Skocz do zawartości
  • 0

Budowa obiektywu teleskopu Bresser


irish

Pytanie

Witam

Dziś próbowałem obejrzeć Wenus. Bresser Skylux NG 70/700, okular 10 mm plus bresserowska wstawka 1,5. Nie uzyskałem na tyle ostrego obrazu bym mógł powiedzieć że widzę coś okrągłego czy półksiężycowatego. To co widziałem da się określić jako rozmazany i podkolorowany kleks :)

Mam niejakie wątpliwości czy dobrze ustawiłem soczewki obiektywu teleskopu. Jeśli ktoś ma jakiś schemat, rysunek czy choćby opis, to bym prosił. Tak jak mam obecnie, obraz wydaje mi się zbyt mało ostry i występuje zbyt duża aberracja chromatyczna. Być może tak ma być, ale wolałbym mieć pewność z tymi soczewkami :)


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie znam tego teleskopu, ale wydaje mi się dziwne, że soczewki w obiektywie należy samodzielnie ustawiać. Prosty achromat to obiektyw klejony z dwóch soczewek i umocowany na stałe w tubie. Raczej niczego się tam nie da regulować. Nieostry obraz Wenus może być wynikiem złego seeingu (nisko nad horyzontem) lub jakiegoś ugięcia czy też wady fabrycznej. Zobacz czy gwiazdy blisko zenitu też są tak zniekształcone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odpowiadam wszystkim hurtem:

1. W tym teleskopie w obiektywie są dwie soczewki, wklęsłowypukła i dwuwypukła o różnych krzywiznach. Soczewki nie są trwale umocowane. Ponieważ były mokre i brudne, wysypałem je z tuby, oczyściłem i wysuszyłem (najpierw woda dest. plus detergent, potem alkohol izopr.) Wstawiłem zgodnie z tym co zdołałem wygoglać ale nie mam pewności. Głębiej wstawiłem wklęsłowypukłą wklęsłością do wlotu światła a na wierzch dwuwypukłą stroną mniej wypukłą do wlotu światła. Krzywizny soczewek (pomiędzy nimi) są mniej więcej równe. Oczywiście, między nie wstawiłem pierścień dystansowy i na koniec  wkręciłem pierścień mocujący soczewki. Zwierciadło kątówki też doprowadziłem do porządku.

2. Nie, nie mylę obiektywu z okularem.

3. Owszem, wypróbowałem wszystkie dostępne możliwości obserwacji Księżyca i Wenus. Z kątówką i bez, z wstawką 1,5 i bez. Nie da się zaobserwować tarczy Wenus, jest kleks dla wszystkich kombinacji. Tyle że raz większy raz mniejszy. Z Księżycem jest lepiej, widać morza i kratery zwłaszcza blisko terminatora, ale nie jest to IMO zachwycająca jakość. Oczywiście, obserwowałem przy otwartym oknie.

4. Pisząc "wstawka 1,5" mam na myśli gadżet dołączany do zestawu teleskopu. W instrukcji nie jest nazywany soczewką Barlowa więc nie powiem czy nią jest. Pisze natomiast że powiększa 1,5x i odwraca obraz i to się zgadza :)

5. Użyty okular to coś co ma napisane "SUPER 10" i jest chyba plosslem tak niskiej jakości że producent się nie podpisał ani na okularze ani na pudełku.

6. Dołączam zdjęcia teleskopu z i bez wstawki.

a.jpg

b.jpg

Edytowane przez irish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.