Skocz do zawartości

M42


Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem, że podejmujesz próby sfotografowania fajnego obiektu na zwykłym statywie fotograficznym, bez żadnego prowadzenia?

 

Rachunek pokazuje, że dla tego obiektu, ogniskowej 300 i zakładanej maksymalnej nieostrości 1 px, nie poruszone obrazy uzyskasz przy czasie ekspozycji nie przekraczającym 1/4 s. To raczej za krótki czas ekspozycji (nawet przy max ISO), żeby z tej mgławicy wydobyć jakiś szczegół. Zaś przy dłuższych czasach ekspozycji obrazy gwiazd będą poruszone, co wyraźnie widać na Twojej fotce.

Trochę to sytuacja bez wyjścia. Mówiąc krótko i dobitnie: w ten sposób nie uzyskasz dobrych obrazów DSO. Natomiast z pewnością możesz dokumentować fragmenty nieba bez szansy na słabe szczegóły.

Jeżeli mogę coś zasugerować, to próbuj raczej jasne gromady gwiazd z czasem ekspozycji gwarantującym nie poruszony obraz.

 

Nie pamiętam poprzedniego obrazu (bo napisałeś nowego posta) jak było na Twojej poprzedniej fotce z "przepaleniem rdzenia". Ale zakładam, że teraz jest rzeczywiście lepiej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym sugerował, zastosuj ogniskową możliwie najkrótszą (75 mm), albo lepiej 50 mm jeśli posiadasz inny, krótszy obiektyw. Uzyskasz szersze pole widzenia, będziesz mógł zastosować dłuższe czasy naświetlania co z pewnością wpłynie pozytywnie na jakość zdjęcia.

No i to co pisał @gryf188 -tło. Tu jest fatalne, wycięte do zera. Tak się nie robi. Tło z leciutkim szumem musi być. Nie można naturalnego tła nieba zastępować gładką, sztuczną płaszczyzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, diver napisał:

Rachunek pokazuje, że dla tego obiektu, ogniskowej 300 i zakładanej maksymalnej nieostrości 1 px, nie poruszone obrazy uzyskasz przy czasie ekspozycji nie przekraczającym 1/4 s.

Jak to obliczyć? Ja znałem metodę 600/f=maksymalny czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten obiekt tak naprawdę wymaga specjalnego podejścia. Najczęściej stosowanym zabiegiem jest długie naświetlanie całości i krótkie - rzędu kilkunastu sekund - naświetlanie centrum - Trapezu - i potem wymiana tego fragmentu obrazu na warstwach w PSie. No ale najpierw trzeba sobie umożliwić to " długie"naświetlanie oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Antek Staszewski napisał:

Jak to obliczyć? Ja znałem metodę 600/f=maksymalny czas

Droga gwiazdy na niebie w oczywisty sposób zależy od jej deklinacji. Więc we wzorze musi znaleźć się również zależność od deklinacji. Poniżej wzór na maksymalny czas ekspozycji (MaxT).

 

MaxT = DPx * UnS * 13713 / cos(Dec*π/180) / FL

gdzie:

Wielkość piksela: DPx [mm]

Maksymalna tolerowana nieostrość: UnS [px]

Deklinacja obiektu: Dec [st]

Ogniskowa teleskopu: FL [mm]

 

Więc dla Twojego konkretnego przypadku:

Wielkość piksela: zakładam 0,005 mm (5 μm)

Maksymalna tolerowana nieostrość: zakładam 1 px

Deklinacja obiektu: -5 st. (dla M42)

Ogniskowa teleskopu: 300 mm

Wynik: 0,23 s

 

Gdybyś fotografował Polarną (Dec ~89 st.), mógłbyś sobie przy takich samych pozostałych parametrach pozwolić na czas ekspozycji ~13 s.

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.