Skocz do zawartości

Krótka relacja z obserwacji.


Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Dasionek napisał:

@Mariusz Psut

Cieszę się :)

PS jaka 14 jednk padła? Morf? 

 

A ta andromeda... 

Nigdy nic tam nie widzę muszę siąść kiedyś i wszystkie okulary po kolei. 

 

Tak naprawdę to jeszcze się nie zdecydowałem. Chyba rzucę monetą. :hysterical:

Spróbuj dłużej nad nią posiedzieć i tylko nad nią z różnymi okularami. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

Tak naprawdę to jeszcze się nie zdecydowałem. Chyba rzucę monetą. :hysterical:

Spróbuj dłużej nad nią posiedzieć i tylko nad nią z różnymi okularami. 

Aaha i bez pośpiechu :-).

A do andromedy tak też planuję skoro 101 potrafiła się ujawnić tak, że już myślałem, że z 8 nigdy nie zobaczę więc może i ona da radę. 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dark1 napisał:

Dasionek fajny opis. Widać pasję i chęć zobaczenia więcej i więcej. Pomyśl nad filtrami a Veil czy Rozeta wyskoczą jak na fotografii. Gdzieś widziałem 1.25 UB Oriona na giełdzie. Polecam. 

Jaki masz teleskop?

Synta 8.

Poczekam jeszcze trochę w sumie na veil już troszkę puźno, ale rozeta się wznosi. 

Odnośnie Oriona ub ma dobre opinie i myślałem nad jednym z dwóch o nim lub uhc Astronomika. 

Lecz wstrzymalem się Szkoda mi pieniędzy. 

 

Trzeba wyłuskać ile wlezie bez filtra wtedy on będzie smakował lepiej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia odradzam czekanie. Dopiero filtry pozwoliły mi dobrze poznać mgławice. 8" to nie mało. 

Tak na marginesie w Bliźniętach warto trochę czasu poświęcić Eskimosowi. Im dłużej tym lepiej pokazuje twarz. W Pegazie Śnieżka a w Łabędziu Mrugajaca.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, dark1 napisał:

Z doświadczenia odradzam czekanie. Dopiero filtry pozwoliły mi dobrze poznać mgławice. 8" to nie mało. 

Tak na marginesie w Bliźniętach warto trochę czasu poświęcić Eskimosowi. Im dłużej tym lepiej pokazuje twarz. W Pegazie Śnieżka a w Łabędziu Mrugajaca.  

Wiem oglądałem już eskimosa, ale wtedy nic nie pokazał, a wczoraj tak wyszło że musiałem uciekać :(

Blue snowball również miałem okazję zobaczyć, a mrugajacej nie ponieważ zawsze z głowy mi wylatuje muszę planować obserwacje :-). 

 

A odnośnie filtra aktualnie nie mogę sobie pozwolić. 

A ta Mrugająca to serio widać takie zmiany jasności? 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mkowalik napisał:

Pas materii w Andromedzie widać już w 66mm refraktorze. Warunek to w miarę ciemne i czyste niebo. Mi pierwszy raz udało się go zaobserwować w sierpniu nad morzemw miejscowości Międzywodzie  z balkonu domu wczasowego w 66mm edku. Dom zasłaniał oświetloną uliczkę,

Widzisz a ja z 8" nic po prostu andromeda może dlatego że nigdy nie przyglądam się tam dłużej muszę ją posiekać wszystkimi okularami. Na spokojnie w godzinę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, Dasionek said:

Widzisz a ja z 8" nic po prostu andromeda może dlatego że nigdy nie przyglądam się tam dłużej muszę ją posiekać wszystkimi okularami. Na spokojnie w godzinę :)

Nie trzeba się przyglądać. Pod dobrym niebem i w dobrych warunkach pas widać od razu. Może za duże powiększenie używasz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry to podstawa w wizualu mgławic. Dużo tracisz obserwując bez nich. Pewnych rzeczy w ogóle nie zobaczysz. UHC + OIII i inny wszechświat widzisz. Wiem co mówię, też mam 8" i pamiętam jak to było w erze bez filtrów i z nimi. LP pożera wszystko, a tu pięknie wszystko wyłazi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, mkowalik napisał:

Nie trzeba się przyglądać. Pod dobrym niebem i w dobrych warunkach pas widać od razu. Może za duże powiększenie używasz.

