Skocz do zawartości

Mimas


Mizar

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilkunasto-dniowym zachmurzeniu wczoraj wieczorem niebo oczyściło się na parę godzin. Nie pozostało mi nic innego jak wykorzystać tę okoliczność.

Klewik chłodził się na balkonie od 21.00 przez dwie godzinki i o 23.00 przystąpiłem do obserwacji Saturna.

Seeing był dobry ale nie rewelacyjny - gdzieś 7/10.

Ortoskop pokazał wszystkie typowe szczegóły z wyjątkiem szczeliny Enckego. W pobliżu planety naliczyłem 6 księżyców: Tytan, Rhea, Dione, Tethys, Enceladus i Iapetus.

Nagrałem kilka filmików jednak w polu widzenia znalazło się tylko 5 z wyżej wymienionych. Iapetus znajdował się zbyt daleko od planety. Po raz pierwszy nagrywałem przy maksymalnym czasie dostepnym dla nieprzerobionego ToUcama (dopiero wczoraj odkryłem ja zmieniać czas naświetlania :Boink: ).

Około północy zakończyłem nagrywanie filmów i odpaliłem Registaxa.

Po zestakowaniu pierwszego filmu zauważyłem słabiutką kropeczkę tuż przy krawędzi pierścienia. Odpaliłem Meridiana i okazało się, że to siódmy księżyc Saturna - Mimas! :helo:

Na pokazanym zdjęciu z opisem sabo go widać, ale po bardziej forsownej obróbce stał całkiem wyraźny.

Mam jeszcze nadzieję, że wyciągnę trochę szczegółów z filmów zrobionych z barlowem 3x. Jeśli będzie warto rezultat zaprezentuję jutro.

 

Pozdrawiam

MyVideo6_1a.JPG

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że nie do końca mnie to przekonuje. Kropeczka jest naprawdę słaba i równie dobrze mogłaby być artefaktem. Myślę, że to faktycznie jest obraz Mimasa, ale fajnie gdybyś nakręcił to jeszcze raz i zobaczył, czy ponownie się pojawi, juz w innym miejscu. Wtedy będzie 100% pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Tak wyszło po obróbce. Zauważ, że słaby Enceladus też jest raczej kropkowaty. Mnie przekonuje przedewszystkim to, że ta słabiutka kropeczka jest widoczna w tym samym miejscu na każdym z trzech wykonanych filmików. Co innego gdyby była na jednym.

 

To musi być Mimas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.