Skocz do zawartości

Lornetka typu 2x40


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Ja również miałem radziecką BGSZ 2,3x40 i moje odczucia były podobne jak kolegi Taysona. Natomiast lornetkę ATM 2x53 zrobioną z dwóch telekonwerterów Nikona polecam jak najbardziej. Dzięki dużym obiektywom to świetny i wygodny sprzęt do oglądania Drogi Mlecznej. Mimo małego powiększenia, widać przez nią jakieś 3x więcej gwiazd niż gołym okiem. Dzięki patentowi kolegi grzybu, który opracował do tych telekonwerterów oprawki do wydruku 3D, umożliwiające mocowanie "nagłowne" (a więc bez konieczności trzymania lornetki w rękach) komfort obserwacji wzrasta jeszcze bardziej. Minus tej lornetki jest taki, że nie ma regulacji dioptrii przy okularach. Więc jeżeli ktoś inaczej widzi w jednym i drugim oku, to nie skoryguje tych różnic chcąc używać ATM Nikona.  W BGSZ 2,3x40 taka regulacja jest. 

Edytowane przez lumen
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem BGSZ 2,3x40 i to naprawdę dobrą sztukę. Na początku jest WOW, ale szybko przechodzi.

Obserwacje taką lornetką wcale nie są łatwe, bo trzeba się praktycznie do nie przylepić, wtedy się okazuje że jak nie zaparuje to rzęsy wchodzą w pole, itp. 

Teraz mam Nikona ex 7x35 i jest dużo przyjemniej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BGSZ 2,3x40 - miałem, sprzedałem. Generalnie słabo, małe pole, i trzeba się mocno wciskać w okulary. Korekcja też kiepska. Od połowy pola widzenia przecinki.

 

Vixen SG 2.1x42 - patrzyłem przez nią. Pole już fajne. ER lepszy niż w BGSZ ale wciąż mało komfortowy. Korekcja przeciętna. 50% pola dobre, potem średnio, a od 75% do krawędzi przecinki. Raczej nie warto.

 

ATM 2x53 z konwerterów Nikona - mam już od dwóch lat. Używam regularnie. ER mały, ale da się przyzwyczaić. Ostrość, punktowość, kolory i  korekcja na najwyższym poziomie. Obraz bardzo dobry praktycznie do samej krawędzi. Pole widzenia pod 30 stopni. Wrażenia niezapomniane. Zdecydowanie polecam :) Tu nie ma co porównywać z BGSZ czy Vixenem - to tak jakby porównywać jazdę Ferrari i na hulajnodze...

 

 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Lukasz83 napisał:

ATM 2x53 z konwerterów Nikona - mam już od dwóch lat. Używam regularnie. ER mały, ale da się przyzwyczaić. Ostrość, punktowość, kolory i  korekcja na najwyższym poziomie. Obraz bardzo dobry praktycznie do samej krawędzi. Pole widzenia pod 30 stopni. Wrażenia niezapomniane. Zdecydowanie polecam :) Tu nie ma co porównywać z BGSZ czy Vixenem - to tak jakby porównywać jazdę Ferrari i na hulajnodze...

Zgadzam się. Poczytaj ten wątek https://astropolis.pl/topic/56254-lornetka-3x65-ed-oczy-wyraka-%C5%9Bwiatowa-premiera/

Jak znajdziesz na ebayu dwa takie konwertery, koledzy drukarze 3D z forum zrobią Ci resztę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darek_B napisał:

Zgadzam się. Poczytaj ten wątek https://astropolis.pl/topic/56254-lornetka-3x65-ed-oczy-wyraka-%C5%9Bwiatowa-premiera/

Jak znajdziesz na ebayu dwa takie konwertery, koledzy drukarze 3D z forum zrobią Ci resztę.

Dla jasności. Podlinkowany wątek dotyczy lornetki zbudowanej z telekonwerterów Nikona TC-E3 ED. Natomiast w postach powyżej była mowa o lornetkach zrobionych z bardziej popularnych telekonwerterów Nikona TC-E2 . Wątek poświęcony tej konstrukcji jest pod linkiem:

  

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga do lornetki z telekonwerterów - jeżeli masz wadę wzroku, to obserwacje tylko w soczewkach kontaktowych.

Ja mam krótkowzroczność i bez okularów widziałem ostro maksymalnie na kilkanaście metrów.

Nie wiem jak jest dla dalekowzroczności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Wracam do tematu, bo pomimo dość umiarkowanie entuzjastycznych ;) opinii o lornetkach typu 2x40 chciałbym jednak własnoręcznie i własnoocznie przekonać się o ich wadach i zaletach. Ponieważ jednak wydanie w ciemno ok. 0,5 kzł nie jest moim priorytetem to mam pytanie: czy ktoś z Krakowa, Wieliczki lub Andrychowa ma takie cudo i zgodziłby się je użyczyć do testów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za koszty przesyłki mogę Ci posłać na próbę . Mam te "oczy wyraka" , mnie osobiście b.dobrze się nimi obserwuje.

Mam tę , kupioną w Supra Praha przed kilkoma laty.

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekohled-kuo-2.3x40-divadelni-kukatko-3-18625.html

 

Trochę zapominacie, że jest to idealny pomocnik w teatrze i kilka razy tak ją wykorzystałem. Zresztą Supra pisze w tytule również "divadelni kukatko" -

lornetka teatralna.  Stan nowej z półki , Skłonny byłbym nawet ją odsprzedać, bo napaliłem się na okulary ES-y 14mm 82*  do bino .

Indywidualne ostrzenie na każde oko.  Trochę jestem zdziwiony, że pisze się o konieczności przylepienia oka itp itd.  Ja przez nią patrzę normalnie,

jak przez klasyczną lornetkę.

 

Zrobiłem na chybcika fotki mojej :

 

 

DSC09216.JPG

DSC09217.JPG

DSC09218.JPG

DSC09219.JPG

DSC09220.JPG

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zbignieww napisał:

Za koszty przesyłki mogę Ci posłać na próbę . Mam te "oczy wyraka" , mnie osobiście b.dobrze się nimi obserwuje.

Bardzo dziękuję, ale pół godziny temu już dostałem inną propozycję użyczenia lornetki i ją przyjąłem. Naprawdę obracam się tu w doborowym towarzystwie. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.