Skocz do zawartości

Czego jeszcze potrzebuję?


cst9191

Rekomendowane odpowiedzi

@Mariusz Psut tak na szybko znalazłem dwa okulary:

Okular Baader Morpheus 12,5 mm 2/1,25"

Okular Baader Morpheus 17,5 mm 2/1,25"

 

Oba kosztują tyle samo, czyli 1000zł, czy jesteś w stanie coś o nich powiedzieć? Skoro cena identyczna, to może lepszy będzie ta druga opcja, czyli 17.5mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, że masz a) znakomite niebo b) światło-silny teleskop. Dla obserwacji wielu, wielu DS w sam raz.  Fajnie jeszcze, gdybyś mógł popróbować różnych szkiełek/powiększeń od kogoś za friko... na rozmytych obiektach zwłaszcza - typu M31, oraz mniejszych, jak M1, 51 itd. A na razie - z tym Twoim okularem. Dobranie takiego powiększenia, by dany obiekt mgławicowy był widoczny możliwie wyraźnie - będzie kluczowe. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Najlepiej pomyśl jakie powiększenie z tego zooma pasowało Ci najbardziej i pod tym kątem dobierz sobie ogniskową. 

Tyle, że do różnego typu obiektów będą pasowały inne powiększenia, zwłaszcza, jeśli chodzi o DS. Ja, oczywiście, wolałbym dobrać i kupić 2 okulary (np. 15 i 9 mm) solidnej, średniej jakości. Ale, jeżeli będzie się dało zdobyć 2 lepsze, to spoczko:emotion-5:

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PiotrTheUniverse napisał:

Tyle, że do różnego typu obiektów będą pasowały inne powiększenia, zwłaszcza, jeśli chodzi o DS.

Oczywiście. 

Najlepiej byłoby mieć 3,4 ogniskowe. Ja miałem na myśli jedną, najbardziej uniwersalną do DS. W moim 10" to 12-14mm. U kolegi chyba najbardziej pasowałby 6,5. Mowa oczywiście o Morfeuszu i jednym okularze. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Oczywiście. 

Najlepiej byłoby mieć 3,4 ogniskowe. Ja miałem na myśli jedną, najbardziej uniwersalną do DS. W moim 10" to 12-14mm. U kolegi chyba najbardziej pasowałby 6,5. Mowa oczywiście o Morfeuszu i jednym okularze. 

No racja, znasz dobrze ten okular. Ciężko mi ocenić przez niego nie lukając, chociaż mam wrażenie, że jednak 9mm było by uniwersalniej. Ciemne niebo u kolegi zrobi swoje... szkoda mi, oczywiście, widoku rozleglejszych mgiełek i gromad, jakich pełno. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie. Warunki ma świetne. 

Dobrze gdyby miał okazję popatrzeć u kogoś. Albo zapoluj na używki na początku tak jak radzi Piotr. Jak się nie spodoba to sprzedasz bez straty. Przejrzyj giełdę. O ile się ie mylę to jest jakiś Hiperion i Lvw chyba. Widziałem też Morfeusza 12,5.

Co do jakości Morfeusza to nie mam wątpliwości. 

Edytowane przez Mariusz Psut
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, cst9191 napisał:

Skoro cena identyczna, to może lepszy będzie ta druga opcja, czyli 17.5mm?

To z kolei przegięcie w drugą stronę - powiększenie małe i obraz chyba trochę za jasny. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, cst9191 napisał:

Spóźniłem się niestety :-)

Szkoda. 

Co do okularu to nadal polecam Ci Morfeusze. 

Co do ogniskowej to musisz sam sobie ją dobrać. Im mniejsze powiększenie tym więcej nieba obejmiesz. Jednak nie przesadź w jedną czy drugą stronę. Nie śpiesz się. Poobserwuj jeszcze tym zoomem i sam będziesz wiedział co lubisz. Może galaktyki a może klastry otwarte,może księżyc... 

Pozdrawiam. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Farciarz. 

Ja urwałem chmurkom 20 minut:neat:

U mnie wieje jak cholera, więc też długo się nie nacieszyłem obserwacją, ale mimo wszystko jestem zadowolony, odznaczony Aldebaran, plejady i andromeda. W sumie to też "polatałem" po niebie bez celu, bo widać nawet te ciemniejsze gwiazdy.  Przez mój obecny okular Andromeda jest bardzo małym obłokiem, mam nadzieję że nowy okular zapewni znacznie lepsze osiągi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, cst9191 napisał:

U mnie wieje jak cholera, więc też długo się nie nacieszyłem obserwacją, ale mimo wszystko jestem zadowolony, odznaczony Aldebaran, plejady i andromeda. W sumie to też "polatałem" po niebie bez celu, bo widać nawet te ciemniejsze gwiazdy.  Przez mój obecny okular Andromeda jest bardzo małym obłokiem, mam nadzieję że nowy okular zapewni znacznie lepsze osiągi :)

Widziałeś samo jądro. Andromeda to rozległy obiekt. Potrzebuje niedużego powiększenia i szerokiego pola, masz dobre niebo. Przy dobrych warunkach pasy pyłowe powinieneś zobaczyć. Mnie się udało tylko raz. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Widziałeś samo jądro. Andromeda to rozległy obiekt. Potrzebuje niedużego powiększenia i szerokiego pola, masz dobre niebo. Przy dobrych warunkach pasy pyłowe powinieneś zobaczyć. Mnie się udało tylko raz. 

Zaskoczyłeś mnie... Myślałem że ten obłok który widziałem to cała Andromeda :-)

Odnośnie dobrego nieba, to które czynniki z tych które napisałem w 1. poście są najważniejsze?

 

wartości z lightpollutionmap:

 SQM    21.59 mag./arc sec2
Brightness    0.250 mcd/m2
Artif. bright.    78.5 μcd/m2
Ratio    0.459
Bortle    class 4
Elevation    186 meters

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.