Skocz do zawartości

Okular zoom Bresser


Grzegorz

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

brakuje mi takiego właśnie okularu do obserwacji dużych fragmentów nieba, zastanawiam się czy wybrać większe pole okularu (32mm 60st.) czy większe pole widzenia (40mm 56st) całego układu. Za wiekszym polem okularu przemawia lepszy komfort obserwacji, ale nie jestm pewiem, czy jest to duża różnica.

Czy może ktoś uzywał jednoczesnie tych dwóch okularów ?

Pozdrawoam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane o okularach Soligor Kellner 2" 26, 32 i 40 mm na stronie Astrokraka zostały zmierzone przeze mnie. A w katalogu Soligora nie takie nieścisłości można znaleźć :).

Ich ogniskowe, to odpowiednio 28.3 mm, 35.4 mm i ok. 42-43 mm. Dotyczy to oczywiście TYLKO egzemplarzy, które akurat miałem w ręku. Nie wiem, jak w przypadku tej firmy i tego typu okularów z powtarzalnością parametrów.

 

Co do 32 i 40 mm. Miałem podobny do Twojego dylemat z wyborem, bo spodobały mi się te "słoiczki". Wybrałem ten środkowy spośród trzech (32 mm) ze względu na jego własne pole widzenia. Czyli nie kierowałem się polem widzenia układu. I nie żałuję. Twoje pola wypadkowe dla dwóch wskazanych przez Ciebie okularów, to 2.44° i 2.14°. Niewielka różnica w powiększeniach (23 i 28) jest tu poważnym czynnikiem "wyrównującym" te okulary. Brałbym 32-kę. No, ale to ma być Twoja decyzja.

 

Jakichś widoczmych wypaczeń w zakresie krzywizny pola nie zauważyłem. Nie wiem o czym pisze Martel. Ale pewnie wie co pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

Pewnie sie zdecyduję na to 32mm, polegając na Twoim doswiadczeniu, wielkość pola obserwacji w stosunku do rosyjskiego 25mm (50st) powinna zdecydowanie polepszyć jakośc obserwacji Drogi Mlecznej i gromad otwartych.

Pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno była tu krótka dyskusja o tych Kellnerach. Nie chciałbym irytując starych i częstych bywalców powtarzać się, ale wiedz, ze nawet gdybyś zwątpił w ten okular, to ewentualnego nabywcę na 2"/32 mm za te pieniądze znajdziesz spokojnie.

Po raz pierwszy poważnych obserwacji przez niego dokonałem Sky-Watcherem 120/1000 podczas pokazów nieba w Gdyni (25-go kwietnia). Widok gromady M 44 i Jowisza z ksieżycami w jednym polu widzenia był powalający (powiększenie 28x, pole układu 2,14°). Więcej można było ogarnąć tylko przez stojącą obok lornetkę 20x60.

 

P.S. Looknij też na odpowiednie posty (pod koniec pierwszej strony i dalej) w ramach wątku:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...did=245;start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracajac do glownego tematu to taka odpowiedz otrzymalem

z firmy Bresser (Meade) na temat Okularu zoom

 

Dear Sir,

enclosed you will find the technical data:

-7 element system

- apparent field of 40° at 20mm - 8 mm = 55°

regards

Meade Europe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.