Skocz do zawartości

M1 i nie chodzi o sklep w Krakowie


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Tomasz_Habaj napisał:

Mgławica świetny detal i kolor. Natomiast tło jak dla mnie za dużo zielonego. Używasz Pixa wiec SCNR powinno załatwić sprawę. Uwaga ta dotyczy również gwiazd, choć przy HST, to jak kto lubi. 

Tylko, że ja już to zrobiłem. Jeśli weźmiesz to zdjęcie i sprawdzisz w PSie, to w tle nie ma nic w zielonym, jest w cyjanie. Trudno jest mi znaleźć złoty środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się podoba. Podostrzył bym tylko samą mgławicę (bo jest z czego) przez maskę żeby lepiej wyeksponować włókna :)

No i ewentualnie RGB na gwiazdy jakbyś kontynuował projekt. Z nich też bez problemu można wycisnąć ładną ostrość.

 

Tak czy inaczej jest bardzo ok :)

 

1592737663_kubam1.thumb.jpg.3e97b8c8a963161e8dacab1be17586bc.jpg

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, kubaman napisał:

Tylko, że ja już to zrobiłem. Jeśli weźmiesz to zdjęcie i sprawdzisz w PSie, to w tle nie ma nic w zielonym, jest w cyjanie. Trudno jest mi znaleźć złoty środek.

Z ciekawości użyłem SCNR w Pixie (jedno klikniecie). I jednak coś tego zielonego było tam w tle, bo w innym przypadku zdjęcie poniżej nie różniło by się od Twojego. Pomijam teraz brak zielonego na mgławicy, bo robiłem to bez żadnej maski.

1406049815_M1SHOJSzyma.jpg.f34c077a72406ec09c1750c00c0e1f91.thumb.jpg.e3f7e2a13c91f655f23d0b23edfc6562.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

Ałć, czeski błąd, to jest 270 subów ale po 2 mninuty każdy, czyli tu jest 9 godzin..

Uff, to dobrze, że nie 4,5h , bo już czułem ból za mostkiem z wiadomych powodów :flirt: :D

A tak  spokojnie i na luzie mogę pogratulować kolejnego świetnego zdjęcia.

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Lukasz83 napisał:

No i ewentualnie RGB na gwiazdy jakbyś kontynuował projekt. Z nich też bez problemu można wycisnąć ładną ostrość.

 

Łukasz, dzięki za opinię. Powiedz co masz na myśli mówiąc o ostrości gwiazd?

Ja się staram, by były jak najbardziej miękkie, inaczej boję się, że zrobią się dziury w monitorze i będzie ścianę widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kubaman napisał:

Tomasz, to się do doktoratu nadaje.. różnice jeśli są to minimalne, w ramach męskiej percepcji kolorów ;)

 

 

co prawda nie mam doktoratu :) ale wydaje mi się, że chodzi o tę zmianę, którą bardzo wyraźnie widzę na swoim monitorze

 

KubaMan.jpg.e1d80b59487d3eae6d58804c404ae499.jpgTomasz.jpg.2a3d16df180124e53bf6ea42578f88d8.jpg

Edytowane przez piotrem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, piotrem napisał:

ale wydaje mi się, że chodzi o tę zmianę, którą bardzo wyraźnie widzę na swoim monitorze

Akurat zmiana na mgławicy jest zdecydowanie na minus. Oryginał ma świetne kolory! Tło mikroskopijnie się zmienia, ale moim zdaniem to bez znaczenia.

 

Kuba, super praca! Do mgławicy nie można się przyczepić, świetne kolory i brak szumu. Osobiście zapuściłbym jedynie odszumianie tła, bo choć szum jest taki ładny, równy, to jednak dość widoczny.

2 godziny temu, kubaman napisał:

Tylko przydała by się większa mniejsza skala.

