Skocz do zawartości

Siedem Sióstr


Iro

Rekomendowane odpowiedzi

Suwaków Waść nie żałujesz :D  I bardzo dobrze !! Dość już szumowego terroru ! !  Gratuluję kolejnej superfotki.

Mam pytanie - masz modyfikowany D610. Wsadziłeś tam jakiś filtr np Baadera , aby zachować parafokalność z obietywami, czy też może korygowałeś odległość matrycy?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, piotrem napisał:

oj Iro, chyba suwaczek pojechał ciut za daleko... potężny szum, przepalone gwiazdy, kilka z nich w kolorze cytrynowym a reszta biała i niebieska, może bardziej delikatne wyciągnięcie pokazałoby subtelną strukturę tej niezwykłej pajęczyny ?

Przyznam, potraktowałem to zdjęcie agresywnie... i szum jest spory... jest to słuszna uwaga - niestety, jak ściemniałem, traciłem to co w tle, albo traciła dynamikę najjaśniejsza część mgławicy, co też mi się nie podobało... i klnąc pod nosem, wybrałem więcej szumu i przepalone (i tak) gwiazdy. Zdecydowałem się na to, bo o ile ma moim starym EIZO jest on mocno widoczny, to na pozostałych 3 wyświetladłach w domu, ten brązowy detal w tle, wręcz gine, a szum łapie drugorzędną rolę. Poza tym, wiem, zawsze można dozbierać materiału, ale w Bieszczadach najwcześniej uczynię to w przyszłym roku ;/

 

najtrudniej było mi pogodzić się z przepalonymi gwiazdami, ale jak widać poniżej, była to także konsekwencja takiej, a nie innej decyzji przy zbieraniu materiału (ostatnio gdzieś czytałem, że w przypadku Nikona D610 jedyna zaleta ISO1600 nad ISO400 (które to było wskazane jako maksymalne efektywnie skuteczne) to właśnie utrata dynamiki i przepalone gwiazdy.... nie mam ostatnio niestety okazji, aby przeprowadzić taki eksperyment, choć mam w "szufladzie" materiał, który przez pomyłkę zebrałem w ISO100 i... w tym ISO400 może kryć się wiele prawdy.

 

56 minut temu, HAMAL napisał:

Wg mnie buszuje po gwiazdach dziwny odcień żółtego :uhm:

Tak... chyba zabrakło mi odwagi, żeby go bardziej "spomarańczowić" - muszę nad tym pomyśleć...

 

2 godziny temu, Borowy Misiek napisał:

Taki korektor Borg DG-L 7887  jakiego szukasz jest w posiadaniu Orome4 (Łukasz) i o ile pamiętam jest na sprzedaż. 

z nieba mi spadasz :)

 

13 godzin temu, sidiouss napisał:

Iro, z ciekawości, wrzucić screena z RAWa, jak wygląda surowy sygnał z pojedynczej klatki? 

Tak kompleksowo - bo sam raw wygląda dość obskórnie, crop środka i resize 50%:

 

RAW:

r1.jpg.27a6a464d7872a66265b1461f39213c5.jpg

skalibrowana pojedyncza klatka + STF w Pixie: 

r2.jpg.964cb36e7731658fea06a6cbc5b47a1f.jpg

złożona sesja 30 klatek + STF:

r2.5.jpg.a8c4116512e03f96512e16236116f363.jpg

 

złożona sesja 30 klatek, po ABE i SCNR na zielonym + STF:

r3.jpg.b8f290f0fe08949d9b71a5fcc3f4ca5f.jpg

fragment ze zdjęcia końcowego:

r4.jpg.1251845c1e6b670d1d54aee9525cb4bb.jpg

  • Lubię 8
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2020 o 23:55, Winter napisał:

Ciekawy masz patent na wyciąganie pyłów bez destrukcji tła. Jakaś magia czy coś znanego ?

w miarę standrdowe podejście... bardzo duży nacisk na kalibrację materiału:

jak zdjęcia będą dobrze skalibrowane i poświęci się naprawdę dużo czasu na usunięcie gradientu (np. w DBE, pilnowanie, aby punkty referencyjne były dobrane idealnie i  nie znajdowały się na obszarach zawierających ważny sygnał), to pyły wyłażą same w DDP czy STF. Potem tylko ściągnąć szum kolorowy, kalibrację kolorów, podciągnąć i odszumić... Często rozdzielam warstwę gwiazd od warstwy tła... robię różne wariacje algorytmu, który jest podlinkowany na stronie twórcy Stratona - niestety sam straton dla większości moich zdjęć się nie sprawdza, więc nie używam.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.