Skocz do zawartości

Wyciąg Baader Diamond Steeltrack i silnik motofocusera - jak najlepiej ze sobą połączyć?


Tomi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

zamontowałem silnik oznaczony symbolem JK42HS34-0404 poprzez sprzęgło do głównej osi wyciągu Baader Diamond Steeltrack. Motofocuser pracuje poprawnie do czasu, gdy dokręcę nieco mocniej śrubę odpowiedzialną za docisk. Jest to konieczne, ponieważ wyciąg w pozycji pionowej samoczynnie opada pod obciążeniem około 1 kg (kamera + koło filtrowe). Po zwiększeniu docisku silnik nie ma wystarczającej mocy, aby kręcić osią. Nie jestem w stanie tak wyregulować siły docisku, aby wyciąg nie opadał, a jednocześnie silnik pracował poprawnie. Silnik zamocowałem na głównym pokrętle, gdyż zależało mi na możliwości opcjonalnego ręcznego ustawiania ostrości pokrętłem mikroruchów bez demontażu silnika. Drugą ważną dla mnie kwestią była szybkość działania - silnik na pokrętle mikroruchów przesuwa wyciąg dziesięciokrotnie wolniej. Dokładność motofocusera (USBFocus 2.0) powinna być do moich potrzeb wystarczająca nawet w tej konfiguracji.  Czy w związku z powyższym jedyną opcją jest przeniesienie silnika na drugą stronę wyciągu i połączenie go z osią, na której zamontowane jest pokrętło mikroruchów, do poruszania którą potrzeba znacznie mniejszej siły? Czy istnieje jakiś sposób, aby rozwiązać ten problem?

2054836787_napd.jpg.6d8eba471934b545a01e717d03075c9f.jpg
Proszę również o poradę w kwestii montażu silnika poprzez pokrętło mikroruchów. Przychodzą mi na myśl 2 opcje połączenia - poprzez sprzęgło oraz pasek zębaty (na pokrętle mikroruchów 
jest oryginalna zębatka). 

 

Pierwszy sposób wymaga użycia odpowiedniego sprzęgła. Oś silnika ma 4 mm średnicy, a oś pokrętła mikroruchów zaledwie 2 mm. Są takie w sprzedaży?


Problemem w tym przypadku jest to, że po demontażu pokrętła mikroruchów, które jest bardzo ciężkie (pełni rolę balansu?) wyciąg przestaje poruszać się płynnie - coś się mocno ociera podczas poruszania. Czy tak powinno to wyglądać?

 

Drugi sposób wymaga użycia odpowiednich paska i koła zębatego. Pokrętło mikroruchów posiada podobno zębatkę HTD3M56 (Gates HTD 3mm pitch, 5.6mm wide). Czy zatem poniższy pasek będzie odpowiedni?
https://www.ebmia.pl/pasy-zebate-htd-3m/4012-pas-zebaty-150-3m-06-z50.html


Jakie koło zębate będzie mi potrzebne? Jedyne jakie posiadam to GT2 o 36 zębach.  

 

Pozdrawiam, Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś zainteresowany, to mam do tego wyciągu kompletne mocowanie - blaszka, pasek, koło zębate za 60 zł + wysyłka.

Moim zdaniem pasek na oryginalne zęby to najlepsza opcja dla tego wyciągu. Dobrze się domyślasz co do potrzebnego paska, ale Twoja zębatka jest na nic, bo ma inny rodzaj zębów.

10 godzin temu, Tomi napisał:

zaledwie 2 mm. Są takie w sprzedaży?

Ja nie znalazłem, trzeba "rzeźbić" :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

Jeśli jesteś zainteresowany, to mam do tego wyciągu kompletne mocowanie - blaszka, pasek, koło zębate za 60 zł + wysyłka.

Moim zdaniem pasek na oryginalne zęby to najlepsza opcja dla tego wyciągu. Dobrze się domyślasz co do potrzebnego paska, ale Twoja zębatka jest na nic, bo ma inny rodzaj zębów.

Dziękuję za pomoc, napisałem do Ciebie PW w sprawie mocowania. Orientujesz się, czy ten wyciąg po demontażu pokrętła mikroruchów może pracować poprawnie, bez zwiększonego tarcia i ocierania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

Jeśli jesteś zainteresowany, to mam do tego wyciągu kompletne mocowanie - blaszka, pasek, koło zębate za 60 zł + wysyłka.

Moim zdaniem pasek na oryginalne zęby to najlepsza opcja dla tego wyciągu. Dobrze się domyślasz co do potrzebnego paska, ale Twoja zębatka jest na nic, bo ma inny rodzaj zębów.

Ja nie znalazłem, trzeba "rzeźbić" :) 

Polecam te mocowanie mam u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tomi napisał:

Orientujesz się, czy ten wyciąg po demontażu pokrętła mikroruchów może pracować poprawnie, bez zwiększonego tarcia i ocierania? 

Tego nie wiem. Ale u mnie przy napędzie paskiem jest małe przełożenie, więc nie zobaczysz specjalnej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MateuszW napisał:

Tego nie wiem. Ale u mnie przy napędzie paskiem jest małe przełożenie, więc nie zobaczysz specjalnej różnicy.

W takim razie zdecyduję się na polecane przez Was rozwiązanie i zakupię mocowanie u Ciebie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.