Myślę, że w naszych warunkach nic by to nie dało. Przecież już tutaj nie masz szczegółu co do piksela. Niestety, żeby uzyskać więcej detali to albo technika krótkoczasowa jak Łukasz, albo wyjazd do Chile :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też tak miałem na początku dopóki nie zrobiłem odpowiedniej maski, try harder, to naprawdę działa ale wymaga godzin eksperymentów :)

 

na południu masz najlepszych polskich astrofotografow - MaPę, Bogdana, Antoniego - tu szukałbym wsparcia - na pewno pomogą i pokażą step by step

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kubaman napisał:

To tak narzucający się obiekt

To zależy dla jakiej tuby. Ty na swojej tubie jesteś w stanie wydobyć z tego maleństwa jakiś szczegół, co Ci się udało. Gratuluję! Na moim 8" byłoby chyba znacznie trudniej. Dlatego na razie zabieram się za nieco większe obiekty.

 

4 godziny temu, Tomasz_Habaj napisał:

Natomiast tło jak dla mnie za dużo zielonego. Używasz Pixa wiec SCNR powinno załatwić sprawę.

 

2 godziny temu, MateuszW napisał:

Akurat zmiana na mgławicy jest zdecydowanie na minus. Oryginał ma świetne kolory! Tło mikroskopijnie się zmienia, ale moim zdaniem to bez znaczenia.

Jak widzę, jeżeli chodzi o zielony to zdania są jak zwykle podzielone. :)

Gdy oglądam fotki na trzech różnych swoich monitorach, to widzę trzy różne efekty kolorystyczne. Trzeba brać to pod uwagę.

Ale poza tym zadam jak zwykle proste i przewrotne pytanie. Skąd wiecie, czy w np. M1 jest więcej czy mniej zielonego? Z którego monitora? ;) Albo z której klatki referencyjnej?

Ja na pierwszej fotce nie widzę zazielenienia tła więc przyjąłbym te zielone odcienie w M1 z dobrodziejstwem inwentarza. Brzydkie są, czy co? Obiekty na zielono w ogóle nie świecą? Zielony brzydki jest, czy co? ;)

 

1 godzinę temu, kubaman napisał:

Nie umiem tego opanować w Pixie..

Czasem warto. Masz dużo materiału o mało szumu tła, więc dekonwolucja nie zrujnuje Ci tła, a wyostrzy szczegół. Przy tak słabych gwiazdach w kadrze i delikatnych parametrach dekonwolucji nie będziesz miał raczej efektu ciemnych dziur w centrum gwiazdek.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, diver napisał:

Skąd wiecie, czy w np. M1 jest więcej czy mniej zielonego? Z którego monitora? ;) Albo z której klatki referencyjnej?

Ja na pierwszej fotce nie widzę zazielenienia tła więc przyjąłbym te zielone odcienie w M1 z dobrodziejstwem inwentarza. Brzydkie są, czy co? Obiekty na zielono w ogóle nie świecą? Zielony brzydki jest, czy co? ;)

Ale o czym my mówimy? Jeśli o tle, to czyste tło powinno być neutralnie czarne/szare. Choć w tle często znajdują się ultra słabe mgławice (wodorowe lub ciemnie) i wówczas tło może mieć jakiś odcień. Jeśli mówimy o obiekcie w palecie HST, jak tutaj, to zielony jest pełnoprawnym kolorem, bo paleta ta jest sztuczna. Zasadą jest tutaj, że im kolorystyka bogatsza, tym lepiej (ponieważ składamy kolor z 3 kanałów, to wypadałoby mieć na zdjęciu również 3 kanały, a nie bicolor). Kubie udało się to super. 

A jeśli mówisz o klasycznym RGB, no to wszystko zależy od obiektu. Gwiazdy zielone być nie mogą nigdy, mgławice wodorowe, ciemne i refleksyjne również. Ale już obszary OIII są niebiesko-zielone. Tak więc zielony w kosmosie się zdarza, ale rzadko. Ja natomiast jestem zdecydowanym przeciwnikiem używania wszelkich pluginów itp wycinających zielony, ponieważ to jest leczenie objawów, a nie przyczyny. Jeśli wychodzą nam zielone gwiazdy, to znaczy, że spapraliśmy balans kolorów i należy go poprawić. Wywalanie zielonego na końcu nie sprawi, że zdjęcie będzie takie jak być powinno, tylko pozbawione pewnego sygnału, który wyszedł zielony, a powinien mieć inny kolor. Czyli zdjęcie z poprawną obróbką będzie dużo bliższe prawdzie, niż takie spaprane i ratowane na końcu pluginem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.