Skocz do zawartości

Mobilny Montaż do astrofotografii


nephring

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Poszukuję mobilnego montażu pod astrofotografie, sporadycznie jakiś Live View Księżyca/Słońca (oczywiście z folią ND) lub innych jasnych obiektów poprzez DSLR na laptopie.

Trochę szukałem na forum, ale nie znalazłem nigdzie dedykowanego wątku do takiego typu montaży (jedynie recenzje montażu SkyWatcher Star Adventurer Mini z przed 3 lat użytkownika @wessel, którą szczerze polecam)

 

Natomiast w internetach poszperałem, poszukałem i znalazłem takiego oto modele na rynku warte moim zdaniem uwagi (kolejność przypadkowa):

1. SkyWatcher Star Adventurer Mini
2. SkyWatcher Star Adventurer Pro Pack (dostępny na amazonie, nie znalazłem w polskich sklepach)
3. Omegon Mini Track LX3 (ten wydaje się być bardzo ciekawy, nie potrzeba żadnych baterii, posiada nakręcany napęd)
4. iOptron SkyTracker Pro
5. iOptron Montaż SkyGuider Pro

 

Zależy mi na:

- lekkości i poręczności, aby można było go zabrać do plecaka ze sprzętem czy to na bliższą lokalizację jak również do samolotu
- w miarę przyzwoitym wykonaniu samego montażu, żeby nie rozleciał się po kilku wypadach w plener
- możliwości podpięcia montażu pod standardowy statyw pod aparaty (to chyba już jest standard, gwinty itp?)

Sprzęt jaki chce powiesić na tym:
- body Canon 450D + Grip
- obiektywy póki co do 50mm, w przyszłości być może zakupię jakiś tele do 200-300mm

 

Czy koledzy i koleżanki posiadają któryś z wymienionych wyżej modeli i mogą któryś polecić? Ewentualnie coś wartego uwagi znajdującego się obecnie na rynku. Jak to teraz wygląda? Budżetu celowo nie podawałem, gdyż chciałem zobaczyć godne uwagi alternatywy z całego pasma cenowego 

 

Z góry dzięki za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena 1000 pln + przesyłka. Uszkodzony zamek błyskawiczny pokrowca - reszta w stanie sklepowym. Ja tym montażem mnie robiłem zdjęć -ale dziki go pożyczał i coś tam robił. Podobnie Loki.

Do sprzedania to co na fotce: napęd, lunetka biegunowa i torba.

iop.jpeg.4e267ac7f3c092b1fd22bcd817c19776.jpeg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do swojej listy dopisz Polarie Vixena.

Ze wszystkich wcześniej wymienionych ten jest najbardziej kieszonkowy (mieści się naprawdę w większej kieszeni) oraz zapewne najlepiej wykonany (made in Japan) - z mojego doświadczenia: nie do zdarcia.

Wadą jest cena - co prawda sam "box" można kupić za ok 1000 zeta (używka), ale wszelkie dodatki (np. lunetka biegunowa) są dosyć drogie.

 

https://www.astroshop.eu/camera-mounts/vixen-mount-polarie-star-tracker/p,24908

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, nephring napisał:

SkyWatcher Star Adventurer Pro Pack (dostępny na amazonie, nie znalazłem w polskich sklepach)

To jest chyba dokładnie to samo, co dostępny od lat pełny zestaw Adventurera: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3624&lunety=G owica astrofotograficzna Sky Watcher Star Adventurer pe ny zestaw kolor czerwony. Jeśli się mylę, proszę o korektę.

 

1 godzinę temu, calla napisał:

Ioptron Skytracker Pro chyba też.

SkyTracker nie ma ST4.

 

Należy się zastanowić, jaka półka mobilności Cię interesuje. Podzieliłbym te montaże na dwie grupy - duże, czyli duży Adventurer i SkyGuider, oraz małe, czyli cała reszta.

Te duże pozwalają na guiding i powieszenie małego teleskopu (do wizuala lub Słońca). Te małe to wyłącznie lustrzanka z obiektywem.

 

Zacznijmy od średnicy ślimacznicy, czyli podstawowego parametru, który decyduje o jakości prowadzenia.

