Skocz do zawartości

Ktory teleskop


Minner

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem poczatkujacy w temacie astronomii i powoli zastanawiam sie nad zakupem teleskopu. Ostatnio znalazlem dwa tanie teleskopy, warte uwagi (mojej ;) ).

Zalezy mi glownie nad obserwacjami planet, ksiezyca i ogolnie duzymi obszarami nieba, a jak da rade to rowniez galaktyk i mglawic itp..

 

Reflektor: http://www.astroshop.biz/shop/en/116/2806/

Refraktor: http://www.astroshop.biz/shop/en/157/5001/

 

Chcialbym poznac wasze opinie na temat tych dwoch teleskopow, ktory z nich lepiej sie nadaje do moich celow, na jakie obiekty maksymalnie moglbym sobie pozwolic itd. Prosilbym takze o podpowiedzenie czy (i jaki)musialbym dokupywac jakis okular, aby w pelni wykorzystac moc danego teleskopu (chodzi mi o tani okular w granicach 100zl). I czy te okulary co dodaja do tych teleskopow wogole sie nadaja, czy tez sa kompletnie do niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj niestety zgadzam sie z przedmówcą w pełnej rozciagłości za takakasę mozna kupić tylko wyroby teleskopopodobne i atrapy teleskopów :buahaha:

Pomysł z przyjadnem na zlot to strzał w 10 bo jak zobaczysz takie coś w realu to szybk osobie takie wynalazki ze łba wybijesz na stałe :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton 76 mm się nadaje do... ćwiczeń z kolimacji i celowania w obiekty niebieskie.

 

SkyWatcher dziwnie mi klasą przypomina... sławnego Sky Luxa. I pewnie to jest podobna klasa. Tylko że w promocji w Lidlu był za 300 zł a tyle to chyba jest warty :)

 

Planety, Księżyc można obejrzeć tymi fujarkami, oczywiście widząc więcej niż przez typową lornetkę ale odpowiednio mniej niż przez sprzęt o lepszej jakości i możliwości użycia dużych powiększeń. Obiekty dalekie (mgławice, galaktyki) wymagają większego sprzętu.

 

Zwykle jest zalecana niezla lornetka zamiast tanich fujarek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam sąsiada!

Podobnie jak przedmówcy odradzam małe teleskopiki. Jesli już, to raczej ten refraktor Sky Watchera. W żadnym razie tego Newtona 76mm. Uzbieraj najlepiej na Newtona 114mm albo refraktor 80-100mm jako minimum. Do obserwacji tzw. głebokiego nieba, czyli Deep Space [galaktyki, mgławice itp.] potrzebne sa teleskopy o naprawdę dużej średnicy [150 -200mm lub więcej], do mgławic specjalne filtry [dobrze działaja raczej tylko z większymi teleskopami]. Są co prawda obiekty tej kategorii dostrzegalne przez lornetkę, ale większosc z nich to trudny cel. Co do obserwacji planet, to nie są konieczne olbrzymie średnice, liczy się jakość odwzorowania i kontrast, tu nie do pobicia sa refraktory -achromaty długoogniskowe lub apochromaty. Z tym, że srednica wyznacza też rozdzielczość i optymalna srednica teleskopu leży też w przedziale od 100mm w górę. To dlatego nie warto kupowac małych lunetek, niestety. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.