Skocz do zawartości

Pytanie do samyangowców - ki czort ?


orlen

Rekomendowane odpowiedzi

34 minuty temu, Mrągowianin napisał:

Nie wiem, masz jakieś materiały do poczytania na ten temat?

 

Zobacz po prostu, ile się różni pozycja pierwszej i ostatniej klatki i czy nie o tyle, co szerokość paska. Te obszary poza częścią wspólną zdjęcia często wychodzą za ciemne lub za jasne, trudno powiedzieć dlaczego, ale i tak się je ucina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MateuszW napisał:

Zobacz po prostu, ile się różni pozycja pierwszej i ostatniej klatki i czy nie o tyle, co szerokość paska. Te obszary poza częścią wspólną zdjęcia często wychodzą za ciemne lub za jasne, trudno powiedzieć dlaczego, ale i tak się je ucina.

Ok już wiem o co chodzi. Natomiast to nie pomaga. Brałem do stackowania materiał z jednej sesji, pierwszy i ostatni kadr jest w tym samym miejscu (dithering wyłączony).

Może to kwestia wadliwego szkła lub zrobienia lepszych flatów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mrągowianin napisał:

Trochę odświeżę temat. U mnie przy rozciąganiu za uszy materiału, zawsze pojawia się pasek na dole:

- sprawdzałem 3 puszki 6d w tym jedna nowa i dwa Samyangi 135. Efekt jest zawsze taki sam.  Pasek większy lub mniejszy na dole kadru.

Macie pomysł co z tym fantem można zrobić ?

 

pasek.jpg

Nie tylko pasek, a zaradzi ciemne niebo i dobre flaty

IMG_20210113_191159.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
38 minut temu, Adam87 napisał:

Czy ktoś doszedł w końcu co powoduje ten ring w środku kadru? Miałem zamiar kupić ten obiektyw ale jak czytam ten wątek, to przeszła mi ochota...

To jest dość powszechny problem w swiatlosilnych obiektywach/telepach. Problem rozwiązują poprawne flaty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam87 napisał:

Czy ktoś doszedł w końcu co powoduje ten ring w środku kadru?

 

Ja ostatnio zacząłem robić flaty o kolorze podobnym do koloru tła nieba. Mierzę pipetką wartości rgb na jpgu strzelonym na balansie bieli Daylight, robię slajd w PowerPoincie o identycznym kolorze, wyświetlam go na tablecie którego używam jako flatownicy, i strzelam flaty na takim czasie, żeby histogramy były mniej-więcej w tym samym miejscu co na lightach. Ostatnio focę Samyangiem 135 na f/2, czyli w ogóle bez przymykania, i wychodzi ekstra. Tylko że to Canon 4000D, więc APS-C a nie FF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra.... czytam też co ludzie piszą na cloudynights i zagranicznych astro forach i tam takie ludzie tworzą teorie że ja wymiękam. Przecież to tylko flaty . W mojej 300 f4 otwartej na maksa flaty robię strzelając w ścianę z bliskiej odległości i nigdy nie miałem najmniejszych problemów z winietą. A tutaj ludzie piszą o flatownicach i odejmowaniu kanałów od siebie. Czy rzeczywiste jak zrobię flat fotografując ścianę nic z tego nie będzie? Czy ten problem w Apsc maleje do niezauważalnego poziomu ? Czy dotyczy tylko maksymalnie otwartej przysłony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Adam87 napisał:

Masakra.... czytam też co ludzie piszą na cloudynights i zagranicznych astro forach i tam takie ludzie tworzą teorie że ja wymiękam. Przecież to tylko flaty . W mojej 300 f4 otwartej na maksa flaty robię strzelając w ścianę z bliskiej odległości i nigdy nie miałem najmniejszych problemów z winietą. A tutaj ludzie piszą o flatownicach i odejmowaniu kanałów od siebie. Czy rzeczywiste jak zrobię flat fotografując ścianę nic z tego nie będzie? Czy ten problem w Apsc maleje do niezauważalnego poziomu ? Czy dotyczy tylko maksymalnie otwartej przysłony ?

Wszystko się rozbije o to czy dasz radę równo oświetlić cała powierzchnie ściany, dla 135mm będzie to kilkukrotnie trudniejsze niż przy 300mm,

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.