Skocz do zawartości

ZWO OAG a ostrość.


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym się zapytać jaką regułą muszę się kierować by wyznaczyć mniej więcej na oko (bo resztę sobie dostroję podczas finalnego ustawiania ostrości) dystans sensora w kamerze do guidingu co do odległości sensora w kamerze głównej.

Według informacji na www zwo opisane jest że dystans od środka OAGu do sensora kamery głównej powinien być mniej więcej ten sam co sensora kamery do guidingu od środka pryzmatu.

Mniej więcej zachowałem tę odległość, zawszę mogę sobie ją zwiększyć wysuwając nosek 1,25 cala i finalnie wyostrzyć.

Ustawiłem ostrość pod kamerę główną i  chciałem wszystko finalne dostroić kamera asi nie łapie ostrości w przedziale -20mm +20mm od tej wymaganej identycznej odległości w moim przypadku 66 mm.

Próby były w tym zestawieniu w całym możliwym zakresie wysuwu nosa 1,25 jak i przez skrócenie tej odległości przez odjęcie noska 1,25 po przez zamocowanie kamery na gwint t2 który posiada. ( kombinowałem jak mogłem )

Niestety ostrości nie złapałem nawet rozogniskowanego obrazu gwiazdy nie zobaczyłem.

Rysunek jest oparty o dane z strony zwo i pomiary suwmiarką (nie jest dokładny ale obrazuje sytuacje ).

20200105_212221.thumb.jpg.50fe4bc4d2603290b02b2b4790386507.jpg

Nie mam pomysłu co z tym zrobić.

Lub może to zupełnie nie tak ma wyglądać.

Jakieś rady?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw ostrość wyciągiem w oagu i zapisz na ilu mm jest wysunięty. 

Teraz ustaw ostrość wyciągiem na głównej kamerze i zapisz na ilu mm jest wysunięty. 

Reszta obliczeń to już tylko zabawa. 

 

Edit. 

Jezeli możesz regulować wysuw oaga, to do tej procedury ustaw to po środku. 

 

Edit 2.

Elektroniczna suwmiarka - przydatne narzędzie w domu ;-)

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak nie próbowałem więc spróbuję.

Czy uważasz że warto przetestować to w dzień na jakiś dalekim obiekcie ?

Ty o ile wiem używasz oagu od qhy ale też z 120 mm-s.....czy odległośći masz mniej więcej identyczne jak w teori. ?

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja analiza generalnie jest poprawna. Mając asi ustaw tam jakiś ogromny czas, nawet kilkadziesiąt sekund, żeby zobaczyć rozogniskowane gwiazdy (będą miały kształt dziwnego owalu z dziurą). Określ w którą stronę Ci brakuje.

 

Aha - pamiętaj, że regulacja ostrości kamerki guidera polega na przesuwaniu jej wzdłuż "nogi", a nie przesuwanie "nogi" względem oaga!!! To niezwykle istotne. Przesuwanie nogi nie wpływa na ostrość, tylko przesuwa kadr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mirek01 napisał:

Ten opis z Zwo,  by się zgadzał gdyby kamery miały takie same matrycę (wielkościowo)

Myślę że nie ale nie będę się spierać.

Na yt jest kilka filmów jak ustawiają ten oag a obie kamery mają matryce nie raz ponad drugie tyle większe od siebie a na schematach odległość jest identyczna.

Stąd ja wywnioskowałem że i u mnie tak powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MateuszW napisał:

Twoja analiza generalnie jest poprawna. Mając asi ustaw tam jakiś ogromny czas, nawet kilkadziesiąt sekund, żeby zobaczyć rozogniskowane gwiazdy (będą miały kształt dziwnego owalu z dziurą). Określ w którą stronę Ci brakuje.

 

Aha - pamiętaj, że regulacja ostrości kamerki guidera polega na przesuwaniu jej wzdłuż "nogi", a nie przesuwanie "nogi" względem oaga!!! To niezwykle istotne. Przesuwanie nogi nie wpływa na ostrość, tylko przesuwa kadr. 

Ok zapamiętam, co do czasów to próbowałem nawet 15 sekund i tylko sam szum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Selmak napisał:

Ok zapamiętam, co do czasów to próbowałem nawet 15 sekund i tylko sam szum.

No to którą śrubą regulowałeś ostrość?

Dla pewności, zaznaczyłem właściwą śrubę poniżej:

image.png.05603892de9ef374800aa8f5b997cc0c.png

A zanim przystąpisz do ostrzenia, powinieneś (jednorazowo) ustawić pozycję pryzmatu tą drugą śrubą tak, aby nie zasłaniał matrycy, ale "widział" światło z teleskopu (zrób to na sucho w domu). Jeśli pryzmat będzie zbyt blisko krawędzi, to może nie łapać obrazu i stąd Twój problem.

