Skocz do zawartości

IC349 – Duch Merope, pierwsze światło nowego zestawu


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, MateuszW napisał:

Przydałaby się tu opinia kogoś kto ma na bieżąco wzory z fizyki :) Wg mnie istotny jest tu moment pędu, który pozostanie stały (on decyduje o tym, jak szybko silnik poruszy oś). No i niewiadoma w postaci sztywności pręta, która na tym Twoim powinna być wysoka. Chociaż zastanawiam się, czy 2x większa masa 2x bliżej nie będzie dawać takiego samego gięcia się pręta, jak lżejsza i odleglejsza masa. Musi się wypowiedzieć ktoś lepszy z mechaniki.

Pręt jest sztywny - ma 30mm średnicy. NA końcu jest otwór z gwintem więc można go bez problemu przedłużyć.

Ale właśnie zastanawiam się czy to zamiast polepszyć, nie pogorszy sprawy... za cienki jestem do takich rozważań :P

 

1 minutę temu, Maetrik napisał:

Ale monster, przepiękny!

Gratuluje prezentu pod choinkę, chyba bardzo grzeczny byłeś :)

wspaniale się prezentuje, i widać jest moc. 

Powodzenia w ujarzmianiu potwora

Pozdrawiam

Mikołaj też lubi astrofoto ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Lukasz83 napisał:

Po zlocie wytoczę sobie taki dłuższy o 50% - zobaczymy jak to będzie pracować. Pewnie da się wtedy zejść z przeciwwagami do około 20kg.

Kurde u ciebie same przeciwwagi więcej ważą jak mój cały teleskop. 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Przydałaby się tu opinia kogoś kto ma na bieżąco wzory z fizyki :) Wg mnie istotny jest tu moment pędu, który pozostanie stały (on decyduje o tym, jak szybko silnik poruszy oś). No i niewiadoma w postaci sztywności pręta, która na tym Twoim powinna być wysoka. Chociaż zastanawiam się, czy 2x większa masa 2x bliżej nie będzie dawać takiego samego gięcia się pręta, jak lżejsza i odleglejsza masa. Musi się wypowiedzieć ktoś lepszy z mechaniki.

Dużo mi ze łba już wyleciało, ale o ile dobrze pamiętam z mechaniki, to przy dwukrotnym wydłużeniu ramienia i takim samym zmniejszeniu masy (i zachowaniu stałej prędkości obrotowej) momenty bezwładności i pędu wzrosną dwukrotnie, bo są one wprost proporcjonalne do kwadratu ramienia oraz proporcjonalne do masy. Te dwie wartości generalnie odnoszą się do zmiany prędkości obrotowej. Jest to natomiast bez znaczenia podczas ruchu ze stałą prędkością.

 

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

momenty bezwładności i pędu wzrosną dwukrotnie

Faktycznie masz rację. Błędnie zasugerowałem się tym, że L = r x p, czyli że r jest bez kwadratu, ale przecież prędkość liniowa, będąca składnikiem pędu również wzrasta proporcjonalnie do r.

32 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Jest to natomiast bez znaczenia podczas ruchu ze stałą prędkością.

To może mieć znacznie przy guidingu, gdzie interesuje nas szybka, choć krótka zmiana prędkości. Jednak Łukasz guidingu nie stosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

A przeciwwag jest 30kg :) Myślałem, żeby wydłużyć pręt i dać połowę tego ale zawsze mi wtłaczali do głowy, że im krótszy pręt i mniejszy moment gnący tym lepiej

 

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Przydałaby się tu opinia kogoś kto ma na bieżąco wzory z fizyki :) Wg mnie istotny jest tu moment pędu, który pozostanie stały (on decyduje o tym, jak szybko silnik poruszy oś). No i niewiadoma w postaci sztywności pręta, która na tym Twoim powinna być wysoka. Chociaż zastanawiam się, czy 2x większa masa 2x bliżej nie będzie dawać takiego samego gięcia się pręta, jak lżejsza i odleglejsza masa. Musi się wypowiedzieć ktoś lepszy z mechaniki.

