Skocz do zawartości

Zaćmienie Słońca - schemat.


jupiter1969

Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, count.neverest napisał:

Skala swoją drogą. Kiedyś @bartoszw znalazł z Książce do astronomii dla dzieci takie coś :)

 

q.thumb.jpg.3d202104429a800ab9504dcbcbecc22c.jpg

 

Nie chodzi tu o zachowanie skali obiektów,tylko o zachowanie ich rzeczywistych rozmiarów kątowych na niebie..

Edytowane przez jupiter1969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wtedy nie da się tego czytelnie zobrazować. Jeśli narysujesz Słońce o średnicy 695 pikseli, Zemia będzie miała 13 pikseli, a Księżyc 3 lub 4. Nie pokażesz cieni.

 

Z punktu obserwatora z Ziemi nie jest prawidłowy !

 

Chociażby dlatego, że obserwator na Ziemi nie widzi na niebie Ziemi.

 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, count.neverest napisał:

Ale wtedy nie da się tego czytelnie zobrazować. Jeśli narysujesz Słońce o średnicy 695 pikseli, Zemia będzie miała 13 pikseli, a Księżyc 3 lub 4. Nie pokażesz cieni.

 

Z punktu obserwatora z Ziemi nie jest prawidłowy !

 

Chociażby dlatego, że obserwator na Ziemi nie widzi na niebie Ziemi.

 

Nie,Słońce będzie miało tyle samo pikseli co Księżyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Iluvatar napisał:

Co masz na myśli? Przecież to jest odzwierciedlenie rzeczywistości, więc musi działać.

Odległości obiektów.

Teoretycznie narysujmy to sobie na papierze,Słońce będzie bardzo daleko,a jego wymiar znacznie mniejszy.

Wszystko zależy od punktu odniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jupiter1969 napisał:

Teoretycznie narysujmy to sobie na papierze,Słońce będzie bardzo daleko,a jego wymiar znacznie mniejszy.

Nie będzie mniejsze, bo w tych schematach używasz rzutu równoległego. Rysując z punktu widzenia człowieka na Ziemi używasz rzutu środkowego, gdzie perspektywa zaczyna odgrywać rolę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jupiter1969 napisał:

Odległości obiektów.

Teoretycznie narysujmy to sobie na papierze,Słońce będzie bardzo daleko,a jego wymiar znacznie mniejszy.

Wszystko zależy od punktu odniesienia.

Przecież w tym schemacie chodzi o to, że odległość Słońca jest mniejsza, ale jego rozmiar również. Czyli żeby to przełożyć na rzeczywistość, należy proporcjonalnie oddalić Słońce oraz je powiększyć. Rozmiar kątowy się nie zmieni.

 

Ale faktycznie ten schemat nie jest chyba idealny. O ile rozmiar cienia będzie ok, to już półcień jest zawyżony:

image.thumb.png.0ac8b9a4413931146c48f691ae99e68f.png

Zauważcie, że przedłużając linie nam się to nie zgadza. Półcień powinien być mniejszy, żeby linie były styczne do Słońca. Ale raczej nie o takie drobiazgi chodzi autorowi :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi o coś takiego, że jak Słońce i Księżyc mają taką samą średnicę na niebie i Księżyc zasłoni Słońce, to linie światła powinny być proste/równoległe. 

Ale odległość i wymiary słońca robią swoje.  Mój CAD pokazuje że mają takie same wymiary kątowe :-)

 

wymiary kątowe.jpg

Edytowane przez Adm2
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Adm2 napisał:

Pewnie chodzi o coś takiego, że jak Słońce i Księżyc mają taką samą średnicę na niebie i Księżyc zasłoni Słońce, to linie światła powinny być proste. 

Ale odległość i wymiary słońca robią swoje.  Mój CAD pokazuje że mają takie same wymiary kątowe :-)

 

wymiary kątowe.jpg

Dokładnie ,o to chodzi !Czy się mylę ?

Edytowane przez jupiter1969
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie wiem skąd tu podejrzenie o płaskoziemstwo !

Po prostu coś mi się ubzdurało,że na schemacie powinny być rozmiary kątowe,ale wykonałem sobie proste doświadczenie :

wziąłem 3 naczynia,kieliszek,szklankę i miskę,nagle wszystko stało się jasne.

Teraz bynajmniej wiem jak to komuś wytłumaczyć i zobrazować w prosty i zrozumiały sposób.

Swoją drogą jestem na tym forum już 6 lat,chyba powinniśmy się już trochę znać !

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.