Adventurer 86 mm
SkyGuider 88 mm
SAM 36 mm
SkyTracker 74 mm
Vixen Polarie 57.6 mm

 

Widać, że dwa pierwsze montaże mają podobne wartości. SkyGuider ma ślimacznicę taką samą jak CEM25 (to tak jakby CEM25 z usuniętą osią Dec). Wśród pozostałych SAM (Adventurer mini) wyraźnie odstaje i potwierdzają to moje doświadczenia - słabe wyniki. Ten montaż zalecam maksymalnie do 50 mm, powyżej bez sensu. SkyTracker ma ślimacznicę prawie jak więksi bracia, a Vixen jest gdzieś pomiędzy. Mini Track LX3 nie ma na liście, bo ma inny rodzaj napędu, ale teoretycznie należy popatrzeć na długość ramienia, która jest w okolicy 150 mm. Powinien więc prowadzić rewelacyjnie, ale nie potwierdza tego instrukcja, która zaleca max 1 min na 100 mm.

 

Nie podejmę za Ciebie decyzji, ale napiszę kilka uwag, które mam o każdym z montaży (używałem z nich Adventurera, SAM, SkyTracker i SkyGuider).

Adventurer - porządna konstrukcja, uniwersalna, możliwość powieszenia lekkiego teleskopu (nie do foto DS), dobra jakość przekładni. Sens ma zakup jedynie pełnej wersji i używanie go z dovetailem "L". W takiej konfiguracji jest już czymś pomiędzy sprzętem mobilnym, a "klasycznym", trochę waży i zajmuje, choć jest kompaktowy.

SkyGuider - podobny do powyższego. Szczerze mówiąc nie wiem który lepszy. Podobna jakość napędu i podobne możliwości.

SAM - przekombinowany. Do sensownej pracy wymaga klina i dovetaila "L", czyli całego zestawu, co czyni go nieznacznie mobilniejszym od większego brata, kosztem dużo gorszego napędu. Mój egzemplarz cechował się złą prędkością śledzenia, przez co dawał radę max 30s na 135 mm. Nie doszedłem do tego, czy to tylko egzemplarz, czy wada fabryczna tego modelu. Ten montaż w zestawie jest pod względem mobilności dość słaby, tak jak większe montaże, a jego możliwości śledzenia są gorsze od pozostałych montaży. Ma kilka bajerów w związku ze sterowaniem telefonem, ale do podstawowego użytkowania to bardziej przeszkadza niż pomaga. Ale jeśli chcemy te funkcje wykorzystać, to jest na plus.

SkyTracker - mój faworyt (obecnie posiadam). Mobilność na najwyższym poziomie, a jakość prowadzenia wysoka. Pozwala na 2 min przy 135 mm. Prosta konstrukcja, ma tylko to co potrzebne. Lunetka jest pozaosiowa i nieruchoma, dzięki czemu aparat zwykle jej nie zasłania (nic nie trzeba ściągać do ustawiania polarnej). Lunetka precyzyjna i podświetlana od wewnątrz (nie ma żadnych zbędnych elementów zewnętrznych). Wbudowany akumulator, ładowanie USB.

Vixem Polarie - okropnie drogi. Mobilność bardzo dobra, ale aby miał sens, koniecznie trzeba mieć do niego lunetkę i klin (brak dedykowanego). Lunetka wymaga demontażu aparatu, co wg mnie go dyskwalifikuje.

Mini Track LX3 - koncepcja napędu mechanicznego ciekawa i godna zainteresowania. Niestety czas pracy 60 min wg mnie go przekreśla. Wykonanie dobrego zdjęcia obiektywem wymaga co najmniej 3-4h, a czasami dłużej. Tak więc jesteśmy zmuszeni "przewijać" montaż w czasie sesji kilka razy, za każdym razem ustawiać na nowo kadr i prawdopodobnie kontrolować polarną. Mega niewygodne (tracisz dużo czasu na ponowne ustawianie, nie trafisz z kadrem idealnie i go obcinasz oraz nie możesz się przespać :) ). Trudno też powiedzieć, jak dokładny jest ten napęd, tu potrzeba testów. Plus za pozaosiową lunetę, a minus za brak klina (trzeba coś dokupić).

 

Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że mobilny montaż musi mieć 2 rzeczy - lunetkę umożliwiającą wykorzystanie jej bez demontażu aparatu, oraz klin paralaktyczny. Bez tych rzeczy możesz się co najwyżej pobawić ogniskowymi kilkanaście mm. Bez tych elementów nie da się precyzyjnie ustawić montażu.

