Skocz do zawartości
  • 0

Takahashi 85 - regulacja wyciągu


etomee

Pytanie

Witam,

 

Czy ktoś ma doświadczenie w regulacji wyciągu Tak'a 85 ED?

 

Wydaje mi się, że mój model działa trochę za ciężko i nie mogę poradzić sobie z odpowiednim wyregulowaniem.

Znalazłem 4 małe śrubeczki ustawione w rzędzie ale nie wiem do czego która służy.

Działając metodą prób i błędów niestety nie osiągnąłem sukcesu bo za każdym razem kiedy wyciąg działa lżej to natychmiast pojawia się wyczuwalny luz.

Coś, ktoś...?

 

Z góry dziękuję.

Tak85.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Instrukcja użytkownika jest biedna:

https://teleskop-austria.at/information/pdf/FSQ85-K_Manual-FSQ85.pdf

Ale jest stronka ze przekrojami z japońskiego czasopisma Temmon Guide:

http://astrosurf.com/ilizaso/Takahashi FSQ-106ED/FSQ.htm

 

FSQ-85EDtube.jpg


Musiałbyś:

Wykręć śrubkę/śrubki (18)

Wykręć wyciąg z tubusu - musisz trzymać za sekcję (17), żeby nie rozkręcić mocowania tylnego dubletu.

Przy wyjmowaniu uważaj żeby nie uderzyć tuleją wyciągu w tylną soczewkę!

Odkręcić rotator (razem z tym kołnierzem wkręconym w tuleję

Odkręć moduł pokręteł (śruby 45)

Tuleja wyciągu wypadnie z korpusu wyciągu w lewo, teflon pewnie na niczym się nie trzyma

 

Na dolnej ilustracji widać, że są * przy dolnych ślizgach - pewnie, żeby przesmarować.

Wiadomo, dolną listwę zębatą i wałek z kółkiem zębatym wypadałoby wyczyścić i nasmarować

 

FSQ-85ED%20fokatzailea.jpg

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wygląda na taką samą. Gdzieś w necie widziałem przekroje, może jutro poszukam. Była też procedura regulacji. Ja to w swoim 106 i 128 zrobiłem raz kiedyś i zapomniałem od czego jest każda z tych śrub. Generalnie to regulują docisk , ale ważna jest kolejność regulacji. Poszukam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Znalazłem fotki focusera z fs60 - u Ciebie będzie pewnie podobnie:

https://www.cloudynights.com/gallery/image/50037-takahashi-fs-60c-focuser-1/
Rozbierz, umyj izopropanolem i złóż.

Te dolne-boczne ślizgi wyglądają na aluminiowe i tu pojawia się pytanie czy smarować je czy nie?

Po nasmarowaniu współpracująca powierzchnia tulei zacznie łapać kurz, co spowoduje wzrost oporów.

Przy regulacji dokręć najpierw skrajne śrubki, żeby pozbyć się chybotania.

Sprawdź prostopadłość matrycy względem osi optycznej.

Potem dokręcaj te środkowe do momentu aż zacznie rosnąć opór.

 

BTW chyba najlepszy sposób na poprawę pracy wciągu Taka to wymiana na Starlighta:

http://starlightinstruments.com/store/index.php?route=product/product&path=37_55&product_id=54

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To jest ta sama konstrukcja co 106 i 128. Aluminiowe ślizgi są smarowane - a ponieważ jest to raczej zamknięte to ja na nich śladów zakurzenia nie znalazłem. No ale moje wyciągi są na fix, pracują dodatkowe fokusery ...

Bartolini dobrze napisał - najpierw zewnętrzne dla pozbycia się luzu a potem wewnętrzne dla ustalenia siły docisku

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kontakt w Europie to Takahashi Europe czyli Optique Unterlinden we Francji. Bywają pomocni, ale długo to trwa. I rozmawiają fraglesem :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuje Panowie za "support".

