Skocz do zawartości

Pytanie do samyangowców - ki czort ?


orlen

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 5.01.2020 o 14:18, Iro napisał:

btw.... mój ifn z 2018 - potencjał jest, tylko co z tego...

Miałem do Ciebie pisać jako do wirtuoza Samyanga a tu taki temat.

 

Moje początki z tym obiektywem były zachęcające - wypaliłem kilka obiektów w Ha/OIII na f2 i kompletnie nie zauważyłem problemów z wyrównywaniem tła:

READYcrop

 

następnie wycelowałem w Oriona i zrobiłem sporo RGB na F3.8 a po złożeniu ze zgroza zauważyłem aureolki takie jak na waszych zdjęciach.

I teraz zastanawiam się czy w paśmie Ha obiektyw działa lepiej czy może aureolki wynikają z przysłony f3.8, czy może aureolki potęguje spore LP - masz już może jakies przemyslenia w tej kwestii ?

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Krzychoo226 napisał:

A robicie zdjęcia z obiektywem w obejmach czy założonym tylko do aparatu a aparat do montażu? Powiem szczerze nie miałem tego problemu, a kilka zdjęć zrobiłem samyangiem.

Jakie obejmy masz na mysli ?:)

Obiektyw zapiety w gwincie aparatu a aparat na montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, orlen napisał:

Jakie obejmy masz na mysli ?:)

Obiektyw zapiety w gwincie aparatu a aparat na montażu.

https://www.astroshop.pl/obejmy-dla-szukaczy/omegon-obejmy-do-guidera-basic-105-mm/p,49762

+ szyna na której można je zamontować i wyważyć całość z aparatem, a szynę do montażu. W ten sposób plastikowy samyang nie gnie się pod swoim ciężarem. Nie wiem czy to pomaga, ale nie miałem tych problemów fotografując canonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minutes ago, Krzychoo226 said:

A robicie zdjęcia z obiektywem w obejmach czy założonym tylko do aparatu a aparat do montażu? Powiem szczerze nie miałem tego problemu, a kilka zdjęć zrobiłem samyangiem.

Ja robiłem na wydrukowanej obejmie, która przytwierdzona była do montażu - miałem te okręgi.

 

49 minutes ago, .zombi. said:

następnie wycelowałem w Oriona i zrobiłem sporo RGB

No właśnie, wydaje mi się, że problem jest kiedy nie mamy żadnego filtra narrowbandowego założonego i robimy w RGB. Mam materiał z filtrem Ha 12nm i tam chyba nie miałem tych okręgów. W sumie widzę w tym sens bo filtr przepuszcza mniej światła więc może te okręgi nie zdążyły się "wypalić".

Edytowane przez beny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2020 o 14:02, Iro napisał:

2. Przeglądając flaty, zauważyłem, że różnią się jasnością - co oznacza, że część jest robiona w np. zaplanowanym f/2.8, a część w np f/2.7, f/2.6, f/2.75 - zdarza się to także dla klatek długich.

Samyang ma manualną przysłonę, aparat jej sam nie zmieni, więc jak to się dzieje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, astrocola napisał:

Samyang ma manualną przysłonę, aparat jej sam nie zmieni, więc jak to się dzieje?

Pewnie chodzi o to że przysłona nie układa się za każdym razem idealnie tak samo - wątpię jednak aby różnica była na tyle duża aby robić takie aureolki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrocola napisał:

Samyang ma manualną przysłonę, aparat jej sam nie zmieni, więc jak to się dzieje? 

Mój samyang ma automatyczną przysłonę (mechaniczną, sterowaną z korpusu). Manual jest z tego co wiem z Canonie.

2 godziny temu, Krzychoo226 napisał:

A robicie zdjęcia z obiektywem w obejmach czy założonym tylko do aparatu a aparat do montażu? Powiem szczerze nie miałem tego problemu, a kilka zdjęć zrobiłem samyangiem.

