Skocz do zawartości

IC434 & Alnitak - krótki przegląd obszaru


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Jest zima, więc grzechem byłoby nie skierować teleskopu na Oriona. Obszary mgławicowe tego gwiazdozbioru są często fotografowane i doczekały się wielu pięknych ilustracji, również na tym forum. Zastanawiałem się więc, czy mój skromny materiał publikować. Jednak chęć podzielenia się wrażeniami przeważyła. ;)

 

Gdy skierowałem teleskop na IC434 zastanawiałem się jak skadrować ten piękny obszar nieba: z gwiazdą Alnitak czy bez niej. Ostatecznie zdecydowałem się pokazać IC434 w towarzystwie Alnitaka, bardzo ważnego i ciekawego obiektu tego obszaru nieba. Wydaje się że fizycznie związanego z gorącym obszarem mgławicowym.
Trochę na tym ucierpiała "kompozycja", głównie z powodu dość rozległych spajków. Niemniej uznałem, że aspekt "przeglądowy" jest dla mnie w tym "szybkim" materiale ważniejszy.

 

Niemal wszystkie jaśniejsze gwiazdy obszaru w kadrze to gwiazdy młode o "wczesnych" typach widmowych B i O (Alnitak).

 

Alnitak (ζ Ori): mag 1,79; typ widmowy O; odległość ~ 1260 ly
Układ potrójny: ciasny Aa i Ab układ podwójny o separacji 0,03" oraz  układ AB o separacji 2,17".
Wszystkie trzy składniki widoczne są na moim obrazku jako jedna gwiazda. Obecność składnika B powoduje jedynie widoczne rozszczepienie spajków. Alnitak jest gorącym (~ 30000 K) niebieskim nadolbrzymem. Jest to najjaśniejsza gwiazda typu widmowego O naszego nieba.

 

Kilka innych jaśniejszych gwiazd kadru.
HD37641: mag 7,55; typ widmowy B
HD37805: mag 7,56; typ widmowy A
HD37699: mag 7,62; typ widmowy B
HD37903: mag 7,83; typ widmowy B (oświetla mgławicę NGC2023)
HD38087: mag 8,29; typ widmowy B (oświetla mgławicę IC435)

 

W kadrze mamy oczywiście kilka znanych obiektów mgławicowych różnego typu.


IC434: mgławica emisyjna HII, "pompowana" energią przez pobliskie gorące gwiazdy. Odległa o ~ 1375 ly. Na jej widocznym skraju "wyrosła" ciemna mgławica "Koński Łeb". Obiekt bardzo charakterystyczny.


NGC2023: mgławica refleksyjna, rozświetlana przez gwiazdę HD37903.


IC435: mgławica refleksyjna, rozświetlana przez gwiazdę HD38087.


Na lewo powyżej Alnitaka "załapał" się jedynie mały fragment mgławicy NGC2024 (Flame Nebula).

 

Setup: HEQ5 belt, UNC 1000/f5, ZWO ASI294 Pro, filtr Astronomik CLS
Zbieranie: APT, 55 x 120 s, gain 180, temp. -10
Obróbka: DSS, PIX, GIMP2, crop 3900 x 2600, resize 2100 x 1400

 

IC434_crop_3900_2600_resize_2100_1400.thumb.jpg.f3421ec742873aeb6e8866e0ce10dd4d.jpg

IC434_crop_3900_2600_resize_2100_1400_grey.thumb.jpg.a399ae9df399f110e8136ab602ab7f27.jpg

Edytowane przez diver
  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat bardzo interesujący!

Dołożę, jeśli się nie pogniewasz , opis w nieco innej klasyfikacji - mojego ulubionego Van den Berga. Z błędnymi opisami z katalogu NGC 2023 -nie wiem skąd mi się wzięły ...

image.png.e9f8267b6584148183a37b25a94f3710.png

I jeszcze inny katalog - IC

opis.jpg.52804b118478ba4bb2b6d6a06e7cfb2a.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

Dołożę, jeśli się nie pogniewasz , opis w nieco innej klasyfikacji - mojego ulubionego Van den Berga.

Nie pogniewam się Maciej, wprost przeciwnie. ;) Twoje przywiązanie do katalogu Sidneya Van den Bergha zauważyłem już wcześniej. Ściągnąłem sobie nawet katalog w pdf, ozdobiony ładnymi fotkami. Wyczytałem, że przedmiotem zainteresowania VdB były mgławice refleksyjne, jednak chyba nie stronił on od wszelkiej maści mgławic. Nie udało mi znaleźć katalogu VdB, w którym w rzetelny sposób numerki wg VdB zestawione byłyby z bardziej pierwotnymi katalogami: Messier, NGC czy też IC. Znalazłem jednak zestawienie obiektów wg VdB z przybliżonymi współrzędnymi DEC/RA. Wynika z nich rzeczywiście (wg CDS Portal), że np. VdB57 to IC435.

Co ciekawe, źródła CDS Portal nie podają w opisie np. IC435 referencji do numeracji VdB.

Twoje obrazki pokazują ten fragment nieba w znacznie mniejszej skali, co daje szersze wyobrażenie o tym, co jest w okolicy. :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, HAMAL napisał:

Musi się diver przemóc i dawać więcej koloru :) tu dał

@HAMAL, jestem zwolennikiem raczej bardziej oszczędnych środków wyrazu. ;) Podchodzę to tego hobby chyba raczej bardziej refleksyjnie niż reaktywnie. Mocno wyciągnięte fotki nieba przypominają mi mocno renderowane fotki w bogato ilustrowanych czasopismach, szczególnie na ich okładkach. Trochę nie jestem przekonany. Wolę w fotkach nieba więcej tajemnicy,  niż krzyku.

Poza tym wyciągnięcie więcej światła (i kolorów) z mojego skromnego materiału oznacza destrukcję obrazka z powodu szumu tła. Spokojnie więc zatem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaak, katalog VdB jest o tyle ciekawy, że czasami oznaczenie jest OBOK oznaczenia z innego katalogu. To chyba wynika ze sposobu zdobywania informacji przez autora no i raczej uaktualnione nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.