Skocz do zawartości

"Miękkie" gwiazdy - prośba o diagnozę


lesnikdan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Ostatnio trochę pogoda pozwoliła na małe testy sprzętu. Mam kilka pytań, na które nie potrafię sam znaleźć odpowiedzi...
Wycelowałem Lacertą Ed72/432 i Atikiem 314l+ w Mgławicę Rozeta przez filtr Ha 7nm Baadera. Ustawiałem ostrość DreamFocuserem za pomocą APT. Wszystko wisi na Heq5. I teraz pytania. Na końcu posta załączam dwie klatki wyciągnięte jedynie poziomami. Przez co gwiazdy robią się takie "miękkie"? Z ostrością myślę, że trafione. Pogoda zostawiała wiele do życzenia bo mieszkam w kotlince a była duża wilgotność. Odpada rosa na obiektywie - grzałki na teleskopie i guiderze. Podobny efekt miałem przy LRGB Irysa w tym wątku ale tamtej nocy było sucho... 


Co ciekawe gwiazdy wydają się mniejsze gdy ostrość jest źle ustawiona... Czy ten zestaw tak ma czy ja robię coś źle? Każda podpowiedź się liczy :)

L_Ha_2019-12-18_21-46-58_Bin1x1_600s__-27C_infocus.jpg.d4d985e0d34fc042f752be82220bb5c5.jpgL_Ha_2019-12-18_21-07-59_Bin1x1_600s__-27C_outoffocus.jpg.b8c02c9e127aeadf0c7358ad868e84b0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moze byc aberracja chromatycza. wydaj mi sie ze tylko niebieskie gwaizdki robia sie gorsze.

najlepiej podlacz jaki aparat lub kolorowa kamere i spraw co wyjdzie.

 

Druga sprawa do sprawdzenia. Nie wiem jak dziala APT przy ustawianiu ostrosci. Jesli rysuje krzywa V, to moze finalnie przy powrocie do punktu ostrosci zle mirzy backlash i nie trafia w punkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abberacja chromatyczna na szkle FPL-53 i przy filtrze Ha może aż tak wpływać na obraz gwiazd? Miałem gdzieś foto M31 z Canona i tam nie widziałem takiego problemu a tym bardziej obwódek od abberacji... Właśnie co do APT tracę zaufanie i zamierzam przenieść się na SGP choćby po to by automatycznie ustawiać ostrość co parę klatek. APT nie rysuje krzywej V jak SGP - ciężko cokolwiek z tego grafu odczytać tym bardziej przez VNC ale FWHM po ustawieniu było najniższe ze zmierzonych wartości ale czy najniższe możliwe tego nie powiem bo nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje SGP żeby mieć pewność co do ostrości i pogodna noc na testy... Gdzie się podziały suche, mroźne zimowe noce... Jeszcze się zastanawiałem czy grzałka nie była zbyt mocno podkręcona i przez to nie falowało powietrze przed soczewką.

 

26 minut temu, wessel napisał:

A ja myślę że spora część ujęć musiała być robiona przez leciutkiego cirrusa

 

@wessel - to były pojedyncze klatki po 10min. Poniżej wyciągnięty poziomami stack 2,5h.rozaeta_ha.jpg.03ceb9d6f33d0b5dfd3d931951450488.jpg

Edytowane przez lesnikdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady,grzałka na pewno nie miałaby takiego wpływu. Dziwny dla mnie jest wygląd gwiazdek,sugerujący fotografowanie przez jakąś zasłonkę: cirrus ,rosa lub smog :)

Po lewej moje F8  po prawej Twoje F 6 : i tu i tu CCD

 

demo.png.4e7475d611b211ed7072879cd001e255.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaglądając do obiektywu nie widziałem żadnej rosy ale widok kończył się na filtrze ;) no to może jednak w powietrzu coś wisiało niewidocznego gołym okiem... Sprawdzę też opcję z chłodzeniem. Jedna klatka bez chłodzenia i będzie wszystko jasne w tej kwestii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą w kotlinkach takich jak Limanowa czy Zakopane zawsze wisi lekkie zamglenie nawet jak go nie widzimy patrząc w niebo. W dodatku seeing jest przez to zawsze skopany.

Spróbuj z jakiejś okolicznej górki.

(co prawda Mogielica byłaby idealna :) ale może coś w okolicy np. między Starą Wsią a Słopnicami lub na przełęczy koło Zalesia ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ostatnio zaczynam się rozglądać za wyżej położoną miejscówką. Mogielica niemal idealna opcja ale wynieść na nią HEQ5 i to jeszcze w zimie... Chyba za bardzo się zasiedziałem na takie wyczyny :g: do tego dochodzi dwójka małych brzdąców w domu z czego mniejsze ma 5 miesięcy :original: lubię być blisko nich i nie zawsze da się zaplanować wcześniej nocny wypad... Z resztą skoro ludzie z centrum Warszawy potrafią zrobić dobre zdjęcia z normalnymi gwiazdami to najwidoczniej nie tylko moje podwórko jest problemem... Zacznę od ostrości, potem przednia szyba i chłodzenie kamery. Jeśli to nie pomoże to poświęcę jedną noc na wyjazd choćby do rodziny która mieszka jakieś 400m wyżej ode mnie :original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak... Mam za sobą pierwszą noc z SGPro i już żałuję, że nie zdecydowałem się na ten program wcześniej. Jest genialny :D Ustawienie wszystkiego od zera zajęło mi niecałe dwie godzinki a potem już tylko przyjemność. Ale po kolei:

1. Ostrość
Okazało się, że od zimna strasznie ciężko chodzi focuser przez co silnik gubił kroki. Jako przyczynę obstawiam marnej jakości smar w microfocuserze lacerty - gdy tylko poluzowałem śrubę przez co microfocuser został "wyjęty z obiegu" silnik bez problemu mógł pracować a ustawienie ostrości Auto Focusem siadło od strzała. I tego ustawienia ostrości jestem już pewien :) APT pod tym względem takie dobre nie jest.

