Skocz do zawartości

Czego jeszcze potrzebuję?


cst9191

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry. Od kilku tygodni jestem w posiadaniu teleskopu Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2 z wyciągiem Crayforda 150/750 oraz okularu Sky-Watcher Zoom 8-24mm 1,25". Niestety póki co miałem tylko kilka dni, gdy była możliwość obserwacji nieba. Obserwowałem m.in. księżyc i plejady. Ale przy próbie obserwacji wenus napotkałem problem, mianowicie nie byłem w stanie uzyskać pożądanej jakości obserwacji. Widzę to samo co gołym okiem, tylko trochę powiększone. Żadnych szczegółów planety.

 

Czy problemem jest brak jakiegoś dodatkowego wyposażenia?

wartości z lightpollutionmap:

 SQM    21.59 mag./arc sec2
Brightness    0.250 mcd/m2
Artif. bright.    78.5 μcd/m2
Ratio    0.459
Bortle    class 4
Elevation    186 meters

 

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, cst9191 napisał:

Ale przy próbie obserwacji wenus napotkałem problem, mianowicie nie byłem w stanie uzyskać pożądanej jakości obserwacji. Widzę to samo co gołym okiem, tylko trochę powiększone. Żadnych szczegółów planety.

Na Wenus nie da się zobaczyć żadnych detali. Powinieneś widzieć jej fazę, ale obecnie nie jest najkorzystniej ustawiona. Wenus w ciągu obiegu wokół Słońca zmienia kilkukrotnie swój rozmiar i gdy jest cienkim rożkiem, to jest równocześnie ogromna i jasna i wtedy wygląda bardzo atrakcyjnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lkosz napisał:

@cst9191 A jaka jest ta pożądana jakość obserwacji i jakich szczegółów się spodziewasz? Wenus w paśmie widzialnym przedstawia niewiele, w paśmie UV już widać jakieś  struktury chmur.

Zależało mi przynajmniej na zarysie planety. Dziękuję za odpowiedzi, wszystko już chyba dla mnie jasne :-)

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie sprzętu który posiadam - czy warto wyposażyć się w jakieś dodatkowe elementy? Czy jednak teleskop, elementy z zestawu oraz okular wystarczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, cst9191 napisał:

Zależało mi przynajmniej na zarysie planety.

Wenus jest teraz nisko, musisz trafić dobre warunki, żeby kształt planety się nie zamazywał. No i nie zaszkodziłby Ci okular w okolicy 4-5 mm.

14 minut temu, lkosz napisał:

w paśmie UV już widać jakieś  struktury chmur.

Ale chyba nie wizualnie???

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cst9191 noo to zarys to będzie taka bardzo jasna kluska :) jak poczekasz na lepsze ustawienie względem Ziemi i Słońca (przeciągu kilkunastu tygodni będzie widoczna wyżej na niebie), to będzie odrobinę ciekawsza jasna kluska, właściwie to kawałek. Z kamerą i filtrem UV-pass zobaczysz struktury w chmurach. Ale nie oczekuj Saturna czy Jowisza, nie będzie to aż tak zapierający widok :D

 

3 minuty temu, MateuszW napisał:

Ale chyba nie wizualnie???

noo jak ktoś widzi w UV to czemu nie? :D

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lkosz napisał:

noo jak ktoś widzi w UV to czemu nie? :D

Twój komentarz zabrzmiał jakoś budząc fałszywą nadzieję :) 

Ale odnośnie widzenia UV, to tak jest ze Słońcem w linii wapnia. Niektóre osoby widzą je w Luntach CaK, a inne nie widzą nic. Osobiście miałem przyjemność sprawdzić i widzę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, fajnie, że pytasz. Po części już masz odpowiedzi.

 

Od siebie dodam radę: postaraj się łapać ją jak najkrócej po zachodzie Słońca - wówczas świeci imponująco wysoko... niech jej obrazu nie popsuje też jakiś dom lub inny "obiekt" poniżej planety, od którego bije ciepło. Gdy Twój teleskop stoi na zewnątrz i chłodzi się  te 30 min przed obserwacjami, to jeszcze lepiej.

 

Gdy popatrzysz na Wenus teraz, następnym razem za miesiąc, potem za 2 tygodnie, itp. - porównaj jej obraz dla tego samego powiększenia (niech będzie to z okularem 8mm, a szybki szkic na boku też nie zaszkodzi). Gwarantuję, że Im bliżej maja, to tym ciekawej się zrobi; w końcu do wypatrzenia efektownej fazy planety wystarczy szukacz czy  lornetka.

 

 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lkosz napisał:

@cst9191

noo jak ktoś widzi w UV to czemu nie? :D

Słyszałem że po wstawieniu sztucznej soczewki w oko (np operacja zaćmy) zaczynamy widzieć o wiele więcej za granicą niebieskiego, czyli dostępne staje się dla nas bliskie UV. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Ajot napisał:

Chmury na Wenus są zupełnie poza zasięgiem wizualnym obserwacji, czy może jakieś drogie teleskopy umożliwiłyby ich obserwacje? Np. duże D-K?

Moim zdaniem, patrząc na to jak ekstremalnie trudno jest uzyskać jakikolwiek detal w UV fotograficznie, to wizualnie raczej bez szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, jeśli masz ogniskową 750 mm a chcesz oglądać planety, to obowiązkowym elementem wyposażenie jest porządna soczewka Barlowa, najlepiej 2-calowa ED. Powiększenie jakie teraz uzyskujesz - max 94 razy - to trochę mało do planetarnych wojaży. Możesz zainwestować w dodatkowe okulary o krótszych ogniskowych, albo w dobrego Barlowa który pozwoli Ci uzyskać do ok. 190 x - czyli cały zakres sensownych powiększeń planetarno-księżycowych. Jak uznasz że to mało, a warunki atmosferyczne pozwalają na więcej - dokupisz sobie dedykowany okular planetarny o krótkiej ogniskowej. Taki scenariusz wydaje mi się optymalny na początek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem potrzebujesz dwóch rzeczy do naprawdę zadowalających widoków planet. 

