Skocz do zawartości

Meteor nad Polską


Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio obserwując galaktyki w pannie myślałem że auto się zbliża patrzę, a to bolid kula ognia i po chwili wybuchł. 

Gdzieś to nie daleko mnie leciało bo było dużo lepiej widoczne jak tutaj. 

Przed czwartą po czwartej godzinie. 

Pierwszy raz miałem okazję :-) 

https://gazetalubuska.pl/meteor-nad-zachodnia-polska-na-chwile-rozswietlil-niebo-w-nocy-bylo-go-widac-z-wielu-miejsc-wideo/ar/c1-14697373

Edytowane przez Dasionek
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra to jest stu kilowy głaz wpada w atmosferę, a do ziemi nic nie dolatuje. 

Ewentualnie opiłki. 

Najważniejsze, że chociaż raz mogłem zaobserwować takie zjawisko. 

Drugiego pewnie nie doczekam. 

Drugi najdłuższy przelot jaki widziałem trwał może 1.5-2s

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krasnojarsk napisał:

Jak mi się zdaje, to ten mniejszy kawałek chyba się spalił w atmosferze? Dzięki tym nagraniom może elipsa zostanie zawężona, bo na ten moment jest naprawdę rozległa

Trudno powiedzieć czy ten mniejszy dotarł też na powierzchnię Ziemi.

 

Wierzę, że ktoś podejmie się poszukiwań zanim śnieg spadnie. Wierzę też że uda się znaleźć ten kamyk z nieba! :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się obliczenia Spurnego - bardzo duża rozbieżność w porównaniu ze Skarbami kosmosu. Pewnie zależy to od siły wiatru uwzgldnionego w obliczeniach, a działającego w fazie "dark flight". Masakra, bo wychodzi na to, że trzeba sprawdzić obszar ponad 15x15km, a do tego trzeba wielu ludzi, więc kto ma czas, to wskazana jest całodzienna wycieczka po polach w poszukiwaniu "czarnych kamieni". Pierwszy znaleziony kawałek da odpowiedź, kto był bliższy prawdy - Czesi, czy Amerykanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, M.K. napisał:

Pojawiły się obliczenia Spurnego - bardzo duża rozbieżność w porównaniu ze Skarbami kosmosu. Pewnie zależy to od siły wiatru uwzgldnionego w obliczeniach, a działającego w fazie "dark flight". Masakra, bo wychodzi na to, że trzeba sprawdzić obszar ponad 15x15km, a do tego trzeba wielu ludzi, więc kto ma czas, to wskazana jest całodzienna wycieczka po polach w poszukiwaniu "czarnych kamieni". Pierwszy znaleziony kawałek da odpowiedź, kto był bliższy prawdy - Czesi, czy Amerykanie?

Czyli od momentu eksplozji ok 27 km nad powierzchnią odłamki zaczęły swobodnie spadać? Czy są jakieś programy do obliczenia miejsca spadku uwzględniające wiatr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Limax7 napisał:

Czyli od momentu eksplozji ok 27 km nad powierzchnią odłamki zaczęły swobodnie spadać? Czy są jakieś programy do obliczenia miejsca spadku uwzględniające wiatr?

Nie do końca swobodnie. :) Dane zgromadzone przez Czechów wskazują, że ablacja (czyli obtapianie i wytracanie masy przez meteoroid) trwały także po wybuchu. To oznacza, że skała rozleciała się na tysiące fragmentów z czego większość... dosłownie wyparowała. Z kilkuset kilogramów ostał się ledwie kilogram, w dodatku rozsypany po ogromnym obszarze. Do tego dochodzą silne strumienie północnego wiatru (podmuchy od 175 km/h do 250 km/h), które miały ogromny wpływ na wyliczony obszar. Ze względu na stan atmosfery w zasadzie nikt nie da sobie obciąć ręki za swoje wyniki. :) Tak czy owak, jeśli chodzi o potencjalne miejsce poszukiwań, to bardziej wierzyłbym Czechom. Ich superdokładne nagrania (nagrywają bolidy w 5000 fps!) przyczyniły się do znalezienia meteorytów z kilkunastu spadków. Są też znakomitymi specjalistami w obliczaniu elipsy rozrzutu. Jeszcze wczoraj wymieniałem z nimi wiadomości i z tego co mi przekazali, znalezienie jakiegokolwiek fragmentu będzie dużą niespodzianką... :(

 

PS. Zaktualizowałem notkę na blogu, więc można poczytać "po polsku" o całym zamieszaniu: https://skarbykosmosu.pl/bolid-nad-zachodnia-polska-gdzie-mogly-spasc-meteoryty/ :)

Edytowane przez Snejk
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.