No widzisz ja inne rzeczy bardzo ciemne Widzę nie mam z tym problemu, a tutaj nic hah zdarzało się galaktyki po 12mag ustrzelić. 

@kosmit

Wiem że dobre filtry to podstawa, ale aktualnie budżet słaby. 

Po prostu wycisne ostatnie soki z tego co mogę i wtedy wjade z jakimś filtrem i znowu bd wow to tak można jak wczorajszą m101 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dark1 napisał:

Dasionek fajny opis. Widać pasję i chęć zobaczenia więcej i więcej. Pomyśl nad filtrami a Veil czy Rozeta wyskoczą jak na fotografii. Gdzieś widziałem 1.25 UB Oriona na giełdzie. Polecam. 

Jaki masz teleskop?

Kto ma tego UB? 

Nie mogę znaleźć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, Dasionek said:

No widzisz ja inne rzeczy bardzo ciemne Widzę nie mam z tym problemu, a tutaj nic hah zdarzało się galaktyki po 12mag ustrzelić. 

@kosmit

Wiem że dobre filtry to podstawa, ale aktualnie budżet słaby. 

Po prostu wycisne ostatnie soki z tego co mogę i wtedy wjade z jakimś filtrem i znowu bd wow to tak można jak wczorajszą m101 :)

Tak jak pisałem do obserwacji pasu pyłowego w Andromedzie 66mm refraktor wystarczy. Szału nie ma w porównaniu do 20" lustra, ale pas widać. Może użyłem filtra Moon&Skyglow baadera, ale nie pamiętam, w każdym razie nie wydaje mi się, żeby jego założenie na okular było konieczne do udanej obserwacji. Najważniejsze jest niebo pod jakim prowadzi się obserwacje i użycie odpowiedniego powiększenia. Może za bardzo powerujesz i pole widzenia nie obejmuje pasu, może w złej porze (roku lub nocy) obserwujesz Andromedę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mkowalik napisał:

Tak jak pisałem do obserwacji pasu pyłowego w Andromedzie 66mm refraktor wystarczy. Szału nie ma w porównaniu do 20" lustra, ale pas widać. Może użyłem filtra Moon&Skyglow baadera, ale nie pamiętam, w każdym razie nie wydaje mi się, żeby jego założenie na okular było konieczne do udanej obserwacji. Najważniejsze jest niebo pod jakim prowadzi się obserwacje i użycie odpowiedniego powiększenia. Może za bardzo powerujesz i pole widzenia nie obejmuje pasu, może w złej porze (roku lub nocy) obserwujesz Andromedę.

Tutaj obserwuje myślę że nie jest źle. 

 

https://zapodaj.net/eee753829dfb0.png.html

https://zapodaj.net/5afd83baa3844.png.html

 

Ale planuje tutaj wpaść 

 

https://zapodaj.net/bc8026f96074f.png.html

https://zapodaj.net/8bd5df983801d.png.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, megrez23 napisał:

Gratuluję owocnej sesji. Wspaniała relacja! U mnie dopiero około 4:30 wypogodziło się i udało się trochę poobserwować. Pozdrawiam Jarek 

Dziękuję, cieszę się bardzo. 

Dobre i o 4:30 u mnie jak jest pogoda to max do 23-24 a mam ochotę wpaść do lwa czy panny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Dasionek napisał:

M35 bardzo ładna rozbita na gwiazdy , ale najlepsze, że po spojrzeniu w okular nie ona rzuciła mi się w oczy, tylko znajdująca się w pobliżu kolejna Ngc 2158, która wyglądała raczej jak mgławica na pierwszy rzut oka, ale jak dłużej się przyjrzałem widać wtedy było, że jest to gromada.

W moim Makowcu również bradzo ładny widok, szczególnie przy użyciu

Swana 33.

NGC 2158 jest widoczna jako jasna mgiełka w jednym polu z M35.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, megrez23 napisał:

W moim Makowcu również bradzo ładny widok, szczególnie przy użyciu

Swana 33.

NGC 2158 jest widoczna jako jasna mgiełka w jednym polu z M35.

Nom ona ładnie wplątana jest w tą gromadę. 

Ja używam raczej 14mm wtedy można rozróżnić czy to gromada czy mgławica. 

W tym miejscu super widać odległości kosmiczne na naszym podwórku. 

Dwie gromady, a widać normalnie tą odległość między nimi :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.