Skocz do zawartości

Nowe obserwatorium w Kaźmierzu pod Poznaniem


ZenonMars

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Karol W. napisał:

Ludzie korzystający z teleskopu pod kopułą też odbierają kontakt z niebiem inaczej. To staje się mistyczne prawie, to podobne uczucie jak zwiedzanie starej katedry czujesz wówczas to coś... Wiem co piszę, mam jedno i drugie w sensie teleskopy pod dachem i kopułami, A komfort pracy z teleskopem pod kopułą jest nieporównywalny.

To prawda - pod kopułą jest bardziej "transcendentnie". :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ZenonMars napisał:

Dzięki za wsparcie nie wiem jak ci na imię (Scope Dome ) jak byś mógł podesłać rysunek usadowienia Podstawy ( dokładne z wymiarami ) to może przemyślę przeróbkę puki nie jest za późno . dzięki pozdrawiam

Nie rozumie o jaki rysunek Pan prosi. 
Nazywam się Jacek Pala, najprościej będzie zadzwonić i wyjaśnić wszystko przez telefon (602 315 947).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po doradzeniu przez Tomka jaki sprzęt potrzebuję do mojego zainteresowania padło na zestaw

-CELESTRON 36 CM ROWE-ACKERMANN SCHMIDT ASTROGRAPH F/2.2 OTA

-QHY600 w wersji profesjonalnej 

-PLANEWAVE L-350 DIRECT DRIVE MOUNT

pozostaje cały czas kwestia dachu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż którego nikt nie zna w Polsce, kamera którą nie zrobisz kolorowej fotki z tym astrografem  i astrograf który nie obsłuży sensora kamery o pikselu 3,8 um. Brawo!

Zaczniesz od przeróbki kiwającego się lustra w RASA :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek z zainteresowaniem, pod większością rad się podpisuję więc się nie odzywam, ale widząc co wybrałeś szczęka mi opadła...

 

Jeśli możesz, odpowiedz mi (nam) czemu RASA???? To teleskop wyłącznie do astrofotografii. Czy znasz kogoś kto ma ten model? Czy widziałeś jakieś dobre zdjęcia nim zrobione? Czy zapoznałeś się z opiniami doświadczonych użytkowników tego sprzętu. Czy wiesz jak go się kolimuje? Czy wiesz jak się w nim ustawia ostrość?

 

Czemu rezygnujesz z możliwości zastosowań wizualnych?

 

Przekonaj mnie (nas) jakie są zalety RASY nad np. Orion UK AG 16 lub wieloma podobnej wielkości tubami od RENOMOWANYCH producentów do których niestety Celestron nie należy.

 

O montażu Wessel napisał więc też bez komentarza.

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol tak jak mówiłem starczy na lornetę i APO . Tayson napisałem do gościa żeby mi przedstawił jak to wszystko będzie wyglądało , biorę od nich THE TELESCOPE AUTHORITY .

czekam na odpowiedź i podzielę się w wątku :) .Karol czas wielki poznać przede wszystkim nie ma przekładni a to duży plus nie wiszą żadne śundy , i koryguje błędy wiatru e.t.c.

pożyjemy zobaczymy . Anatol foty to też nie moja bajka to ma być do prac naukowych dla tych i przyszłych zapaleńców , gapić w niebo każdy się może :) .Karol jest szuflada na początek wystarczy . Grzędziel tak znam Tomka z za miedzy ma 11 tkę i pasjonuje go to co mnie , a do wizuala czy fot mogę postawić na antresoli APO i lornetę :) oczywiście obiecał mi pomóc w konfiguracji i oprogramowaniu . Karol zdecyduj się bo wszystkie rozwiązania mają wady i zalety nie ma rozwiązania idealnego dlatego będą 3 teleskopy  i tu Karol zacytuję znowu JFK "Całe życie wiedziałem, że nie należy polegać na ekspertach. Jak mogłem być tak głupim, żeby im na to pozwolić?" :) . na całym świecie genialne pomysły rodzą się z przypadku :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Zenek, poczułem się zupełnie niepotrzebny tutaj i chyba nie tylko ja. Po takim wpisie " "Całe życie wiedziałem, że nie należy polegać na ekspertach. Jak mogłem być tak głupim, żeby im na to pozwolić?" pozostaje mi życzyć powodzenia w Twoich działaniach. 

 

PS. RASA w konfiguracji z CMOsem w pracy naukowej.....ratunku!!!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment.... zacytuję sam siebie:
"A teraz do sedna. Jako główny teleskop to raczej największe APO jakie się da 140-160mm - będzie uniwersalny (reduktor w jedną, barlow w drugą stronę). Jeśli jednak zwierciadło to o jak najkrótszej ogniskowej, ale uwaga problemy z kolimacją! (RC pod tym względem nie lepszy)."
Jak ma być większa średnica to można polować na jeszcze większe APO lub lustro czyli wspomniany renomowany astrograf Oriona. I tu znów skorzystam z własnego doświadczenia, lepsze są takie które nie mają nic z przodu. To znaczy: mamy w Niedźwiadach Schmidt-Newton 10", Maksutow-Newton 7,4", Maksutow 6" i gdy wysoka wilgotność to czasem i bardzo długie odrośniki oraz opaski grzejne mają problem zapanować nad parowaniem przedniej "szyby", refraktory mają się znacznie lepiej bo i stosunek długości do średnicy odrośnika lepszy, a już najlepiej znoszą to Newtony, DK i podobne

Edytowane przez Karol W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie chcesz polegać na ekspertach to fajnie się składa, bo ekspertem nie jestem tylko skromnym astroamatorem. Jednak z mojej ponad 40-to letniej amatorskiej praktyki zarówno w prowadzeniu obserwacji pozycyjnych jak i fotometrycznych (dziesiątki minimów gwiazd zaćmieniowych, długie serie monitoringu jasności gwiazd pulsujących szybkozmiennych typu Delta Scuti (DSCT), monitoring gwiazd typu UG oraz, co bardzo ciekawe, wyznaczanie ich krzywych zmian blasku pomiędzy wybuchami) wiem jedno: potrzeba złapać duuuużo fotonów i mieć kamerę 16 bit z dużą studnią + koło filtrowe. Do tego kilka kompletów filtrów LRGB, SLOAN lub Johnson Cousin UBVIR, Narrow. Czyli żadna RASA tylko naprawdę porządny teleskop z dużym lustrem, z możliwością podłączenia aparatury większej niż malutka kamerka cmos w torze optycznym (np. spektrografu).

Moim skromnym zdaniem wydając tyle pieniędzy na obserwatorium warto zakupić sprzęt uniwersalny. RASA takim teleskopem nie jest.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.