 

Co do zasilania, to LX3 jest faworytem, bo go nie wymaga :) Ale SkyTracker i SkyGuider mają wbudowany akumulator lipo i ładujesz je z ładowarki USB lub powerbanka, mega wygodne. Trzymają długo, jakieś 2 długie noce. Są więc pod względem prądu bardzo wygodne. Adventurer, SAM, oraz VixenPolarie mają zasilanie bateriami AA. Baterie kupisz w każdym sklepie, ale jest to mało wydajne zasilanie i drogie. Można oczywiście dać akumulatory AA, ale to wymaga osobnej ładowarki i krócej trzyma.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

VixenPolarie mają zasilanie bateriami AA. Baterie kupisz w każdym sklepie, ale jest to mało wydajne zasilanie i drogie. Można oczywiście dać akumulatory AA, ale to wymaga osobnej ładowarki i krócej trzyma.

Vixen Polarie ma też port mini USB którym zasilisz z powerbanka czy wręcz z akumulatora samochodowego wraz z zasilaniem 5V.

Dobre baterie markowe to minimum 4-6h pracy Vixena. Mam też czarne eneloopy i nimi też gdzieś ponad 5h utrzymują.

Przy wysokich mrozach ten czas się skraca.

Vixen ma fajną opcję - jak są słabe baterie to "gwiazdka" zaczyna mrugać. Spokojnie na mrugającej gwiazdce da się jeszcze pociągnąć ok 20 minut czyli skończyć ekspozycję.

Na długo przed Lacertą (która takie ramię ma w ofercie) zleciłem wykonanie ramienia do którego wkręcam lunetkę biegunową z HEQ5.

 

20200111_011748.jpg.64d486f2c3aaae27e434b15d74ac7fa2.jpg

Z tym zestawem prowadziłem 4 minuty 70mm, 3-4 minuty 135mm i 2-3minuty na 200 mm.

Edytowane przez ax
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ax napisał:

Vixen Polarie ma też port mini USB którym zasilisz z powerbanka czy wręcz z akumulatora samochodowego wraz z zasilaniem 5V.

Dobre baterie markowe to minimum 4-6h pracy Vixena.

Czyli na jedną noc potrzeba 2 kompletów baterii - bez sensu. Port USB owszem daje dodatkowe możliwości (w Adventurerze również jest), ale musisz wtedy mieć powiedzmy dodatkowego powerbanka. iOptrony mają taki "powerbank" wbudowany, to zdecydowanie poprawia wygodę i kompaktowość. No i port też jest, który służy do ładowania, a zasilać też nim można.

23 minuty temu, ax napisał:

zleciłem wykonanie ramienia do którego wkręcam lunetkę biegunową z HEQ5.

Bardzo dobre rozwiązanie. Z takim patentem to może działać :) 

24 minuty temu, ax napisał:

4 minuty 70mm, 3-4 minuty 135mm i 2-3minuty na 200 mm.

To tak ze dwa razy lepsze wyniki niż w SkyTracker. Na jakiej deklinacji miałeś takie czasy? I czy pojęcie nieporuszonej klatki to nieporuszona nawet o piksel? :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MateuszW napisał:

Czyli na jedną noc potrzeba 2 kompletów baterii - bez sensu. Port USB owszem daje dodatkowe możliwości (w Adventurerze również jest), ale musisz wtedy mieć powiedzmy dodatkowego powerbanka.

To tak ze dwa razy lepsze wyniki niż w SkyTracker. Na jakiej deklinacji miałeś takie czasy? I czy pojęcie nieporuszonej klatki to nieporuszona nawet o piksel? :)

4 baterie (2x2) na noc to nic - w sam raz się załaduje je za jednym razem. A powerbanki są w tej chwili kompaktowe :)

To bardzo mobilny zestaw - nalatał się :) i waży mniej niż całe szkliwo które dźwigam do tego :)

W moim kasowałem luzy, są odrzuty klatek im dłuższa ogniskowa tym więcej jest ich gorszej jakości.

Poniżej 85mm przy bardzo dokładnym ustawieniu na biegun (metodą dryftu) nie ma odrzutów.

Starałem się by powieszony sprzęt był mniej więcej wyważony by ten mobilny montażyk równo ciągnął.

To jest do DSLR'a - przy ponad 20 megapixelach zawsze gdzieś są niedoskonałości na tym sprzęcie.

Sprawdzając Star Roundness jest przy tych ogniskowych dla mnie akceptowalne.

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat idealny, trafił w moje zainteresowania przed feriami. Myślałem o IOptronie, a tu dwie wersje organoleptyczna i elektroniczna.

