Skocz do zawartości

Pytanie do samyangowców - ki czort ?


orlen

Rekomendowane odpowiedzi

hej, obrabiam swój pierwszy materiał, niestety z niezbyt ciemnego miejsca (centrum krynicy zdr) i martwią mnie te okrągłe gradienty ktore powtarzają sie na kazdej klatce.

idąc od brzegów do srodka kadru, jasne brzegi, troche ciemniejszego tła i jasny okrągły gradient wokół środka kadru. 

I tu pytanie początkującego panikarza, czy to efekt ze dostawał swiatło z boku czy moze jakas wada optyczna ? 

niestety dopiero w lutym bede mogl sie wybrac w jakies ciemne miejsce zeby to przetestowac.

scrn shot z kilku subów i stack.

 

samyang 135 + C5dmk2

Zrzut ekranu 2020-01-05 o 11.24.30.png

Zrzut ekranu 2020-01-05 o 11.24.18.png

Edytowane przez orlen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyny są dwie (zanim do tego doszedłem traciłem ok 80% materiału).

 

1. Jedna jest związana ściśle z Samyangiem 135 - ekstremalnie wręcz duży wpływ położenia obiektywu na flaty (rozwiązanie - robienie flatów flatownicą, tuż przed lub tuż po sesji, albo jedno i drugie, w ustawieniu dla docelowego kadru).

2. Przeglądając flaty, zauważyłem, że różnią się jasnością - co oznacza, że część jest robiona w np. zaplanowanym f/2.8, a część w np f/2.7, f/2.6, f/2.75 - zdarza się to także dla klatek długich.

Dla tak wysokiej światłosiły jest to spora różnica. Jeżeli ktoś ma Samyanga w wersji video, prośba o potwierdzenie, czy u niego nie ma takich różnic.

możliwe do zastosowania remedium:

a) robię około 60 flatów na sesję... jeżeli zajdzie taka potrzeba, grupuję materiał i flaty na 2-3 klasy jasności i kalibruję osobno.

b) flatownica jest specjalnie mocno przyciemniona - dzięki naświetlaniu ok 1/2s unikam dodatkowo problemu flickeringu panelu EL.

 

niestety, żadne sprawdzane przeze mnie algorytmy radzenia z gradientem nie dały szybkich (ok. godziny/dwóch pracy) efektów... wymagałoby to pewnie bardzo dobrze dopasowanych parametrów krzywych w DBE, ale to też nie da gwarancji, że nie usuniemy części cennego tła.

 

Samyang to obiektyw, który za niewygórowane pieniądze pozwala osiągać bardzo fajne efekty, ale w optyce nie ma nic za darmo i nie bez przyczyny Zeiss, którego jest niemalże kopią i od którego Samyang odstaje praktycznie wyłącznie w temacie winiety, kosztuje 7kPLN. Stąd, jeżeli chce się robić zdjęcia niemal jak sprzętem za 3,5x więcej, trzeba dać z siebie więcej i trzymać się mocno pewnych reguł... w przypadku tego obiektywu jak nic wychodzi prawda, że bez dobrej kalibracji nic się nie wyciągnie (chyba że przy dużym szczęściu), a jak już się porządnie skalibruje, to praktycznie po najprostszym DDP, czy STF zdjęcie jest już niemal obrobione.

 

Pozdr

i

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Iro napisał:

Jedna jest związana ściśle z Samyangiem 135 - ekstremalnie wręcz duży wpływ położenia obiektywu na flaty (rozwiązanie - robienie flatów flatownicą, tuż przed lub tuż po sesji, albo jedno i drugie, w ustawieniu dla docelowego kadru).

Ja właśnie jestem mocno zmieszany ostatnio. Do tej pory właściwie nigdy nie miałem problemów z Samyangiem, kalibrując go jednym i tym samym flatem. Ale ostatnio zrobiłem jedną serię, która po kalibracji wyglądała tak jak pokazałeś - z wyraźnym okręgiem. Nie za bardzo rozumiem, jakim cudem do tej pory nie miałem tego problemu.

 

No i tak czy siak wydaje mi się, że u Orlena są jeszcze jakieś inne problemy. Na pewno samyang nie generuje takich pasów wzdłuż krawędzi i pojaśnień w rogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MateuszW napisał:

Ja właśnie jestem mocno zmieszany ostatnio. Do tej pory właściwie nigdy nie miałem problemów z Samyangiem, kalibrując go jednym i tym samym flatem. Ale ostatnio zrobiłem jedną serię, która po kalibracji wyglądała tak jak pokazałeś - z wyraźnym okręgiem. Nie za bardzo rozumiem, jakim cudem do tej pory nie miałem tego problemu.

