Skocz do zawartości

IC349 – Duch Merope, pierwsze światło nowego zestawu


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzęt zacny, choć zamocowany na eq6 wygląda trochę jak siedzący na malutkim osiołku zawodnik futbolu amerykańskiego w pełym runsztunku :)

Coś czuję, że jak wiosną sypniesz galaktykami, to będziemy szczęki z podłogi zbierać.

Edytowane przez Astrobonq
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Łukasz!

Sprzęt mega, rozumiem, że robiony na zamówienie i drugiego takiego nie ma na świecie. Chyba też rekord świata pobijesz jeśli chodzi o wielkość teleskopu zawieszonego na EQ6.

Wygląda wspaniale. Porównujesz go do ASA lub Planvave, mnie się skojarzył ze sprzętem stajni Officina Stellare. No w każdym razie design -najwyższa klasa. Pierwsze światło chyba potwierdza, że nie tylko design. I tego Ci Łukasz serdecznie życzę, żeby optycznie też był perfekcyjny. 

 

Powodzenia, no i pogodnych, bezwietrznych nocy!

:like:

 

A kiedy :drinks:?

Bierzesz go na zlot?

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Astrobonq napisał:

Sprzęt zacny, choć zamocowany na eq6 wygląda trochę jak siedzący na malutkim osiołku zawodnik futbolu amerykańskiego w pełym runsztunku :)

Dlatego założeniem była produkcja telesokpu w wersji "light"

Żeby NEQ-6 podołało. 

A że wygląda komicznie to już inna sprawa :P

 

1 godzinę temu, Meiser napisał:

Sprzęt  Superrr  . Jeżeli to  nie  tajemnica  to możesz zdradzić  koszty takiego teleskopu  ?

Po wyceny odsyłam bezpośrednio do @Pablito i Astrofaktorii :)

 

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Gratulacje Łukasz!

Sprzęt mega, rozumiem, że robiony na zamówienie i drugiego takiego nie ma na świecie. Chyba też rekord świata pobijesz jeśli chodzi o wielkość teleskopu zawieszonego na EQ6.

Wygląda wspaniale. Porównujesz go do ASA lub Planvave, mnie się skojarzył ze sprzętem stajni Officina Stellare. No w każdym razie design -najwyższa klasa. Pierwsze światło chyba potwierdza, że nie tylko design. I tego Ci Łukasz serdecznie życzę, żeby optycznie też był perfekcyjny. 

 

Powodzenia, no i pogodnych, bezwietrznych nocy!

:like:

 

A kiedy :drinks:?

Bierzesz go na zlot?

Tak, robiony na zamówienie żeby był względnie lekki (jak na taką aperturę) - dodatkowo miał być w opcji wizual na dobsonie z go-to lub foto na paralaktyku więc to musiała być dedykowana konstrukcja.

Dlatego warto zdecydowanie poczekać - to już mój drugi teleskop od Pawła i po raz drugi nie jestem rozczarowany :D

 

A na zlocie oczywiście będę go miał :) W końcu to "travelerek" ;)

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super !

 

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Docelowo przydałoby się pewnie coś pokroju EQ8 dla lepszej stabilności.

A przy tej technice fotografii, którą stosujesz nie było by lepiej (taniej) wieszać tubę na innym montażu niż niemiecki paralaktyk ? Montaż równikowy angielski na przykład ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, astrokarol napisał:

Super !

 

A przy tej technice fotografii, którą stosujesz nie było by lepiej (taniej) wieszać tubę na innym montażu niż niemiecki paralaktyk ? Montaż równikowy angielski na przykład ? 

Być może - a znasz jakiś montaż tego typu dostępny w seryjnej produkcji a jednocześnie w miarę mobilny (max 25-30kg per część)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lukasz83 napisał:

Być może - a znasz jakiś montaż tego typu dostępny w seryjnej produkcji a jednocześnie w miarę mobilny (max 25-30kg per część)?

A tego to ja nie wiem :P Nie siedzę w tematach astrofoto. Tak mnie po prostu myślisz naszła bo 1400 mm, do 1 min klatka to w sumie po co "wypasiony" paralaktyk.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, astrokarol napisał:

A tego to ja nie wiem :P Nie siedzę w tematach astrofoto. Tak mnie po prostu myślisz naszła bo 1400 mm, do 1 min klatka to w sumie po co "wypasiony" paralaktyk.   