Czy używał ktoś z Was zestawu z elektroniczną lunetką biegunową Ipolar?

https://www.astroshop.pl/uchwyty-do-kamer/ioptron-montaz-skyguider-pro-ipolar-set/p,64683#tab_bar_4_select

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, OBERON RD napisał:

Temat idealny, trafił w moje zainteresowania przed feriami. Myślałem o IOptronie, a tu dwie wersje organoleptyczna i elektroniczna.

Czy używał ktoś z Was zestawu z elektroniczną lunetką biegunową Ipolar?

https://www.astroshop.pl/uchwyty-do-kamer/ioptron-montaz-skyguider-pro-ipolar-set/p,64683#tab_bar_4_select

Moim zdaniem nie warto za taką cenę. Możesz skombinować sobie taką kamerkę z dowolnej kamery astro i obiektywu z aliexpress :) A jak masz jakąś kamerę to już w ogóle za darmo.

Do ogniskowej 135 mm i czasów 2 min uważam, że lunetka wystarcza. Tyle używam na SkyTracker. Gdybyś na SkyGuider chciał większe ogniskowe, to kamerka mogłaby mieć sens, jednak jak już beny wspomniał, musisz mieć z sobą laptopa, co trochę kłóci się z ideą wysokiej mobilności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, MateuszW napisał:

.... Możesz skombinować sobie taką kamerkę z dowolnej kamery astro i obiektywu z aliexpress ...

Do ogniskowej 135 mm i czasów 2 min uważam, że lunetka wystarcza. ..

 

...musisz mieć z sobą laptopa, co trochę kłóci się z ideą wysokiej mobilności.

Dzięki za odpowiedzi. No tak, już sam statyw waży i graci w bagażu a laptop na plaży czy na feriach zimowych wyholowany gdzieś wyżej na nartach nie ma większego sensu. Z tymi feriami zimowymi, to ciekawe, jak będzie działać na mrozie. W instrukcji piszą, że do -10, czyli może przy -12 też nie padnie, byle nie ładować.

 

Kamerek mam kilka, ale przyczepiona wyosiowana nie będzie, liczyłem, że połączę się telefonem z softem, jednak w instrukcji Ipolar pisze, że podłączamy do USB komputer z Windowsem :getlost: Czyli trzeba mieć 2 kg laptopa działającego na baterii. Sama idea takiego ustawiania fajna, soft pokazuje ile pokręcić w którą stronę, zgrywasz kropkę z krzyżykiem i gotowe.

 

Myślałem nie tylko o szerokich ogniskowych, ale i o jakimś tele np. 200 mm, bo do teleskopu typu 80/500 to prowadzenie w jednej osi to za mało. Czyli byłby to jeszcze jeden gadżet używany przy okazji wyjazdów wakacyjnych i to tylko wtedy, jak będzie pogoda.

 

PS. SkyTracker da się przykręcić na standardowy statyw foto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Wyosiowanie kamerki nie ma żadnego znaczenia

To po czym szybko poznam, że nie jest dobrze wycelowany?

 

Czy chodziło ci o to, żeby podczepić kamerkę pod istniejącą już lunetkę Sky Trackera ?

 

Ale jak kamerka, to znów temat taszenia ze sobą laptopa :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wygodniejszego ustawiania na polarną to ostatnio w AsiAir dodali taką możliwość. Robisz zdjęcie główną kamerą, później lekki obrót w RA zdjęcie, plate solve i wtedy apka mówi ci ile kręcić w która stronę. AsiAir bazuje na Raspberry PI. Mają swoją apke przez którą wszystkim sterujesz. Jedynie to musisz mieć jakieś zasilanie 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, OBERON RD napisał:

To po czym szybko poznam, że nie jest dobrze wycelowany?

 

Czy chodziło ci o to, żeby podczepić kamerkę pod istniejącą już lunetkę Sky Trackera ?

 

Ale jak kamerka, to znów temat taszenia ze sobą laptopa :facepalm:

Chodzi mi o użycie kamerki z programem na laptopie, konkretnie sharpcapture. Jego procedura dzięki obrotowi osi o 90 st sama wylicza gdzie znajduje się środek obrotu osi RA niezależnie od wyjustowania kamery, co pozwala na proste ustawienie bieguna byle czym i byle jak, otrzymując w efekcie bardzo precyzyjne ustawienie :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.01.2020 o 17:55, wessel napisał:

Do sprzedania to co na fotce: napęd, lunetka biegunowa i torba.