Kopię w necie ale nie mogę znaleźć żadnego źródła z instrukcją czy podpowiedziami odnośnie "maintenance" tego fokusera.
 

Bartolini, jak wyjąć  ten wędrujący tubus żeby dostać się do teflonowego ślizgu?

Czy teflonowa powierzchnia może wymagać jakiegoś wyczyszczenia? 

Zauważyłem, ze nawet minimalne dokręcenie śrub zewnętrznych by zapobiec chybotaniu już bardzo utrudnia ruch tuby focusera.  

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki!!!

 

Rozebrałem "do rosołu" fokuser i są dwa aluminiowe ślizgi plus jeden teflonowy.

Aluminiowe są suche (być może był tam smar ale się wytarł).

Na powierzchni teflonu wyczuwam palcem obecność jakiegoś smarowidła ale raczej ma konsystencję miodu i stawia opór.

 

Czym teraz posmarować te powierzchnie?

 

BTW:

Znalazłem kilka słów o konserwacji samego mechanizmu fokusera:

https://www.cloudynights.com/topic/494041-fsq-85-focuser-rough-action/

FSQ.jpg

Edytowane przez etomee
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Możesz wrzucić fotkę jak wygląda druga część tulei od środka (śrubki od środka)?

Czy ten teflonowy ma stałą grubość? możesz pomierzyć go suwmiarką? na zdjęciu wygląda na nieco zmęczony.

Jeśli chodzi o smarowanie to jest szkoła tradycyjna, która zaleca wazelinę, bo jak wlezie na soczewki, to można ją zmyć izopropanolem.

Wazelina niestety będzie gęstniała mocno na mrozie, a w upały zaciekała, dlatego muszą być jej minimalne ilości.

Można użyć smaru syntetycznego - ludzie grzebiący w obiektywach foto polecają Molykote 111, do kupienia na Allezło.

Jeżeli nie masz zamiaru czekać na inpost, pewnie taki sam efekt da smar syntetyczny z Casto:

https://www.castorama.pl/smar-syntetyczny-60-ml-id-30153.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Teflon ma grubość 4 mm. Powierzchnia poślizgu wygląda dobrze. Większe ślady użytkowania są po stronie śrub. Pomierzyłem grubość w 3 miejscach - 4,00 - 4,02 mm.

Martwi mnie trochę praca łożyska pokrętła. Jest taka "chropowata" jakby kulki były unieruchomione. Wsadzę to do oczyszczenia i spróbuje nasmarować od nowa.

 

Tef1.jpg

Tef2.jpg

Tuleja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, bartolini napisał:

eśli chodzi o smarowanie to jest szkoła tradycyjna, która zaleca wazelinę, bo jak wlezie na soczewki, to można ją zmyć izopropanolem.

Wazelina niestety będzie gęstniała mocno na mrozie, a w upały zaciekała, dlatego muszą być jej minimalne ilości.

Można użyć smaru syntetycznego

Ja bym zdecydowanie użył syntetycznego, bo jak wazelina stwardnieje to będzie znowu wielki opór i nic z tego. Tylko mała, równa warstwa.

 

Teflonu wg mnie się nie smaruje, ale nich ktoś potwierdzi. Zacznij od oczyszczenia wszystkich starych samarów benzyną ekstrakcyjną. Zębatka zapewne też powinna być lekko posmarowana.

51 minut temu, etomee napisał:

Martwi mnie trochę praca łożyska pokrętła. Jest taka "chropowata" jakby kulki były unieruchomione. Wsadzę to do oczyszczenia i spróbuje nasmarować od nowa.

Tam są 2 łożyska kulkowe? Są otwarte? Jeśli łożysko się popsuło to śmiało wymień je na nowe, to symboliczny koszt. Jeśli się blokują, to będą stanowiły spory problem. No i wziąłbym nowe w wersji z uszczelnieniem blaszkami (chyba 2Z się to nazywa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.