Skocz do zawartości

Olympus E-1 w astro


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Dziś w moje ręce jednocześnie wpadły dwie półprofesjonalne lustrzanki cyfrowe podobnej ceny i

podobnej klasy: Olympus E-1 i Canon 10D. Prosty 3 minutowy DARK pokazuje, że w astro ten

pierwszy aparat jest bezużyteczny. Poniżej DARKI wykonane w temperaturze pokojowej i na

ISO 1600.

 

Arek

 

img_0009.jpg

p1305183.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pokaż lepiej co potrafisz stojąc za jego spustem zamiast się próżnie chełpić jego posiadaniem :szczerbaty:

 

Janusz nie przesadzasz ? jak jesteś taki dobry to pokaż czy potrafisz zrobić użytek z własnego 300D bo jeszcze nie widziałem nic w Twoim wykonaniu.... :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej elektronika. Body jest bardzo solidne, tej samej klasy co u 10/20D. W ogóle E-1 z obiektywem

14-54mm f/2.8-3.5, który miałem do dyspozycji spisuje się bardzo dobrze. No ale nie do astro.

 

Ciekaw jestem jak w tej sytuacji wypadnie Olympus E-300. W końcu on ma matrycę 8 Mpix i konstrukcyjnie kilka lat młodszą niż u E-1.

 

Arek

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba zaświetlenie od wzmacniacza, podobnie jak w D70, ale dużo gorzej.

 

Zdecydowanie masz racje :) 10D/300D tez ma tzw. amplify glow, ale z prawej strony i do tego nieporownywalnie slabszy. Pojawia sie dopiero powyzej 300 sek. w ISO1600.

W D70 AMP GLOW jest tragiczny, bo zaswietla spora czesc klatki. O ile w 300D/10D mozna ten prawy pasek odciac od kadru, o tyle w D70 niewiele mozna z tym zrobic - niestety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile w 300D/10D mozna ten prawy pasek odciac od kadru, o tyle w D70 niewiele mozna z tym zrobic - niestety...

Ja myślę, że można go w znacznej mierze zniwelować przez odjęcie dark frame'u. Oczywiście wzrośnie szum w tym obszarze, ale zaświetlenie powinno zniknąć. A czy to możliwe to się przekonam organoleptycznie w maju, kiedy to kumpel przywiezie mi świeżutkiego D70 ze Stanów. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic to nie da. Dlaczego? Ano dlatego, ze bedzie to tylko zabieg kosmetyczny nic nie wnoszacy do zawartosci zdjecia. Amp glow to totalne wypalenie informacji - tam gdzie on jest, nie ma w zasadzie nawet gwiazd. Oczywiscie do pewnego mementu, czyli slabego amp glow, mozna to zrobic - dalej juz nic to nie da. Dlatego w przypadku D70 jestes praktycznie ograniczony z czasami do momentu pojawiania sie tego AMP GLOW, bo generalnie obszar wypalenia jest praktycznie bezuzyteczny i nic na to nie poradzisz. To samo tyczy sie innych aparatow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic to nie da. Dlaczego? Ano dlatego, ze bedzie to tylko zabieg kosmetyczny nic nie wnoszacy do zawartosci zdjecia. Amp glow to totalne wypalenie informacji - tam gdzie on jest, nie ma w zasadzie nawet gwiazd. Oczywiscie do pewnego mementu, czyli slabego amp glow, mozna to zrobic - dalej juz nic to nie da. Dlatego w przypadku D70 jestes praktycznie ograniczony z czasami do momentu pojawiania sie tego AMP GLOW, bo generalnie obszar wypalenia jest praktycznie bezuzyteczny i nic na to nie poradzisz. To samo tyczy sie innych aparatow.

Dokładnie. Chodzi mi o to, żeby zniwelować ampl glow tam gdzie jeszcze jest dosyć słaby. Natomiast przy samej krawędzi zdjęcia, gdzie zaświetlenie jest zbyt duże, można je po prostu odciąć. Powinno to dać jakieś 90% albo więcej czystego kadru, nawet przy dłuższych ekspozycjach. Mam nadzieję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Olympus ma opcje "noise reduction" ale jeśli się ją włączy obrazek po zakończeniu ekspozycji jest

obrabiany 2-3 minuty. Poza tym sporo szumu zostaje. Ja nie zaryzykowałbym jednak, żeby to puścić

na zdjeciach astro. Ciekaw jestem ile gwiazd usunie...

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz nie przesadzasz ? jak jesteś taki dobry to pokaż czy potrafisz zrobić użytek z własnego 300D bo jeszcze nie widziałem nic w Twoim wykonaniu....  :ha:

 

 

 

Wejdź do galerii Janusza i zerknij chociażby na M31 ...

 

 

Moim zdaniem Janusz potrafi wykorzystać 300D w dużym stopniu ...

 

 

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m
Wejdź do galerii Janusza i zerknij chociażby na M31 ...

Moim zdaniem Janusz potrafi wykorzystać 300D w dużym stopniu ...

Pozdrawiam  :Salut:

 

 

zanim przyjacielu zaczniesz o czymś pisać dobrze sprawdź - bo jeżeli mówisz o tym zdjęciu M31 to trochę się mijasz z tym co sam wypisujesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dziękuję bardzo :notworthy: za odwagę w publikacji takiej fotki, myślę że teraz zobaczymy tylko coraz lepsze i lepsze fotki z 10D podczas doskonalenia Twego warsztatu astrofoto :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.