Jump to content
 • 0

Budowa obiektywu teleskopu Bresser


irish
 Share

Question

Witam

Dziś próbowałem obejrzeć Wenus. Bresser Skylux NG 70/700, okular 10 mm plus bresserowska wstawka 1,5. Nie uzyskałem na tyle ostrego obrazu bym mógł powiedzieć że widzę coś okrągłego czy półksiężycowatego. To co widziałem da się określić jako rozmazany i podkolorowany kleks :)

Mam niejakie wątpliwości czy dobrze ustawiłem soczewki obiektywu teleskopu. Jeśli ktoś ma jakiś schemat, rysunek czy choćby opis, to bym prosił. Tak jak mam obecnie, obraz wydaje mi się zbyt mało ostry i występuje zbyt duża aberracja chromatyczna. Być może tak ma być, ale wolałbym mieć pewność z tymi soczewkami :)


 

Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Nie znam tego teleskopu, ale wydaje mi się dziwne, że soczewki w obiektywie należy samodzielnie ustawiać. Prosty achromat to obiektyw klejony z dwóch soczewek i umocowany na stałe w tubie. Raczej niczego się tam nie da regulować. Nieostry obraz Wenus może być wynikiem złego seeingu (nisko nad horyzontem) lub jakiegoś ugięcia czy też wady fabrycznej. Zobacz czy gwiazdy blisko zenitu też są tak zniekształcone.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Hej.

Pokaż jakieś zdjęcie, jak masz to poskładane do obserwacji.

Pisząc 'wstawka 1,5' masz na myśli soczewkę Barlowa 1,5x?

Popatrz jeszcze teraz na Księżyc i zobacz, czy to o czym piszesz również występuje.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Odpowiadam wszystkim hurtem:

1. W tym teleskopie w obiektywie są dwie soczewki, wklęsłowypukła i dwuwypukła o różnych krzywiznach. Soczewki nie są trwale umocowane. Ponieważ były mokre i brudne, wysypałem je z tuby, oczyściłem i wysuszyłem (najpierw woda dest. plus detergent, potem alkohol izopr.) Wstawiłem zgodnie z tym co zdołałem wygoglać ale nie mam pewności. Głębiej wstawiłem wklęsłowypukłą wklęsłością do wlotu światła a na wierzch dwuwypukłą stroną mniej wypukłą do wlotu światła. Krzywizny soczewek (pomiędzy nimi) są mniej więcej równe. Oczywiście, między nie wstawiłem pierścień dystansowy i na koniec  wkręciłem pierścień mocujący soczewki. Zwierciadło kątówki też doprowadziłem do porządku.

2. Nie, nie mylę obiektywu z okularem.

3. Owszem, wypróbowałem wszystkie dostępne możliwości obserwacji Księżyca i Wenus. Z kątówką i bez, z wstawką 1,5 i bez. Nie da się zaobserwować tarczy Wenus, jest kleks dla wszystkich kombinacji. Tyle że raz większy raz mniejszy. Z Księżycem jest lepiej, widać morza i kratery zwłaszcza blisko terminatora, ale nie jest to IMO zachwycająca jakość. Oczywiście, obserwowałem przy otwartym oknie.

4. Pisząc "wstawka 1,5" mam na myśli gadżet dołączany do zestawu teleskopu. W instrukcji nie jest nazywany soczewką Barlowa więc nie powiem czy nią jest. Pisze natomiast że powiększa 1,5x i odwraca obraz i to się zgadza :)

5. Użyty okular to coś co ma napisane "SUPER 10" i jest chyba plosslem tak niskiej jakości że producent się nie podpisał ani na okularze ani na pudełku.

6. Dołączam zdjęcia teleskopu z i bez wstawki.

a.jpg

b.jpg

Edited by irish
Link to comment
Share on other sites

 • 0

No jak obserwujesz przez otwarte okno z ciepłego pomieszczenia, a na zewnątrz mróz, to nie licz na "zachwycającą jakość". Wynieś refraktor na zewnątrz, niech postoi z pół godziny (nie wiem ile czasu wymaga ten model) i wówczas oceniaj jakość.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Isset, spoko, z zachowaniem należytej ostrożności, na czystą szmatkę i po kolei. Tyle że nie zapamiętałem kolejności i stron. Zresztą, mogły być już źle włożone przez poprzedniego właściciela.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.