Ja robię zdjęcia bez obejm, obiektyw trzyma się na bagnecie aparatu. I większość zdjęć mam bez okręgów, a właściwie jedna, ostatnia seria jest z tą wadą. Moim zdaniem nie ma znaczenia tutaj sposób zamocowania obiektywu, on jest raczej sztywny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzeba niczego ściągać. Wystarczy tryb M. Natomiast myślę, że te flaty z różnymi przesłonami były robione specjalnie na różnych wartościach bo Iro wspominał, że czasami dzielił materiał na kilka grup ze względu na jego jasność. Aczkolwiek nie jestem do końca pewien. Może @Iro rzuciłby nieco światła na co ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, beny napisał:

Wystarczy tryb M.

Mówisz o wersji Canon? A czy czasami obiektyw tam nie otwiera się na całą dziurę pomiędzy ekspozycjami? Cały czas jest przymknięty tak jak ustawisz na pierścieniu? Bo normalne manualne obiektywy dawniej miały mechanizm, który otwierał obiektyw, a przymykał go do wartości ustawionej mechanicznie na pierścieniu dopiero przy naświetlaniu. No ale to wymaga mechanicznego "dzyndzla".

11 minut temu, beny napisał:

Natomiast myślę, że te flaty z różnymi przesłonami były robione specjalnie na różnych wartościach bo Iro wspominał, że czasami dzielił materiał na kilka grup ze względu na jego jasność.

Chyba zrozumiałeś to odwrotnie. Iro dzieli zdjęcia z tej samej przesłony na grupy różniące się jasnością z powodu niedokładnego ustawienia się przesłony na kolejnych klatkach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym trybem M chodziło mi, że jak ustawisz M i daną przysłonę to tak powinno zostać cały czas. A jak to w sumie jest w Canonach z obiektywami do Canona to nie wiem. Ja mam szkło do Nikona full manual, które podłączam przez adapter do Canona więc żadnej komunikacji między szkłem a body nie ma. 

13 minutes ago, MateuszW said:

z tej samej przesłony na grupy różniące się jasnością z powodu niedokładnego ustawienia się przesłony

Tego nie skumałem już w ogóle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, beny napisał:

Z tym trybem M chodziło mi, że jak ustawisz M i daną przysłonę to tak powinno zostać cały czas. A jak to w sumie jest w Canonach z obiektywami do Canona to nie wiem. Ja mam szkło do Nikona full manual, które podłączam przez adapter do Canona więc żadnej komunikacji między szkłem a body nie ma. 

W takiej sytuacji (pierścień przysłony i brak połączenia mechaniczego i elektrycznego z body) rzeczywiście masz niezmienną przysłonę.

Ale już u mnie, gdy podpinam samyanga nikona do nikona, to przysłona jest otwierana mechanicznie przez body (na każdym trybie, łącznie z M). W takiej sytuacji każde jej otwarcie może się nieco różnić.

25 minut temu, beny napisał:

Tego nie skumałem już w ogóle ;)

Przysłona, jako element mechaniczny cechuje się pewną dokładnością pracy, czyli może przymykać się odrobinę inaczej przy każdym zdjęciu. W przypadku systemu Nikona za jej przymykanie odpowiada ruchomy "dynks" poruszany przez body i powoduje to zauważalne niedokładności. W Canonie sterowanie przysłoną jest cyfrowe, tj body wysyła komunikat do obiektywu, a on za pomocą wbudowanego napędu przesuwa liski przysłony. W tej sytuacji unikamy najsłabszego ogniwa jakim jest mechaniczne przeniesienie sterowania z body, ale wciąż mechaniczny system otwierania przysłony w obiektywie może powodować jakieś (dużo mniejsze) niedokładności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, peter5 napisał:

Z tego co pamiętam nie miał takiej przypadłości, ale jeśli kolega jest nim zainteresowany to trzeba się zastanowić czy warto. Miałem 2 szt. tego modelu i oba miały dość dużą komę, trzeba było mocno przymykać przysłonę.