Dzięki jeszcze raz za propozycję, ale na chwilę obecną odpuszczę ten zestawik. Temat trochę się rozkręcił i jeszcze nie jestem pewny co do konkretnego zestawu.

 

 

W dniu 10.01.2020 o 20:54, calla napisał:

Hej, a ile mm będziesz wieszał?

Tak jak pisałem, myślę, że w niedalekiej przyszłości pod mobilke max 200mm/300mm z dużym naciskiem na to pierwsze. Docelowo kiedyś planuję gabarytowo celować w jakiś stacjonarny HEQ5, EQ6 na zawieszenie większej tuby. Ale to kiedyś.

 

 

W dniu 10.01.2020 o 20:54, calla napisał:

SW Star adventurer to loteria

Może ta loteria dotyczyła jakiejś poprzedniej wersji? Ktoś może potwierdzić czy to faktycznie loteria z tymi modelami i może trafić się bubel? W PL jednak znalazłem 3 modele: czerwony, czarny i biały. 

https://teleskopy.pl/G%C5%82owica-astrofotograficzna-Sky-Watcher-Star-Adventurer-pe%C5%82ny-zestaw-(kolor:-czerwony)-teleskopy-3624.html
https://deltaoptical.pl/glowica-astrofot-sw-star-adventurer-zestaw
https://www.astroshop.pl/uchwyty-do-kamer/skywatcher-montaz-star-adventurer-set/p,45119
 

Ten ostatni czyli biały o tyle mnie zainteresował, że SW chyba wypuszcza obecnie swoje modele z elementami pomalowanymi na "zielono?. Stąd mam przypuszczenie, że to może być wersja nowsza od pozostałych dwóch, ale poprawcie mnie jeśli się mylę.

 

Zastanawia mnie też temperatura pracy:
iOptron SkyTracker (-15C, 40C)
iOptron SkyGuider (-10C, 40C)
Star Adventurer (0C, 40C)
Te temperatury poniżej zera nie wydają się zbyt małe. Zimą te wartości bardzo łatwo przekroczyć. Dla SkyWatcher to już w ogóle kosmos. Obstawiam, że wartości tych temperatur w większej mierze uwzględniają tylko typ zasilania? Jak to wygląda z elektroniką, mechaniką?

 

W dniu 10.01.2020 o 22:43, MateuszW napisał:

Mini Track LX3 - koncepcja napędu mechanicznego ciekawa i godna zainteresowania. Niestety czas pracy 60 min wg mnie go przekreśla.

Dokładnie tak, dodatkowo zawsze podczas nakręcania można coś niechcący przestawić. Szkoda, że tylko tyle, bo wydaje się rozsądnym rozwiązaniem za dosyć dobrą cenę. 

 

Podsumowując wziąłem na celownik poniższe 3 montaże:

Sky-Watcher Star Adventurer

iOptron SkyTracker Pro

iOptron SkyGuider Pro

 

W załączniku mała tabelka porównawcza (nie umiem robić tabelki w poście, więc wklejam screena)

image.png.63c077fb4b243127d68cf7a02ca29fd4.png

Jeszcze raz dzięki wszystkim za odpowiedzi, szczególnie dla @MateuszW za obszerną techniczną odpowiedź!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nephring napisał:

Tak jak pisałem, myślę, że w niedalekiej przyszłości pod mobilke max 200mm/300mm z dużym naciskiem na to pierwsze.

Do 200 mm SkyTracker jeszcze na siłę da radę, ale 300 mm to już konieczność guidingu, czyli Adventurer lub SkyGuider.

3 godziny temu, nephring napisał:

Może ta loteria dotyczyła jakiejś poprzedniej wersji? Ktoś może potwierdzić czy to faktycznie loteria z tymi modelami i może trafić się bubel? W PL jednak znalazłem 3 modele: czerwony, czarny i biały. 

Te kolory to wyłącznie kwestia dekoracyjna. Czarny i czerwony były od początku, ale kupując jeden czasem dostawałeś drugi :) Ale to na pewno są identyczne wersje. Model z zielonymi dodatkami to "nowa kolekcja stylistyczna" SkyWatchera - teraz każdy montaż produkują z tymi zielonymi elementami. Również nie ma to żadnego znaczenia na działanie. Właśnie serwisuję "zielony" montaż NEQ6 - nie różni się niczym od "zwykłego".

