Chin to nie znaczy że jest wielkie G , Chińczyki po latach to wiedzą :) 

Rady nadal mile widziane :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja w tych nowomodnych wątkach z lajkami jest zupełnie bez sensu....już nie wiadomo na jaki post i kto odpowiedział,wychodzi bełkot.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez te punkty zmienia się kolejność postów i wychodzą bzdury, to nie ma nic wspólnego z tematem wątku i z Tobą. Trzeba przełączyć na Sortuj wg daty i dopiero wtedy jest dobrze.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Dyskusja w tych nowomodnych wątkach z lajkami jest zupełnie bez sensu....już nie wiadomo na jaki post i kto odpowiedział,wychodzi bełkot.

Niestety ten typ wątku nie pasuje do takiego złożonego tematu. Tutaj nie ma jednej dobrej odpowiedzi i trzeba dyskutować wieloetapowo. Punktowanie postów jest dobre w prostszych tematach, ale ogólnie moim zdaniem za mało ich używamy i i tak słabo to wychodzi.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się w całości , sprzętu nie będę zbywał jak raz zamontuje to zostanie po moje ostatnie dni , ale widziałem zdjęcia gościa z Niemiec  na tej tubie tylko TS OPTICS 406 mm  i kamerze ASI 071 MC Pro Color świeżo po skonfigurowaniu ( test) zrobił niezłą fotę ( wszystko China ) ale montaż miał ASA , no i znalazłem na naszym podwórku wysuwany Pier .

https://astro.chelmiec.pl/strona/wyposazenie-obserwatorium będę pytał gościa jak to się spisuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyliśmy przeprojektowywać dach teraz będzie rozsuwana tylko część górna ( fragment połaci) a nie jak pierwotnie cała konstrukcja , przeróbka nawet nie wyjdzie drogo , pomysł zaczerpnąłem z forum z podobnego rozwiązania tylko dostosowaliśmy do siebie i jeszcze prościej .

Zamówiłem już towar przez internet , tamto poszło do kosza :) . Troszeczkę dam się nagiąć ale ogólnej koncepcji nie odpuszczę , chcę oglądać niebo z przyjaciółmi w cieple  :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.