Skocz do zawartości
  • 0

Czy tym teleskopem zrobię jakieś fotki


AnkaSkakanka

Pytanie

Witam serdecznie. Dostałam na święta od rodziców teleskop SKY-WATCHER Star Discovery 102 z goto i chciałabym porobić trochę fotek nieba. Niczego specjalnego nie oczekuję, ot tak bardziej dla relaksu:) czy tym teleskopem można coś zdziałać? Na początek może księżyc i najjasniejsze obiekty jak plejady czy mglawica w orionie:) co powinnam ewentualnie dokupić i jaki program do obróbki zdjęć wybrać żeby coś z tego wyszło? Dodam że na razie nie planuje wciągać się jakoś tak profesjonalnie tylko bardziej z ciekawości. Niebo trochę znam, na razie obserwuje przez lornetke:) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2

Tym teleskopem w celach foceniowych próbowałbym wycelować w Księżyc, ewentualnie jak się pokażą do w Jowisza / Saturna. To dość spora ogniskowa i ciemny instrument, do obiektów DS niespecjalnie się nadaje.

Co do akcesoriów - poleciłbym odpytać google (nie chcę wskazywać konkretnego sklepu) pod hasłem "teleskop adapter smartfon". Pozwala to na w miarę stabilne umocowanie telefonu do okularu, takim zestawem zrobisz kratery Księżyca bezproblemowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jakieś na pewno, ale nie jest sprzęt dedykowany. Montaż azymutalny obarczony jest rotacją pola, która uniemożliwia długoczasową astrofotografię. Nośność tego montażu może też być przeszkodą w astrofoto np z dslr. Swoje pierwsze zdjęcie zrobiłem przy pomocy achro 80/400 na podobnym montażu. A który to teleskop mak czy achro? 

Edytowane przez Maro21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, Maro21 napisał:

Jakieś na pewno, ale nie jest sprzęt dedykowany. Montaż azymutalny obarczony jest rotacją pola, która uniemożliwia długoczasową astrofotografię. Nośność tego montażu może też być przeszkodą w astrofoto np z dslr. Swoje pierwsze zdjęcie zrobiłem przy pomocy achro 80/400 na podobnym montażu. A który to teleskop mak czy achro? 

Mak.dodam że zupełnie się na tym nie znam.na razie myślałam pofocic moim smartphonem a później zobaczymy...tylko co dokupić na razie za małe pieniądze i jakie programy do obróbki?za wszelkie linki i podpowiedzi będę wdzieczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, AnkaSkakanka napisał:

Mak.dodam że zupełnie się na tym nie znam.na razie myślałam pofocic moim smartphonem a później zobaczymy...tylko co dokupić na razie za małe pieniądze i jakie programy do obróbki?za wszelkie linki i podpowiedzi będę wdzieczna

To narazie sobie odpuść smartfonem to planety i księżyc avikowac możesz. 

Nic więcej nie zrobisz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na razie oczywiście będę celować w księżyc:)mam w domu jakiś aparat kompaktowy ale podejrzewam że jest gorszy niż mój telefon...czyli plejad lub mgławicy w Orionie nie złapie?o innych obiektach głębokiego nieba nawet nie myślę ale te to widać nawet w lornetce...

1 godzinę temu, Maro21 napisał:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam jeszcze takie czysto teoretyczne pytanie:)gdybym chciała zrobic zdjęcia czegoś innego niż księżyc i planety to jaki teleskop nadawałby się do tego lepiej?pytam bo mam jeszcze możliwość wymiany tego maka na coś innego...teleskop był zakupiony online więc mam dwa tygodnie na odstąpienie od umowy.zalezy mi jednak na systemie goto więc może ten byłby trochę lepszy?Sky-Watcher Star Discovery 150 Newton.dodaje jeszcze zdjęcie mojego aparatu,może napiszecie czy się nadaje do takiego docenia;)

21 godzin temu, Maro21 napisał:

 

 

15784756086978301115155312219241.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Trudno coś doradzić, aby nie były to pieniądze wyrzucone w błoto.  Może jakaś kamerka internetowa przystowana do astro i avikowanie Układu Słonecznego. Tak jak zresztą radził już Dziki.  Jeżeli będziesz zdecydowana na astrofoto to trzeba kupić zupełnie inny setup. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak jak koledzy proponowali wyżej-tania kamerka do Księżyca i planet -chociaż widoczność tych ostatnich teraz jest kiepska.

