Skocz do zawartości

Uran 2020


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

Kiedy patrzę na nasze Urany i Neptuny pocieszam się TYM :D 

Uuuu, zadzwonię jutro do teleskopy.pl i delty czy maja taki diwajs.

 

Z drugiej strony to VLT robił takie mokre plamy jak my tylko "drizzle" miał z większe w AS

Edytowane przez Sebastianus
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
10 minut temu, HAMAL napisał:

Zobaczcie to :) Gość wygrał normalnie

http://ekladata.com/cUwbwY5ZvG6TQy2AQmGRbNSifJg.gif

 

Uran jest troszkę niżej

http://astrophoto17.eklablog.com/recent/1

 

 

 

 

Mocna rzecz :)

12'' czyli w naszym zasięgu - trzeba działać :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ryszardo napisał:

Ale tam są też mgławice rewelacyjne! Np. kadr z M57 - warto spojrzeć, nie widziałem tak dobrego, ten układ wielokrotny gwiazd ( nie wiem czy wszystkie fizycznie związane) rozbity fenomenalnie.

 

Bo to też Spec od wielkiej skali (z Francji) jego M57 to obecnie najlepsze amatorskie wydanie tego obiektu :) 

 

https://www.cloudynights.com/topic/724007-m57-and-the-double-triple-hl9001-with-the-lucky-imaging-technique/

https://www.cloudynights.com/topic/724408-the-triple-stars-next-to-m57-hl-9001-and-e/#entry10435226

 

Choć pewnie do momentu, aż @Lukasz83 obrobi swoją :D 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po dwóch latach wróciłem na księżyce Urana. Również z ED80, ale tym razem wspomaganym barlowem Hyperion x 2,25

Próbowałem wyłuskać Mirandę, bez powodzenia. Fajnie byłoby mieć całą, klasyczną piątkę, ale może to jest ściana dla ED80.

Jestem rad z czwórki.

ED80 / Barlow Hyperion / ASI 224

24.10.2020

 

 

DSS_213834o3.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
6 godzin temu, KSGI napisał:

Ciekaw jestem przy jakim powiększeniu zostały zrobione te zdjęcia uranu 

Nie uranu, a Urana. Różnica tak subtelna jak pomiędzy ministrem, a ministrantem :P 

 

A tak na marginesie, Tobie to się coś nie pomieszało od tej ciekawości? Bo zauważyłem, że magiczny zestaw "Ctrl+C, Ctrl+V" stosujesz namiętnie.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2020 o 23:07, Sebastianus napisał:

08.11.2020

 

A, że był stosunkowo blisko Marsa, to zrobiłem jedną serię L-RGB.

 

SCT8"+TV2,5X+ASI120mm+CG5GT

 

Czyżby jakieś szczegóły zarejestrował jeden z kanałów?

 

 

Uran.jpg

 

Wyszło bardzo fajnie :) Ale szczegół na Uranie jest możliwy do złapania praktycznie tylko w IR. Wtedy dobrze widać pojaśnienie biegunowe - nie jest to szczególnie trudne do złapania ale seeing musi być naprawdę super.

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, KSGI napisał:

Ciekaw jestem przy jakim powiększeniu zostały zrobione te zdjęcia uranu 

 

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć.


Za to możesz sobie oszacować, jakie musiałbyś mieć powiększenie w wizualu, aby widzieć tego Urana w okularze tak jak na ekranie.

Na moim ekranie teraz Uran Sebastianusa ma 10 mm, więc jak na niego patrzę z odległości 60 cm, to jego wielkość kątowa jest około arctg(10/600), czyli jakieś 1 stopień.
SkySafari podaje mi, że obecnie Uran ma wielkość kątową 3.7". W jednym stopniu mamy 60*60 sekund kątowych, więc nasz szukany odpowiednik powiększenia to 60 * 60 / 3.7 ≈ 970.
To znaczy, że jakbyś patrzył przez teleskop, to wielkość Urana byłaby taka, jak na moim monitorze, gdybyś użył powiększenia x970.
Inna sprawa to jasność tego co byś widział, bo przy zwiększaniu powiększenia w teleskopie jasność obrazu maleje.
W ogóle x970 to jest ekstremalnie wielkie powiększenie. Ciekawe, czy jest na Forum ktoś, kto patrzył na Urana w powiększeniu blisko tysiąca.
Parę dni temu Urana widziałem w Newtonie 300/1500 z okularem o ogniskowej 3.5 mm, co daje powiększenie 1500 / 3.5 ≈ 430, czyli jego wielkość kątowa była około dwa razy mniejsza niż Uran Sebastaianusa na ekranie z 60 cm.

Ale jak patrzę na tego Urana z 970 / 430 * 60 cm ≈ 135 cm, to jego wielkość kątowa jest podobna do tego co widziałem w okularze.
Przy moich obserwacjach źrenica wyjściowa była 300 mm / 430 ≈ 0.7 mm, czyli plamka światła z lustra 300 mm w okularze miała 0.7 mm. To jest już mała wartość, więc obraz Urana był dość ciemny, ale nadal widziałem jego blado-niebiesko-zielony kolor (mniej zielony niz na zdjęciu).

 

Teraz chyba już rozumiesz, dlaczego napisałem, że na Twoje pytanie nie da się odpowiedzieć.

Mam nadzieję, że do Twoich pozostałych dwóch pytań "copy-paste" obliczenia zrobisz sam i napiszesz nam tu na Forum co Ci wyszło.

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przy seeingu gorszym niż tarcza Urana spróbowałem złapać księżyce. Zredukowałem obrazek do 30% (ogniskowa coś koło 2 m) żeby dało się wyostrzyć. Robiłem Marsa i stąd ognikowa z Barlowem itd. Z reduktorem pewnie wyszło by o niebo lepiej. Ale chciałem zobaczyć czy coś "wyjdzie" na traczy planety. Ani w G ani w B. Tylko szarość :(

Uran_20201118_211246 i księżyce.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.