Skocz do zawartości

TomaszB

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, cześć lub co kto woli na powitanie :-).

 

Niedawno pytałem tutaj na forum o fotografowanie bez prowadzenia montażu za ruchem gwiazd, dostałem krótką odpowiedz żeby dokupić układ śledzący.

Poczytałem i kupiłem używany eq3-2 z napędem w jednej osi.

 

Po długim oczekiwaniu na czyste niebo wreszcie udało mi się zrobić kilka zdjęć. Chcę Wam teraz pokazać, co uzyskałem za pomocą tego montażu i zamocowanego na nim Nikona D7100 + Sigma makro 150 mm f 2,8, przymknięta do 3,2.

To są trzy ujęcia nałożone na siebie.

Jedno z prześwietlonym środkiem mgławicy ISO 1000, t=45s;

drugie z ciemniejszym środkiem ISO 1000, t 10 s;

trzecie naświetlone jeszcze ciemniej tak by było widać że są tam gwiazdy ISO 1000 t=5 s.

Każde to kilka klatek, do tego darki i flaty. Każde ujęcie składane DSS i wyciągane Lightroom'ie. Trzy ujęcia złożyłem Photoshop'ie.

 

Od razu napiszę, że widzę spore niedociągnięcia, ale chętnie przeczytam co myślicie o tym zdjęciu, by następnym razem zrobić lepiej :-).

 

Pozdrawiam,

Tomasz B.

M42 do pokazania na Astropolis.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka "kciuków w górę" napawa optymizmem, ale nie będę ukrywał, że liczyłem na bardziej rozbudowane komentarze :-). W szczególności chodzi mi o odpowiedź, czy mój sposób obrabiania idzie w dobrą stronę? Czy łączyć różne czasy naświetlania, czy lepiej zmieniać ISO? I ewentualnie inne uwagi.

 

Tymczasem dorzucę drugie zdjęcie z tego samego dnia. A właściwie pierwsze, bo je zrobiłem na początek.

Dopiero próbowałem ustawić na na Gwiazdę Polarną, więc czasy były krótsze. Zacząłem od 15s i ISO 1600, przez 30s ISO 1000, do 45s ISO 1000. Wszystko bez zmiany kadru. Niestety zamiast jeszcze wydłużyć czas, "przerzuciłem się" na M42. Myślałem że uda się więcej wyciągnąć, ale niestety przy mocniejszej obróbce wychodził szum.

Obróbka to DSS, kolory Lightroom, kadrowanie i zmniejszanie Photoshop.

 

Sprzęt oczywiście ten sam:

eq3-2 z napędem w jednej osi, Nikona D7100 + Sigma makro 150 mm f 2,8, przymknięta do 3,2.

 

Chętnie usłyszę uwagi

Plejady.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, TomaszB napisał:

Czy łączyć różne czasy naświetlania

Z tego co mówią bardziej doświadczeni - nie, nie łączyć :)

Moim zdaniem ostrość rozjechana, szczególnie na Plejadach. 

 

Lewy górny róg to rozumiem NGC 2024? A gdzie w takim razie wcielo IC 434 czyli Głowa Konia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, isset napisał:

Z tego co mówią bardziej doświadczeni - nie, nie łączyć :)

Moim zdaniem ostrość rozjechana, szczególnie na Plejadach.

 

Dzięki. Czyli zmieniać ISO?
 

Ostrość, hmmm... popatrzyłem na surowe zdjęcia i jest różnie. Część jest ostrzejsza, część nie do końca. Myślałem że DSS uśredni. Może za dużo kręciłem się koło montażu, a podłoże było miękkie. Czyli większa selekcja przed stackowaniem. OK.

 

16 minut temu, isset napisał:

Lewy górny róg to rozumiem NGC 2024? A gdzie w takim razie wcielo IC 434 czyli Głowa Konia? 

Tutaj jest problem. Wiem że powinna być, ale lewa część była jedynie na początkowych klatkach (przekadrowałem). Po złożeniu i ściemnianiu tła ciemność ją pochłonęła :-). Spróbuję coś zrobić z tymi kilkoma klatkami na których jest, ale na dużo nie liczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na M42 (czekam na swoją kolej na tym obiekcie), zwykle łączy się 2 ekspozycje- na mgławicę i na trapez oraz otaczające gwiazdy, żeby nie prześwietlić. Ile klatek wykonałeś? 

Nie zmieniaj ISO. DSS nie uśredni ostrości. Ostrość musisz kontrolować w trakcie sesji. Chcesz, żeby każda klatka była ostra jak żyleta, nie może być mowy o uśrednianiu.

Koniecznie (do)rób biasy. Jak wygląda proces wyciągania w LR? To z jakiegoś tutoriala? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, count.neverest napisał:

Na M42 (czekam na swoją kolej na tym obiekcie), zwykle łączy się 2 ekspozycje- na mgławicę i na trapez oraz otaczające gwiazdy, żeby nie prześwietlić. Ile klatek wykonałeś? 

Nie zmieniaj ISO. DSS nie uśredni ostrości. Ostrość musisz kontrolować w trakcie sesji. Chcesz, żeby każda klatka była ostra jak żyleta, nie może być mowy o uśrednianiu.

Koniecznie (do)rób biasy. Jak wygląda proces wyciągania w LR? To z jakiegoś tutoriala? 

To są moje początki. Czytam forum i uczę się. Póki co głównie teoria, bo noce ciągle pochmurne. Planuję popróbować zarówno krótszymi jak i dłuższymi ogniskowymi, by mieć i ogólny widok i szczegóły.

Na M42 wybrałem po 10 klatek z różnym naświetlaniem. Było więcej, ale sporo poruszonych. Za bardzo się cieszyłem zabawą :-). Z tą ostrością, to zorientowałem się przy oglądaniu zdjęć Plejad już na ekranie aparatu. Liczyłem ze przy tak odległych obiektach głębia ostrości obejmie wszystko. Ale widzę że nie. Nauczka na przyszłość. Przy Orionie już bardziej pilnowałem, ale nadal nie jest idealnie.

Biasy z tego co poczytałem, można zrobić później w domu i dołączyć? Czy coś źle zrozumiałem?

 

LR i PS używam do innych zdjęć, więc robiłem to na wyczucie. Ekspozycja, kontrast, highlights, shadows, biele, czernie, krzywe, clarity, saturation, wybiórczo HSL i kolory, redukcja szumu. Nie wyostrzałem, by nie wyszedł szum.

29 minut temu, isset napisał:

Ja nawet kota w domu zamykam na czas sesji, bo oczywiście z całego ogródka jego najbardziej interesuje mój pracujący montaż :)

Coś nietypowego co się pojawia sporadycznie, a w dodatku Pan nie pozwala się zbliżać! To oznacza że TRZEBA obejrzeć :-).

 

Byłem na obrzeżach miasta i jedynie ja się kręciłem koło montażu. Nie mam na kogo zgonić :-(.

 

Obejrzałem stacki sprzed łączenia w PS i Koński Łeb widać, ale nie bardzo da się coś z niego wyciągnąć. Mam w planach zapolować tylko na niego, ale nie wiem kiedy, bo listę obiektów do sfotografowania mam dłuuugą :-). Pewnie jak każdy na początku. Później spodziewam się że będzie jeszcze dłuższa :buahaha:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.