Skocz do zawartości

Mgławica IC 63


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, gryf188 napisał:

Możesz się nie doczekać :D Grzędziel nie lubi koloru ;) 

A samo zdjęcie jak każde B/W u Piotra dopieszczone.

Marek, lubię kolor i chętnie z nim walczę. Niestety nie jest lekko więc pozwól, że się wyżalę na ciężki los.

Chyba jako jeden z bardziej aktywnych forumowych astrofotografów gros zdjęć robię z naprawdę fatalnego, miejskiego nieba. SQM 19,1 mag. w roku 2015. Teraz powalająco gorzej, bo moja okolica to dynamicznie rozbudowująca się sypialnia Warszawy. Robienie koloru z takiego nieba to męka, mimo tego nie raz i tak coś wrzucam, np. ostatnio M 76. Natomiast dla tak delikatnych obiektów jak IC 63  nawet nie próbuję go świecić.

Pozostają wyjazdy, najbliższy za tydzień na zlot zimowy, potem RODOS, i wiosenny zlot Astropolis. Razem 9 nocy, a ile będzie pogodnych, jedna, trzy? No może jeszcze ze dwa razy uda mi się wyskoczyć do Woli Władysławowskiej. Trudno mi obiecać, że dam radę pokolorować tą fotkę.

 

Dlatego tak polubiłem zdjęcia "szlachetne" :).

Nawet na kiepskim niebie jak wypalę dużo dwuminutowych klatek luminancji da się jakąś galaktyczkę z tła wyłuskać więc obiecuję, że nie zaprzestanę Was zanudzać takimi fotkami.

Czystego nieba!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej, że tam palenie koloru tonie jest takie zwykłe palenie koloru, no chyba że chcemy mieć kolorowe gwiazdki. Aby pokazać niebieską mgławicę refleksyjną jest potrzebne duuuuużo niebieskiego! Ja zastosowałem proporcje Ha: 30x1200 sek, LRG: 24x300 każdy kolor , B: 60x300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, jgoluch napisał:

Piotrze, pokazałbyś może 1 surową klatkę (Ha)? Też paliłem ten obiekt (APO 90/600 + 0.79x + Atik 383L+ // z balkonu).

Bardzo proszę, jedna klatka 600 sek. po pełniej kalibracji, lekko wyciągnięta (krzywe i poziomy).

Marnizna więc potrzebowałem ich sporo (81) żeby coś wyszło.

xxx.thumb.jpg.6942192a812f63c3ff4be3cdadae9765.jpg

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, jgoluch napisał:

Dziękuję. Zatem w moich warunkach zapewne i 100 klatek nie pomoże.
Moja klatka tylko po konwersji do jpg'a.
Warszawa, balkon.

Dlaczego, ze 100 powinno coś wyjść. Po wywaleniu gradientów i wyciągnięciu coś już majaczy. Ale fakt, że na miasto to bardzo trudny obiekt.

xxx.jpg.478a0c8a56b272637dd0b1b1643db63e.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Grzędziel napisał:

Ale fakt, że na miasto to bardzo trudny obiekt.

Niestety z uwagi na ograniczone pole widzenia nocnego nieba, galerię handlową pod nosem i "rażące" centrum miasta, mam ograniczony zakres obiektów :) To zdjęcie było raczej takim testem "a może jednak coś się zobaczy". Nawet takie testy dają frajdę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.