2. Problem z chłodzeniem odpada - brak różnic pomiędzy klatkami z chłodzeniem i bez

3. Tak samo przednia szyba kamery - czysta jak łza :)

4. Warunki - wczoraj było pełno cirrusów i mgły/smogu - zdecydowanie gorsza noc niż poprzednia gdy robiłem rozetę. Pas Oriona widoczny gołym okiem ale pod nim już marnie... Wokół Księżyca piękna łuna dwukrotnie większa niż jego tarcza...

Poniżej 1 klatka 600s wyciągnięta poziomami - jest lepiej i to wg mnie dużo lepiej jak na warunki :) W załączniku jest też surowa klatka dla zainteresowanych. Ocenicie czy wg Was też jest ok i tylko warunki zrobiły swoje?
Rozeta_600sec_1x1__0015.jpg.e935b6a304057df77b27dd1019926ceb.jpg

A wracając do SGP. Ktoś używa może w połączeniu z PHD? Około 2 w nocy PHD zgubił gwiazdę - grubszy cirrus przeszedł przez co sekwencja została przerwana... Jest gdzieś opcja by PHD ponowił próbę wyboru gwiazdy lub w razie powrotu wcześniej wybranej wznowił sekwencję? Przez tą sytuację dobrych parę klatek mi uciekło bo od godziny spokojnie spałem sobie w łóżku... To jest jedyny problem na ten moment, który znalazłem. Poza tym wszystko działa jak należy - od focusa po synchronizację montażu i plate solve :)

Rozeta_600sec_1x1__0015.fit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, lesnikdan napisał:

Więc tak... Mam za sobą pierwszą noc z SGPro i już żałuję, że nie zdecydowałem się na ten program wcześniej. Jest genialny :D Ustawienie wszystkiego od zera zajęło mi niecałe dwie godzinki a potem już tylko przyjemność. Ale po kolei:

1. Ostrość
Okazało się, że od zimna strasznie ciężko chodzi focuser przez co silnik gubił kroki. Jako przyczynę obstawiam marnej jakości smar w microfocuserze lacerty - gdy tylko poluzowałem śrubę przez co microfocuser został "wyjęty z obiegu" silnik bez problemu mógł pracować a ustawienie ostrości Auto Focusem siadło od strzała. I tego ustawienia ostrości jestem już pewien :) APT pod tym względem takie dobre nie jest.

2. Problem z chłodzeniem odpada - brak różnic pomiędzy klatkami z chłodzeniem i bez

3. Tak samo przednia szyba kamery - czysta jak łza :)

4. Warunki - wczoraj było pełno cirrusów i mgły/smogu - zdecydowanie gorsza noc niż poprzednia gdy robiłem rozetę. Pas Oriona widoczny gołym okiem ale pod nim już marnie... Wokół Księżyca piękna łuna dwukrotnie większa niż jego tarcza...

Poniżej 1 klatka 600s wyciągnięta poziomami - jest lepiej i to wg mnie dużo lepiej jak na warunki :) W załączniku jest też surowa klatka dla zainteresowanych. Ocenicie czy wg Was też jest ok i tylko warunki zrobiły swoje?
Rozeta_600sec_1x1__0015.jpg.e935b6a304057df77b27dd1019926ceb.jpg

A wracając do SGP. Ktoś używa może w połączeniu z PHD? Około 2 w nocy PHD zgubił gwiazdę - grubszy cirrus przeszedł przez co sekwencja została przerwana... Jest gdzieś opcja by PHD ponowił próbę wyboru gwiazdy lub w razie powrotu wcześniej wybranej wznowił sekwencję? Przez tą sytuację dobrych parę klatek mi uciekło bo od godziny spokojnie spałem sobie w łóżku... To jest jedyny problem na ten moment, który znalazłem. Poza tym wszystko działa jak należy - od focusa po synchronizację montażu i plate solve :)

Rozeta_600sec_1x1__0015.fit 2 MB · 0 pobrań

Troszeczkę z innej beczki. Ostrzyłeś automatycznie w SGpro ? Jesteś w stanie wkleić swoje ustawienia ?
Klatka Ok.

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo informacji jest tu https://www.mainsequencesoftware.com/Content/SGPHelp/UnderstandingAutoFocus.html ale koniec końców nie liczyłem wg wzoru i metody tam podanej bo ustawiając step size na 50 ładnie wykreśliło mi krzywą i tak pozostawiłem. Miałem za dużo jeszcze rzeczy do posprawdzania a goniła mnie pogoda... Myślę, że da się pewnie dużo bardziej precyzyjnie wyliczyć step size ale na to jeszcze przyjdzie pora - na ten moment byłem zadowolony, że udało się sesje odpalić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.