Loteria dotyczy każdego produktu SW, to już motto tej firmy. Nie chodzi o to, że trafisz bubel, bo on działać będzie, ale jeden prowadzi trochę lepiej, drugi trochę gorzej, jeden ma mniejsze luzy, inny większe. Zawsze można troszkę je wyregulować i podpieścić, więc nie będzie źle.

3 godziny temu, nephring napisał:

Zastanawia mnie też temperatura pracy:
iOptron SkyTracker (-15C, 40C)
iOptron SkyGuider (-10C, 40C)
Star Adventurer (0C, 40C)

Nie przejmuj się tym, to nie ma znaczenia. Większość produktów astro ma temperaturę pracy do 0 stopni, a jakoś nie ma problemów powiedzmy w -20. To samo lustrzanki, pokaż mi taką która ma podane -20, a ile to już setek tysięcy napstrykałem na mrozie. To jest tylko takie prawne zabezpieczenie producenta, ale realnie te urządzenia działają na głębokim mrozie bez problemu. Rzecz jasna akumulatory/baterie trzymają krócej ale to jak wszędzie. Na duży mróz może być przydatna wymiana fabrycznych smarów wątpliwej jakości na coś lepszego, aby był mniejszy opór pracy, aczkolwiek Adventurer na fabrycznym smarze dawał u mnie radę przy -10, -15 st.

3 godziny temu, beny napisał:

W SkyGuiderze też ustawisz na polarną bez demontażu. Tam jest dziura (na czerwono zaznaczona zaślepka) w elemencie który łączy przeciwwagę z uchwytem na aparat etc. 

Tak, w SkyGuiderze jest taka sama sytuacja jak w Adventurerze - możesz używać normalnie lunetki, ale musisz zastosować "dużego dovetaila".

3 godziny temu, nephring napisał:

mała tabelka

Zweryfikuj wartości podanej wagi. Te 1700g to być może waga głowicy z klinem, ale dodać do tego trzeba co najmniej "dużego dovetaila". Pytanie czy lunetka i podświetlenie też jest tu uwzględnione. Generalnie, jakiś właściciel Adventurera musi zważyć cały zestaw. Podobna sprawa w SkyGuiderze, zapewne nie jest wliczona waga dużego dovetaila (a już na pewno pręta przeciwwagi).

 

I jeszcze takie przemyślenie. O ile w SkyAdventurze można do dovetaila "L" przykręcić głowicę kulową (na jeden z gwintów 3/8"), pozbywając się jednocześnie "osi Dec" i używać tego bez przeciwwagi, to już w SkyGuiderze chyba się tak nie da. Tam chyba tylko da się założyć aparat na "oś dec", co wymusza użycie przeciwwagi (czyli mobilność leci na łeb na szyję).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, MateuszW said:

I jeszcze takie przemyślenie. O ile w SkyAdventurze można do dovetaila "L" przykręcić głowicę kulową (na jeden z gwintów 3/8"), pozbywając się jednocześnie "osi Dec" i używać tego bez przeciwwagi, to już w SkyGuiderze chyba się tak nie da. Tam chyba tylko da się założyć aparat na "oś dec", co wymusza użycie przeciwwagi (czyli mobilność leci na łeb na szyję).

W SG też możesz przykręcić głowicę kulową bez dovetaila. Tylko wcześniej musisz ustawić na polarną bo wtedy zakrywasz otwór lunetki :)

 

Screenshot 2020-01-13 at 14.39.40.png

Edytowane przez beny
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, beny napisał:

W SG też możesz przykręcić głowicę kulową bez dovetaila. Tylko wcześniej musisz ustawić na polarną bo wtedy zakrywasz otwór lunetki :)

 

 

Właśnie o tym mówię, żeby jej nie zakrywać. Jeśli konfiguracja zakrywa lunetkę to jest spalona. 

W Adventurerze można przykręcić głowicę na długi dovetail z dziurą "od przodu". Lunetka nie jest zakryta, a masa nie odstaje, więc nie trzeba nadal przeciwwagi. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MateuszW napisał:

Zweryfikuj wartości podanej wagi. Te 1700g to być może waga głowicy z klinem, ale dodać do tego trzeba co najmniej "dużego dovetaila"

Tu oczywiście te wartości podawane są bez przeciwwag z oficjalnych stron producenta. Zdaję sobie sprawę, że ewentualne przeciwwagi to dodatkowy balast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.