Najprostsza pozwalająca coś pokazać np.taka https://teleskopy.pl/Kamera-ZWO-ASI-120MC-S-(kolorowa)-USB-3.0-teleskopy-4430.html

Proponuję też przeczytać poniżej, to Ci da orientację na przyszłość z czym się to je...

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A powiedz ,ile możesz dołożyć na inny? Zresztą najpierw chyba powinnaś się zastanowić nad tym skąd i co chcesz obserwować/fotografować?

Na sąsiednim forum jest taka ankieta :

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedzieć/

Ona sporo wyjaśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

witam.

może takie coś :https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_86&products_id=1440&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 120 600 EQ 3 2 BK1206EQ3 2

jeśli masz przyzwoite niebo zobaczysz przez ten teleskop więcej niż przez maczka którego posiadasz, a po zainstalowaniu napędu w jednej osi możesz zacząć bawić się w astrofoto,

różnicę w cenie możesz wykorzystać na kupno dodatkowego okularu, ew. na stalowy statyw.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

I jeszcze dodam od siebie:

1. Jeśli chcesz się pobawić w astrofotografię to zacznij od Księżyca,bo do tego potrzebujesz tylko kamerkę, zakładam że jakiś komputer posiadasz a soft jest darmowy .Możesz to robić nawet z balkonu.

2.Nawet jeśli dołożysz kasę tego rzędu co na zakup kamery i będziesz chciała wymienić teleskop na coś lepszego to nie powalczysz . NIe ma nic godnego uwagi droższego o 1000 zl a astrofotografia obiektów nieba głębokiego to wymiana i teleskopu i montażu i zakup kamery lub aparatu foto przystosowanego do af . No chyba że chcesz aby Plejady to było kilka  kropek...

3. Naucz się ustawiania montażu na Polaris, obsługi GoTona tym co masz-potem się przydaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A jest w ogóle możliwość ściągnięcia sobie z neta takich nie obrobionych zdjęć w Raw żeby się trochę pobawić w obróbkę?znalazłam ale zwykle a chciałabym właśnie może księżyca,planet itd.cos co zajmie mi wieczory kiedy pogody brak...jest to wogole możliwe?kiedyś było coś takiego że można było sobie cyknac fotkę z leleskopu online i później samemu to obrabiać ale nie potrafię tego znaleźć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, AnkaSkakanka napisał:

A jak myślicie?zamienić ten teleskop czy nie ma sensu?rodzice kupili ale nie mają o tym pojęcia,zresztą ja też chociaż stawiam jakieś tam małe kroczki:grin:moze ten o którym napisałam do wizuala bardziej by się nadawał...

Nie zamieniaj. Mak 4" i goto na początek jest fajny (mój pierwszy teleskop to też był 4" Mak z goto). Zdjęcia (tak dla zabawy) da się tym robić. Nie takie śliczne jak te z astrobina ale jasne obiekty dadzą się zfocić. A satysfakcja z własnych zdjęć ogromna.

Co do programu do obróbki polecam Siril. Jest to bezpłatny OpenSource o bardzo dużych możliwościach. Obsługa jest niestety mało intuicyjna, ale na YouTube jest trochę tutoriali nagranych przez użytkowników. 

Księżyc rzeczywiście wyjdzie smartfonem całkiem ładnie. Mgławicę w Orionie robiłem kiedyś z Mak-a DSLR-em. Wyszło tak sobie (czyli okropnie), ale to było pierwsze zdjęcie DS-a, więc mimo, że gwiazdy były tragicznie pojechane, to i tak byłem z niego dumny. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.