Skocz do zawartości

Astrokurnik - Czy pozostawiacie sprzęt na zimę....


komprez

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie !

 

Z uwagi na to że to moja "dziewicza" zima w astrokurniku ... to chciałbym zapytać czy zostawiacie swoje armaty na stanowisku przez całą zimę ?

 

Powiem ze swojej strony, że ja zostawiłem do dziś bo przyszła pora na czyszczenie ... mój błąd - parę razy z zapomnienia zostawiłem otwartą tubę i nabawiłem się lokatorów pająków, które porobiły sobie "domki" i poszły w cholerę ... a domki zostały :D 

 

Akurat nie miałem czasu (i pora się w końcu za to zabrać) żeby zrobić auto-klapę na tubę sterowaną zdalnie (wykonanie już jest tylko montaż został i testy)

 

Także może wyrazicie swoje zdanie na temat "zimowania" optyki ... czy to będzie miało wpływ na warstwę na LG ...

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 godzin temu, komprez napisał:

Także może wyrazicie swoje zdanie na temat "zimowania" optyki ... czy to będzie miało wpływ na warstwę na LG ...

Z mojego doświadczenia, optyka znacznie lepiej toleruje zimowanie w suchym miejscu na zewnątrz, niż ciągłe ogrzewanie i chłodzenie spowodowane noszeniem jej do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie boisz się złodziei i wandali to spokojnie możesz zostawiać. Zaleca się jednak leciutko podgrzewać wnętrze "kurnika" w celu zapobiegania kondensacji wilgoci na sprzęcie. Może to być 100 W żarówka starego typu lub malutki grzejnik ustawiony na minimum i włączany automatycznie co jakiś czas. Ewentualnie możesz sprzęt owinąć elektryczną poduszką ortopedyczną, taką dla reumatyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wandali to raczej się nie obawiam ... poza tym jest monitoring i dość spokojna okolica ..  

 

Co do wilgoci ... to coś tam jednak jest ...  kiedyś po mrozie -10 stopni poszedłem zobaczyć jak sie sprzet ma i o dziwo zauważyłem ale tylko na pierze szron ...  

tuba jak i cała reszka optyki była nie tknięta ..   Jeszcze mam tam jedną szparę między dachem a ścianą i muszę ją obudować to będę coś kombinować z tą wilgocią ..

Mam jeszcze praktycznie nie używany klimatyzator przenośny i być może on by załatwił sprawę włączany co jakiś czas w trybie osuszania :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.