Skocz do zawartości

Jaka głowica do astrofoto


Stachu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Stoje przed wyborem głowicy do astrofoto. Posidam lekki bezlusterkowiec Lumix gx7 z zestawem z obiektywami 14mm i 50mm i 135mm, chciałbym zacząć robić zdjęcia z dłuższymi czasami naświetlania. Może nawet większe obiekty głębokiego nieba i gwiazdozbiory, ale głównie krajobrazy z Drogą Mleczną. Do tego czasu byłem ograniczony wyłącznie do statywu, na którym maksymalny czas naswietlania wynosił do 25s na szerokim obiektywie.

Poszukuje najlepiej jak najmniejszego montażu, zależy mi na małej wazde i  rozmiarach. Niesety mój budżet nie pozwala mi przekroczyć 1300zł(maks 1500). Czytałem wiele opini i recenzji głowic i mam pyatnie czy jedna z tych by była opdowiednia. Chętnie poznam też inne propozycje w podobnej cenie

 

Star Adventurer Mini - 1000zł

Sightron Nano Tracker -1100zł  

IOptron SkyTracker Pro -1300zł

 

Chciałbym możliwie ograniczyć potrzebe dokupienie do zestawu kolejnych części.

Dziękuje

Edytowane przez Stachu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej grupy miałem zarówno SAM, jak i iOptrona (mam wciąż). Wcześniej epizodycznie również dużą wersję Adventurera. Moim zdaniem iOptron pokonuje SAMa zdecydowanie. Generalnie z SAMem miałem problem z jakby niepoprawną prędkością, obiekty uciekały powolnie w jedną stronę i na 135 mm właściwie nie dało się focić (do 30s powiedzmy). Nie wiem czy to wada egzemplarza czy błąd konstrukcyjny. W każdym razie, iOptron ma 2x większą ślimacznicę i radzi sobie z czasami do 2 min na 135 mm. Jest on również (jako całość) zdecydowanie mniejszy i lżejszy niż SAM. Klin iOptrona jest bardziej kompaktowy i trochę lepiej wykonany niż SW (mniejsze luzy i lepsza sztywność). Lunetka w iOptronie jest cały czas dostępna (poza pozycjami gdy aparat pechowo wystaje w jej stronę), nie trzeba jej wyjmować, co zabija dokładność w SAM, ani stosować ciężkiej "elki" aby mieć lunetkę. Również same rysunki w lunetce są nieco dokładniejsze (a podświetlenie jest wbudowane). No i wbudowany akumulator iOptrona to bardzo wygodna opcja (nie płacisz za baterie, nie podłączasz zewnętrznych źródeł itp). Ładujesz jak telefon. Potencjalna wada to gdy zapomnisz naładować, bo do SAMa dokupisz baterie na stacji, a z iOptronem nic nie zrobisz (choć nie sprawdzałem, czy by ruszył podczas ładowania z poziomu pustego).

Kwestia preferencji to sterowanie. iOptron jest bardzo prosty - wyłącznik i przełączniki trybów prędkości. SAM ma aplikację i WiFi plus sterowanie lustrzanką. W moim odczuciu proste przełączniki iOptrona są bardziej praktyczne i wygodne, bo zazwyczaj nic więcej nie potrzebujesz. No ale rozbudowanego timelapsa z niego nie zrobisz i kilku innych bajerów. Brak sterowania migawką w iOptronie wymusza konieczność użycia wężyka programowalnego (ja mam radiowy), chyba że Twój aparat ma wbudowany interwałometr z długimi czasami. WiFi i sterowanie w SAM jest fajne, ale trzeba je wyłączyć po konfiguracji bo za 2h zeżre baterię. A w zimie babranie się z telefonem zamarzającym palcem nie jest przyjemne.

 

Sightron Nano Tracker nie znam, ale wydaje się najsłabszy z tej trójki. Niewątpliwa zaleta to rozmiary i waga, choć to też pozorne bo musisz dokupić do tego jakiś klin. No i brak jakiejś metody ustawiania polarnej właściwie przekreśla większe ogniskowe, nada się tylko na całkiem szeroko.

 

Do SAM w pełnym zestawie wystarczy Ci statyw i kabelek do aparatu (choć bez głowicy, a na "elce" nie możesz ustawić rotacji kadru). Do iOptrona statyw, głowica kulowa i pilot programowalny, a do Sightron ponadto druga głowica lub lepiej jakiś klin paralaktyczny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.