Skocz do zawartości

CMOS bez AmpGlow ?


Nowok76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów. Mam pytanie dla użytkowników CMOSów.

 

Wczoraj podczas robienia darków ku mojemu zdziwieniu, zauważyłem że darki (300sek -20*) robią się bez ampglow.

Czy ktoś z Was spotkał się podobną sytuacją z CMOSami i czy na tworzenie się ampglow może mieć temperatura zewnętrzna ?

 

Moja kamerka to QHY183M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem takie przypadki, nawet próbowałem znaleźć ich "przyczynę" przecież odkrycie jakiejś metody na ampglow stało by się mega odkryciem, kierując się gołębim przesądem próbowałem odtworzyć powód uzyskania anomalii, niestety nie udało się :hmmm: 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ważny aspekt, a mianowicie jakośc transferu wpływa na AMP glow. Dlatego ZWO wprowadziło wersje PRO swoich kamer, by za pomocą buforu niwelować negatywny wpływ szybkości transferu na amp glow. Może inaczej przypiąłeś kamerkę kiedy nie było nic widać?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie. Wiem, że kamery połączane do USB 2.0 wykazują duży amp glow, a te podłączone do USB3 nie.

ZWO robiło od razu kamerki z USB3, ale ludzie, którzy podpinali je do lapków starszego typu z USB 2.0 raportowali bardzo wysoki amp glow. Dlatego ZWO wypuściło serię PRO, która za pomocą buforu niweluje wpływ wolniejszego łącza w kamerach z USB3. Nie wiem dokładnie o co chodzi, ale siłą rzeczy musi chodzić o transfer.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QHY miało od razu bufor w chłodzonych kamerach. W przypadku tej 183M jest to 128MB. Odczytana klataka z matrycy zapisuje się w buforze, a potem jest transferowana do komputera z taką prędkością na jaką pozwala łącze, więc teoretycznie nie powinno mieć to wpływu na jakość. Ale jak widać to tylko teoria. A może inna jest tego przyczyna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, count.neverest napisał:

Jeśli mogles taki dark osiagnac, ja bym sie z nim zglosil do prodecenta, aby wyjasnil w jakich warunkach mogl powstac.

Dokładnie. Bo skoro taki dark jest możliwy, to producent powinien czym prędzej wydać aktualizację, która poprawi na stałe działanie kamery. Ale niezrozumiałe jest, że sami tego nie stwierdzili i nie wykorzystali...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z tym USB to jest prawda. Mam ASI 178 kolor chłodzona i zachowuje się podobnie.

Ja myślę, że największy wpływ na amp glow ma cena kamerki:g:

Trzeba kupować kamerki za 15 tys. minimum to się poprawi.

Dotyczy to też innych gratów oraz oprogramowania. Trzeba mieć programy komercyjne i znać się na tym.

W ojczystym języku jakoś nie ma, nawet za pieniądze.

Pozdrawiam

PS Jeszcze trzeba mieć porządny kabel USB za stówkę i nie za długi.

W tej kamerce cokolwiek się zmieni to jest inaczej. Biblioteka darków

to czysta teoria. Najlepiej działa dark wzięty tuż przed foceniem.

Następnego dnia może już nie działać. Przynajmniej ja tak mam.

To jest dobra kamerka do DS dla masochistów.

Edytowane przez franz
skleroza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to kiedyś czytałem. Producent zawsze znajdzie dobre słowo dla swojego towaru.

Pisze żeby zrobić dużo darków, uśrednić i takiego masterdarka stosować oraz równocześnie żeby wyłączyć wszelką optymalizację darków w programie stakującym. Jakoś jedno z drugim się źre poważnie, tak na czuja bo za bardzo się na tym nie znam. Przekonałem się w praktyce, że w ASI 178 najlepiej działa jeden dark odjęty od jednej klatki. SharpCapture przykładowo domyślnie  rozciąga klatki 10, 12, 14 bitowe do 16 bitów. Ciekawe czy te rozciągnięte darki pasują do rozciągniętych lajtów? Jeszcze ciekawsze czy rozciągnięty uśredniony dark pasuje do pojedyńczego rozciągniętego lajta w SharpCapture, skoro taki zoptymalizowany dark w innych programach nie pasuje? Jakoś dokładnie oni nie piszą co robić. Może lepiej będzie działać kosmicznie drogi Maxim zamiast tani komercyjny SharpCapture, który polecają?

Kamerka na pewno dobrze działa na nerwy:firefire:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, franz napisał:

Producent zawsze znajdzie dobre słowo dla swojego towaru.

To niekoniecznie jego towar, bo samodzielnie przecież matryc CMOS nie produkuje. Przedstawia zarówno lepsze jak i gorsze pod względem AmpGlow setupy.

Ja mam tę "środkową" - ASI294 Pro. Na wyciągniętym master darku efekt AmpGlow jest wyraźnie widoczny, co zupełnie nie nie ma znaczenia w praktyce fotograficznej. Nie demonizujecie przypadkiem problemu AmpGlow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno demonizujemy bo przecież są gorsze rzeczy:sleepy::sleepy:

Kiedyś miałem Atika 383 i tam wszystko działało od razu. Darki się odejmowały, USB był obojętny, nie trzeba było niczego poprawiać w programach stakujących, biblioteka darków działała sprzed roku i producent nie musiał niczego usprawiedliwiać. Ale to już jest zabytkowa kamerka.

Pewnie niektóre CMOS-y są dobre bo są też takie za większą kasę. Kamerka to nie tylko matryca.

W sumie, nie ma co narzekać, za te pieniądze.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc  kamerka ASI 178 jest bardzo niestabilna i dlatego darki mogą się różnić w zależności od okoliczności i nie pasować do aktualnie branych klatek. Do końca nie wiadomo czy temperatura na matrycy jest  wystarczająco stabilna. Spotkałem się w sieci z opiniami, że nie. Kamerka pracuje też w różnych temperaturach zewnętrznych. Inaczej może pracować jak jest plus 15 a inaczej przy minus 5. Darka niby bierzemy w tej samej temperaturze na matrycy ale reszta elektroniki pracuje w innej temperaturze i to może mieć wpływ. Jakość elektroniki poza samą matrycą może mieć duże znaczenie i różni się ceną wykonania.

Prawdę mówiąc kamerka ta oprócz amp glow generuje też wiele innych artefaktów, które wychodzą dopiero

podczas obróbki. Im bardziej jest ona agresywna w kierunku tzw. wyciągania tym gorzej z tłem.

Generalnie polecają te kamerki dla DS dość jasnych powierzchniowo przy krótkich czasach, do ok. 30 sek, a nawet krótszych, do zbierania tysięcy klatek. Przy dłuższych czasach, kilkuminutowych, zaczynają zawodzić.

Niektórzy dość dobrze poradzili sobie i pokazują bardzo udane zdjęcia. Dopracowują się swoich sposobów.

Mnie też udało się dopracować pewnego sposobu w SharpCapture w płatnej wersji 3.2. Nie jest to ta jakość,

którą miałem w Atiku 383 ale nie jest najgorzej. Trzeba też pamiętać, że jest to kamerka planetarno-księżycowa i to całkiem dobra. O cenie też trzeba pamiętać więc zdejmuję z niej wszystkie psy, które powiesiłem powyżej:flower:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.