 

No i tak czy siak wydaje mi się, że u Orlena są jeszcze jakieś inne problemy. Na pewno samyang nie generuje takich pasów wzdłuż krawędzi i pojaśnień w rogach.

ad.1 - gdy fotografujesz obszar np. Drogi Mlecznej, gdzie nie ma płaskiego pola pod spodem, temat jest pomijalny... gdy focisz bardzo płaskie pole, albo chcesz wydobyć słaby sygnał, jak w przypadku IFN, jakość kalibracji ma kluczowe znaczenie... wydaje mi się, że także może mieć wpływ temperatura otoczenia.... pół Samyanga jest z metalu, pół z tworzywa.

 

ad.2 - pojaśnienia na rogach to moim zdaniem efekt wyrównywania tła - tak zakładam - pasy - po części z tego, że jest duże przesunięcie pomiędzy klatkami tego kadru ( + słaba ich kalibracja), w moim D90 taki pasek z jednej strony dawała elektronika, a czasami nie zasłonięty wizjer, który łapał światło. Trudno mieć coś skopane w optyce i dalej mieć ładne gwiazdy w rogach przy takiej światłosile...

 

pozdr

i

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja też zapisuję się do klubu ;) Rozciągane w Sirilu. Dodam, że flatów 0. Tylko lighty i darki. I teraz też widzę że u dołu takie podłużne pojaśnienie to chyba jakieś lewe światło które chyba wpadło przez odsłonięty wizjer podczas robienia darków. Także plan na kolejne dni: zrobić porządne flaty i darki :)

 

Auto-Stretch
1915064271_Screenshot2020-01-07at21_28_09.png.f99fdb54cad0410ab596df316240b5c6.png

 

Histogram-Stretch

1641010935_Screenshot2020-01-07at21_28_20.png.70cc5068ecb1169ef1cab8f8cd551117.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół roku temu, jak robiłem pierwsze zdjęcia Samyangiem też miałem problem, później robiłem parę razy flaty, starając się zrobić je jak najdokładniej, sprawdzając je i wybierając najlepszy sposób, wyeliminowało to większość problemów.

Myślicie, że zamocowanie lustrzanki na szynie wraz z pierścieniem podpierającym obiektyw wyeliminowałoby problem? Mam na myśli, żeby nie ruszać sprzętu, a szczególnie podparcia obiektywu i całość trzymać złożone na szynie, aż do zrobienia flatów.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flaty polecam robić w trakcie sesji... z mojego ostatniego bieszczadzkiego wypadu połowa klatek to flaty... i powiem Wam, że co inne położenie obiektywu to i flat inny. Może pomysł Maćka coś by pomógł...  takie uchwyty na Samyanga są dostępne drukowane przez zainteresowanych...

Edytowane przez Iro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Iro napisał:

Może pomysł Maćka coś by pomógł...  takie uchwyty na Samyanga są dostępne drukowane przez zainteresowanych...

@Iro Rozwiniesz o jakie uchwyty chodzi? Jest gdzieś to opisane?

Czy ktoś wie czy Samyang 85 mm f/1.4 też ma taką przypadłość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ax napisał:

@Iro Rozwiniesz o jakie uchwyty chodzi? Jest gdzieś to opisane?

Czy ktoś wie czy Samyang 85 mm f/1.4 też ma taką przypadłość?

Z tego co pamiętam nie miał takiej przypadłości, ale jeśli kolega jest nim zainteresowany to trzeba się zastanowić czy warto. Miałem 2 szt. tego modelu i oba miały dość dużą komę, trzeba było mocno przymykać przysłonę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Iro napisał:

Flaty polecam robić w trakcie sesji... z mojego ostatniego bieszczadzkiego wypadu połowa klatek to flaty... i powiem Wam, że co inne położenie obiektywu to i flat inny. Może pomysł Maćka coś by pomógł...  takie uchwyty na Samyanga są dostępne drukowane przez zainteresowanych...

Iro jest szansa zebys pokazal dla porownania nieskalibrowana i skalibrowana swoja klatke ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.