10 minut temu, mirek01 napisał:

Ten opis z Zwo,  by się zgadzał gdyby kamery miały takie same matrycę (wielkościowo)

Wielkość matryc nie ma żadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tayson napisał:

U mnie to całkiem inna bajka. Nie mam na to żadnej teorii, abym mógł cokolwiek sensownego napisać. 

Raczej nie bawiłbym się w dzień, chyba że obiekt min 1.5-2km.

Jak zagrasz ostrość na obiekcie w minimalnej odległości w jakiej ostrzy teleskop to i w nieskończoności będzie ok.

 

Ustaw ostrość na jasnej gwieździe w głównej kamerze a potem w OAG. Latwiej jednak robić to za dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, MateuszW napisał:

No to którą śrubą regulowałeś ostrość?

Dla pewności, zaznaczyłem właściwą śrubę poniżej:

image.png.05603892de9ef374800aa8f5b997cc0c.png

A zanim przystąpisz do ostrzenia, powinieneś (jednorazowo) ustawić pozycję pryzmatu tą drugą śrubą tak, aby nie zasłaniał matrycy, ale "widział" światło z teleskopu (zrób to na sucho w domu). Jeśli pryzmat będzie zbyt blisko krawędzi, to może nie łapać obrazu i stąd Twój problem.

Wielkość matryc nie ma żadnego znaczenia.

Nie no wiadomo że właśnie tą śrubą lub wysuwam noska, pryzmat nie zasłonięty, ustawiłem go na sztywno niedaleko krawędzi filtra (widzę go bez trudu gdy zaświecę sobie latarką w obiektyw apo, moja kamera ma małą matrycę jest tam sporo miejsca na pryzmat ).

Spróbuje w dzień tak jak radzicie. Powinno to zdiagnozować problem.

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Tayson napisał:

Odradzam w dzień ponieważ na gwiazdkach łatwiej oszacować punkt ostrości niż na latarniach, kominach, czy drzewach. 

A ja polecam spróbować, żeby zobaczyć chociaż cokolwiek. Precyzyjnie nie ustawimy, ale sprawdzimy, czy punkt ostrości jest możliwy do osiągnięcia w dostępnym zakresie.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Odradzam w dzień ponieważ na gwiazdkach łatwiej oszacować punkt ostrości niż na latarniach, kominach, czy drzewach. 

To nie ma znaczenia bo w dzień tylko zgrubnie aby obie kamery złapały ostrość i po nocy nie wkręcać przedłużek itp. Dokładne ustawienie ostrości w kamerce guidujacej już na gwiazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś dodać: ustawiaj w dzień, jest dużo łatwiej. Najwygodniej na słupie wysokiego napięcia, bo jest wysoko. Odległość nie musi być jakaś wielka, u mnie to było ok. 1km, ale na dachówkach sąsiada w odległości 500m też ustawiałem. Ostrość nie musi być ustawiona idealnie, ważne żeby ostrość z głównej kamery i z OAGa były porównywalne. Pamiętaj, żeby wyregulować wysunięcie pryzmatu, bo lubi włazić w kadr.

Gdzieś widziałem wyciąg do OAGa, ponoć bardzo ułatwia ostrzenie.

Takie moje uwagi, tak robiłem, ale są pewnie lesze sposoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Zywis napisał:

A w czym to przeszkadza?

 

Normalnie nie mogę patrzeć paskudne to ;-)

A tak poważniej to chyba PHD2 mi się gubi bo za każdą ekspozycją wyznacza centroid gwiazdy w innym miejscu.

Gdy guidowałem lunetką nie spotykałem się z takim czymś,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Selmak napisał:

Sprawdziłem teraz na gwiazdach, ostrość jest.

Co mogę zrobić by gwiazdy były w miarę okrągłe ?

Te obecne przypominają komety.

Zbierasz gwiazdki z daleka od osi optycznej, więc są obarczone dużą komą i innym aberracjami. Możesz obniżyć pryzmat. Tylko czy tego chcesz ? :). Jak będzie za nisko to pojawi się "spajk" na jasnych gwiazdach w głównej kamerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby by się wszystko zgadzało, a dziwię się dlatego że poprzedni sensor jakiego używałem był duży bo APS-C i gwiazdy w narożnikach były git, a pryzmat jest dużo głębiej niż narożnik tego sensora. I również powinno być w porządku.

Musi być przekoszenie gdzieś przy pryzmacie.

No ale jak piszecie że z tym za bardzo nic nie zrobię to tak zostawie bo to zabawa nie warta świeczki, tam są tylko śruby dociskowe i nic innego do regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pryzmat byłby wizualnie krzywo zamocowany to spróbuj go poprawić, ale jak nie widać błędów, to nie mam pomysłu co można z tym zrobić. Pryzmat powinien być teoretycznie przeźroczysty dla toru optycznego jak kątówka, ale niestety nie żyjemy w idealnym świecie :) 

Pokaż zdjęcie z tymi kometami, porównam do tego co mam w newtonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.