Skocz do zawartości

M78 w Orionie


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Jeden z moich ulubionych obiektów, pięknie go pokazałeś :) Od dwóch tygodni mam wreszcie nieograniczony czas na astro, ale nie ma nawet 5 min pogody... Może do wiosny będzie jakieś okienko żeby go złapać :)

 

Kolory środka bardzo fajne, ale gwiazdom przydałyby się bardziej wyraźne kolory (i więcej czerwieni). Dostrzelaj materiału, żeby wydobyć te pyły z tła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturacja gwiazd, to temat, który teraz wałkuję. Ta wersja powstała z zastosowaniem wyciągania histo. Wyciągając arcsinstretch same gwiazdki mają o wiele mocniejszy kolor, ale pojawia się czerwona obwódka. Temat w toku, na pewno materiału na kolor jest aż za dużo, natomiast do ciemniejszych partii pyłów przydało by się trochę więcej i mam nadzieję tej zimy dozbierać.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To te okolice na niebie, które jako jedne z pierwszych obserwowałem w dzieciństwie i mam duży sentyment do tego obszaru. Pamiętam to jak dzisiaj - zimowe (suche!!!) powietrze, Orion unoszący się na parkiem Żeromskiego na warszawskim Żoliborzu. Wtedy, w drugiej połowie lat 60, widziałem gołym okiem, na wprost kształt M42. Świeciła jak lampa - na warszawskim niebie... M 78 była w zasięgu mojego małego refraktora. Dzięki za to zdjęcie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

ciągnięte histo

Co oznacza to ciągnięcie histogramem? Czy chodzi o to?

image.png.c619abc2a9f66cd671baed52c80b5906.png

Ja tak właśnie ciągnę i daje ogólnie dobry efekt - im coś ciemniejsze, tym mocniej wyciągnięte, więc środki gwiazd nie powiększają się.

 

Ogólnie powiedziałbym jeszcze, że masz nie do końca dobrze zalignowane kanały koloru. Pix powinien to zrobić lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MateuszW napisał:

Co oznacza to ciągnięcie histogramem? Czy chodzi o to?

 

Ja tak właśnie ciągnę i daje ogólnie dobry efekt - im coś ciemniejsze, tym mocniej wyciągnięte, więc środki gwiazd nie powiększają się.

 

Ogólnie powiedziałbym jeszcze, że masz nie do końca dobrze zalignowane kanały koloru. Pix powinien to zrobić lepiej...

 

Tak, chodzi o to w porównaniu do innych metod. Temat w zasadzie wyłącznie do użytkowników PIXa.

 

Co do kanałów - to jest OSC, ja tu nic nie składam.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kanały kanałami a kolory kolorami. Spróbuj rozłożyć obrazek na RGB , zrobić alignację z włączoną funkcją distortion correction, potem alignacja R i B do G a na końcu złoż z powrotem. Powinno pomóc.

Arcsinhstretch to wspaniały wynalazek, odpowiednik LAB colours w PSie.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2019 o 10:56, gryf188 napisał:

Tak informacyjnie tylko, Twoje zdjęcie na  zdjęciu Wessela . Chodzi mi tylko o ten sam róg bo reszta to już każdy ma swoje preferencje i w to nie wnikam.

150915116_porwnanie.jpg.9434e02cd8e8c479ae1fc00077bd808c.jpg

 

To nie jest łatwy obszar.  Ta sama praca wygląda inaczej jeśli się zaczyna zabawę w obróbkę zdjęć i z perspektywy kilku lat.

Gdzieś w głowie chodzi mi aby powrócić.

 

W kolejności

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.