Po pierwsze tych planet. 

I to najlepiej blisko opozycji co oznacza że musisz poczekać na takowe. 

Po drugie bardzo dobrych okularów. Masz Newtona, w dodatku F5. To światłosilny sprzęt a ten zoomik za 200 zł to raczej nie jest najwyższej jakości. 

Z tą Wenus to raczej nie spodziewaj się efektu Wow. Będzie tak jak piszą moi przedmówcy. Błękitna tarcza w fazie. Na chwilę obecną zostają Ci DSy i Księżyc. 

Kup dobry szerokokątny okular 6mm (Morfeusz 6,5mm),co da ci 125×. Masz powiększenie na Księżyc i na DS .Do planet w twoim Newtonie to bliżej 200×  i coś dobrego, Vixen SLV 4mm (187×). Mam SLV 6 i było naprawdę dobrze na Jupku i Saturnie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, tylko że to jest 1,5K na dzień dobry w sytuacji, gdy kolega nie wie nawet czego się po tych widokach planetarnych spodziewać i czy ten kierunek obserwacji stanie się jego pasją. Moim zdaniem powinien dostać możliwość pooglądania nieba z różnymi powiększeniami, sprawdzenia jaki typ obiektów i obserwacji mu leży - i wówczas niech inwestuje w okulary po 1000 zł.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lulu napisał:

OK, tylko że to jest 1,5K na dzień dobry w sytuacji, gdy kolega nie wie nawet czego się po tych widokach planetarnych spodziewać i czy ten kierunek obserwacji stanie się jego pasją. Moim zdaniem powinien dostać możliwość pooglądania nieba z różnymi powiększeniami, sprawdzenia jaki typ obiektów i obserwacji mu leży - i wówczas niech inwestuje w okulary po 1000 zł.

To prawda. 

Dlatego napisałem że na planety trzeba poczekać. Na chwilę obecną zaproponowałem Morfeusza 6,5mm. Pole 76° i 115×. Pooglądać fajny Księżyc i DS. To taki uniwersalny power i dobrą jakość. Używki po 500 600zł.

Edytowane przez Mariusz Psut
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam GSO 10 i Morfeusza 9mm. To u mnie daje 138×. Księżyc przy takim powiększenieniu już powala detalem a i na obserwacje głębokiego nieba nie narzekałem. Doskonała korekcja w całym polu. Świetny kontrast, kolory. Kupiłem za 550zł.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już pytanie o zasobność portfela autora wątku i jego gotowość do szukania i czekania na taka okazję jak ta Twoja. Ja proponowałem wersję minimum - czyli z tym co ma dokłada 200 zł i dostaje pełen zakres powiększeń, oczywiście o jakości tylko takiej jaką daje ten zoom.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja wersja jest dobra pod względem finansowym. 

Moja jakościowym. 

Doradzam opierając się na swoich obserwacjach. Pytanie co wyjdzie z połączenia takiego budżetowego  zoomu z barlowem. Ja jednak wybrałbym dobry okular szerokokątny 6-7mm.

Jak zawsze pozostaje kwestia finansowa a tutaj decyzja należy do właściciela teleskopu. Niestety dobre okulary kosztują. 

Ja jestem zdania że na półśrodki szkoda kasy i lepiej poczekać i uzbierać na coś docelowego. No chyba że kolega nie jest wymagający... 

Idę jednak o zakład że po obserwacjach takim Morfeuszem podzieliłby moją opinię. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację że półśrodki są w tej branży najgorszym wyborem. Chodzi tylko o to, że kolega prawdopodobnie nie umie w tej chwili powiedzieć co takiego uzna za "docelowe" i warto byłoby, żeby sam się o tym przekonał, nie ryzykując nie wiadomo jakich wydatków w ciemno.

 

Też nie wiem co wyjdzie z połączenia takiego zooma z Barlowem, nigdy nie używałem takiego okularu. Ale chcąc uzyskać takie powiększenie jak z Barlowem przy użyciu pojedynczego okularu, musiałby użyć modelu o ogniskowej 4 mm. Zważywszy na stosunkowo dużą światłosiłę tego instrumentu, musiałby to być na prawdę dobrej klasy sprzęt aby nie zniechęcić do dużych planetarnych powiększeń.

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lulu @Mariusz Psut @Pav1007 

Raczej skupię się na obiektach takich jak te z katalogu Messiera i podobne, bo nie ukrywam że już samo odnalezienie M31 dało mi wiele radości. Tylko czy są one już "głębokim niebem"? Jeśli chodzi o budżet, to raczej nie ma problemu z zakupem jakiegoś dobrego sprzętu.

Edytowane przez cst9191
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli już o inwestycjach w to piękne, astronomiczne hobby mowa to szczerze radzę zainwestuj ok. 350 PLN i pojedź na zlot. Na najbliższy zimowy chyba jest już komplet, ale na wiosenny w Bieszczady spokojnie się załapiesz. Tam jest masa sprzętu, ciekawe prelekcje i mnóstwo życzliwych ludzi. Wszystkiego się dowiesz, wszystko na własne oczy zobaczysz.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.