Moment siły pozostanie taki sam (siła x ramię). Skracasz ramię, zwiększasz ciężar. Wydłużasz ramię, zmniejszasz ciężar. Moment siły działający na mechanikę montażu (łożyska) nie zmieni się, jeżeli układ ma być w równowadze.

Natomiast z tego co pamiętam, to Łukasz w Twoim montażu masz wymieniony pręt ze względu na mocne wyginanie się oryginalnego pręta z przedłużką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, isset napisał:

@Behlur_Olderys chyba o Tobie mowa :)

Chyba już wszystko zostało powiedziane ;)

Większość wzorów będzie przedstawiało zależność od r więc wydaje się że lepiej dać duże przeciwwagi bliżej teleskopu. Ale to nie jest mój ulubiony dział fizyki, więc może się mylę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

Faktycznie masz rację. Błędnie zasugerowałem się tym, że L = r x p, czyli że r jest bez kwadratu, ale przecież prędkość liniowa, będąca składnikiem pędu również wzrasta proporcjonalnie do r.

To może mieć znacznie przy guidingu, gdzie interesuje nas szybka, choć krótka zmiana prędkości. Jednak Łukasz guidingu nie stosuje.

Generalnie im większa skala obrazu i ogólnie większa precyzja potrzebna nam do szczęścia, to kosztem dodatkowych kilogramów można zapewnić sobie przynajmniej komfort psychiczny, że zmontowaliśmy wszystko tak, że lepiej się nie da :D Ale czy przy takich zmianach prędkości jakie występują przy guidingu przewaga krótkiego ramienia z ciężką przeciwwagą byłaby to w ogóle do zauważenia...? W sumie można by to sprawdzić eksperymentalnie - a może już ktoś to przerabiał?

 

A w ogóle to chciałem napisać, że teleskop robi naprawdę świetne wrażenie i mam nadzieję, że Łukasz da przez niego chociaż raz spojrzeć :D

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

A w ogóle to chciałem napisać, że teleskop robi naprawdę świetne wrażenie i mam nadzieję, że Łukasz da przez niego chociaż raz spojrzeć :D

To nie do patrzenia jest tylko do focenia :)

Mimo to przyłączam się do wniosku o wsadzenie w wyciąg jakiegoś porządnego okularu i chociaż krótkie testy wizualne (o ile w ogóle będzie pogoda na zlocie).

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.01.2020 o 15:53, Lukasz83 napisał:

Wracając do samego teleskopu. Kilka danych technicznych:

 

  • apertura 350mm

  • ogniskowa 1400mm

  • dokładność LG – 1/56L RMS,  1/8 L P-V

  • powłoki 95-96% odbiciowości

  • strehl ratio 0,95

  • grubość lustra – około 25mm przy wadze ok 6kg

  • 100% iluminacji pola dla plamki o średnicy 13mm

  • masa całego teleskopu: 22kg

 

 

Jest chyba pewna nieścisłość w podanych parametrach.

Podana wartość Strehl ratio jest odpowiednia dla RMS o wartości podwójnej niż podana, czyli 1/28 (inaczej 0,036) (tak jak w tabeli na tej stronie http://www.rfroyce.com/standards.htm ).

( 1/8 dotyczy pewnie błędu powierzchni a nie błędu czoła fali, bo wówczas dokładność byłaby 2x lepsza)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Imien napisał:

 

Jest chyba pewna nieścisłość w podanych parametrach.

Podana wartość Strehl ratio jest odpowiednia dla RMS o wartości podwójnej niż podana, czyli 1/28 (inaczej 0,036) (tak jak w tabeli na tej stronie http://www.rfroyce.com/standards.htm ).

( 1/8 dotyczy pewnie błędu powierzchni a nie błędu czoła fali, bo wówczas dokładność byłaby 2x lepsza)

 

Pewnie masz rację :) Nie czuje się wystarczająco silny w tym temacie żeby potwierdzić lub zaprzeczyć.

Napisałem tylko info które dostałem od twórcy lustra. 

Dla mnie istotne jest tylko że lustro jest raczej dobrej jakości w porównaniu z seryjną produkcją  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.