No właśnie problem w tym że NEQ6 to nie jest wypasiony paralaktyk ale największa "budżetówka" zdolna dźwignąć do 25kg

Potem jest Ioptron CEM60 z nośnością 26-27kg ale to już 2x drożej od NEQ-6 (no może trochę mniej niż 2x)

A później właśnie EQ8 

Dalej już tylko montaże premium

 

Fabrycznej alternatywy nie ma - chyba, że się skleci coś samemu ale to trzeba mieć czas, wiedzę i miejsce na działce. O wyjazdach raczej można zapomnieć...

Dlatego paralaktyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

to już mój drugi teleskop od Pawła i po raz drugi nie jestem rozczarowany :D

Twoja galeria to jest odpowiedź, gdyby się ktoś zastanawiał czy warto zamówić teleskop u Pawła ;)

W 2020 będzie pogoda, zobaczyta :D

Jaki tam jest backfocus?

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo, gratuluję! Oj będzie się działo na zlocie... zrobimy z niego ołtarzyk ofiarny na rzecz pogody :)

Ciekawi mnie jak rozkręcanie wpływać będzie na kolimację.

I czy ja dobrze widzę tam 30 kg przeciwwag? Nie myślałeś nad zastosowaniem przedłużki pręta i zmniejszeniu tej masy? Wpłynie to zdecydowanie korzystnie na żywotność łożysk i być może zmniejszy ciut ich opory, no i wpłynie pozytywnie na plecy operatora :) Wydaje mi się, że nie pogorszy to responsywności obrotu montażu, bo moment pędu pozostanie taki sam. Warunkiem jest sztywny pręt, ale widzę, że masz go wymienionego, więc nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, count.neverest napisał:

Jaki tam jest backfocus?

Jakieś 65mm za wyciągiem (przy max wsuniętym). Do obserwacji wizualnej używam przedłużki 2'' 50mm a do foto wchodzi kamera z kołem i korektorem na wyciągu wysuniętym o około 10mm.

Pod takie parametry był projektowany.

17 minut temu, MateuszW napisał:

Brawo, gratuluję! Oj będzie się działo na zlocie... zrobimy z niego ołtarzyk ofiarny na rzecz pogody :)

Ciekawi mnie jak rozkręcanie wpływać będzie na kolimację.

I czy ja dobrze widzę tam 30 kg przeciwwag? Nie myślałeś nad zastosowaniem przedłużki pręta i zmniejszeniu tej masy? Wpłynie to zdecydowanie korzystnie na żywotność łożysk i być może zmniejszy ciut ich opory, no i wpłynie pozytywnie na plecy operatora :) Wydaje mi się, że nie pogorszy to responsywności obrotu montażu, bo moment pędu pozostanie taki sam. Warunkiem jest sztywny pręt, ale widzę, że masz go wymienionego, więc nie powinno być problemu.

Co do kolimacji to jeszcze nie wiem - zobaczymy. Ale Paweł zaprojektował mega sztywne połączenie rurek - odchyłka powinna być znikoma.

A przeciwwag jest 30kg :) Myślałem, żeby wydłużyć pręt i dać połowę tego ale zawsze mi wtłaczali do głowy, że im krótszy pręt i mniejszy moment gnący tym lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Lukasz83 napisał:

Myślałem, żeby wydłużyć pręt i dać połowę tego ale zawsze mi wtłaczali do głowy, że im krótszy pręt i mniejszy moment gnący tym lepiej :)

Przydałaby się tu opinia kogoś kto ma na bieżąco wzory z fizyki :) Wg mnie istotny jest tu moment pędu, który pozostanie stały (on decyduje o tym, jak szybko silnik poruszy oś). No i niewiadoma w postaci sztywności pręta, która na tym Twoim powinna być wysoka. Chociaż zastanawiam się, czy 2x większa masa 2x bliżej nie będzie dawać takiego samego gięcia się pręta, jak lżejsza i odleglejsza masa. Musi się wypowiedzieć ktoś lepszy z mechaniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.