Chyba nigdy nie robiłem na pełnej dziurze 1,4. Zdaje się mi że go zawsze przymykam do 2.8 i tam nie widzę dużych anomalii na Canonie 6D FF. Jest wersja ze złotą i czerwoną obwódką. W której z nich miałeś dużą komę?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja Samyanga 135 na Canona ma przysłonę manualną, bez takiego dynksa jak w zenitach, ustawia się ją tym pierścieniem, ręką. Tak samo działa przysłona w Sonnarze 135/3.5 w trybie A. Przysłona się nie zamyka dopiero po wciśnięciu spustu migawki, tylko jest ciągle zamknięta tak jak ją ustawiliśmy. 
Ogólnie to Samyang 135 na Canony nie ma elektronicznego połączenia z body.

Edytowane przez astrocola
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki, ale ostatnio zalatany jestem.... tak na szybko:

 

tak, chodzi o mechaniczne ustawianie przesłony i związana z tym niedokładność...

 

co do uchwytów, to np.  https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.cloudynights.com/topic/666971-samyangrokinon-135mm-f2-tripod-collar/&ved=2ahUKEwi5xP3drPfmAhUwxqYKHbDRBecQFjARegQIAxAF&usg=AOvVaw2QFQXKQ9nCU0P4249uLMGE

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Iro napisał:

tak, chodzi o mechaniczne ustawianie przesłony i związana z tym niedokładność...

Więc pierścieniem przysłony czy z menu w aparacie? Jeśli pierścieniem to powinna przecież być stała, nie zmienia się jak klikasz spust migawki :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, astrocola napisał:

Więc pierścieniem przysłony czy z menu w aparacie? Jeśli pierścieniem to powinna przecież być stała, nie zmienia się jak klikasz spust migawki :g:

Iro ma Nikona. W Nikonie przysłona jest sterowana mechanicznie przez body. Pierścień też jest i można go wykorzystać jeśli nie focisz za pomocą body, czyli np z kamerą, ale normalnie jest nieużywany. Aparat otwiera przysłonę mechanicznie przy każdym zdjęciu.

W Canonie jest inaczej, tam aparat nic nie robi, a ustawienie robi się pierścieniem raz "na zawsze".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że spore znaczenie na wygląd flatów mają ugięcia na bagnecie.

Ten flat (który zepsuł mi całe zdjęcie) został wykonany na statywie, aparat skierowany na monitor. Spore ugięcia, bo bez obejm.
1473804060_gorszyflat.thumb.jpg.e92f76217b9dc21ff5806eab42f97ca6.jpg
lepszyflat.thumb.jpg.896bd216473b9674a236baba492e2a78.jpg
A ten niżej, znacznie lepszy, nie zostawił prawie śladów winiety na zdjęciu. Lekkie ugięcie widać :). Widoczny był jedynie gradient po prawej stronie, prawdopodobnie od LP. Wykonany z kartką nałożoną na obiektyw, aparat skierowany na żarówkę, odległość ok. 40 cm.


Do nikoniarzy - kupcie na ali/allegro redukcję filtrową, np. 77mm - 52mm czy jakoś tak. Problem flickeringu (chyba tak się nazywa to migotanie przysłony) zniknie, a będziecie mieli okrągłe gwiazdki :).


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dochodze do wniosku ze te okregi ktore mnie dotknely to odblaski albo z odrosnika albo nawet z wewnetrznego tubusu, przetestowalem kilka wariantow w domowych warunkach, za kazdym razem okregi pojawialy sie kiedy wystepowalo boczne zrodlo swiatla, eliminacja bocznego swiatla eliminowala wade...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, orlen said:

A ja dochodze do wniosku ze te okregi ktore mnie dotknely to odblaski albo z odrosnika albo nawet z wewnetrznego tubusu, przetestowalem kilka wariantow w domowych warunkach, za kazdym razem okregi pojawialy sie kiedy wystepowalo boczne zrodlo swiatla, eliminacja bocznego swiatla eliminowala wade...

Też mi to przeszło przez myśl. Ale czy te okręgi nie powinny być wtedy nie w centrum? Chodzi mi o to że jak z boku świeci coś w obiektyw to okrąg powinien być nie w centrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.