Skocz do zawartości

dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Ulubione "szlachetne" klimaty.

Trochę szum razi jak na 300 minut palenia. Faktycznie zamglenie było spore, chyba kilku z nas odpuściło focenie i pojechaliśmy na whisky do hotelu, a Ty zostawiłeś działający setup no i masz materiał. Dobrze pamiętam?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Duser choćbyś mnie ze skóry obdzierał ;) to nie wiem co to. Pojawiło się to tylko (!) na tej jednej sesji. Wcześniej tego nie było, później paliłem B33 (filtr oczywiście inny, może na luminancji coś siadło?) - i zero tego wgryzienia.

 

edit: tu wersja bardziej komercyjna ;)

NGC2403_PIX_STF_low_crop_GxT_ACR_stars_detail_annotated_1920px.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dziki napisał:

edit: tu wersja bardziej komercyjna

Pozwalam sobie Łukasz pokazać poniżej moją wersję C7, jeszcze bardziej "komercyjną". ;) U mnie crop 3600x2700.

U Ciebie było 30 x 10 minut (razem 300 minut) na 115 / f 6,95.

U mnie było 100 x 2 minuty (razem 200 minut) na 200 / f5.

Można by oczekiwać podobnego efektu. Jednak widzę, że Twój materiał jest lepszej jakości. Co waży? Łączny czas czy Twoja dłuższa ekspozycja w klatkach? A może to niebo nad Oleszycami? A może kamera (u mnie ZWO ASI294 Pro)?

 

C7_crop_3600_2700_resize_2000_1500_grey_comerc.thumb.jpg.f78889a94ef93643caf1070724684397.jpg

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, diver napisał:

Co waży? Łączny czas czy Twoja dłuższa ekspozycja w klatkach? A może to niebo nad Oleszycami? A może kamera (u mnie ZWO ASI294 Pro)?

Bez urazy, ale wydaje mi się, że znacznie wyższe umiejętności obróbki zebranego materiału :-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, HAMAL napisał:

A to nie jest tak, że czarne jak smoła niebo = bardziej zaszumione tło? LP daje fajne gładkie tła, pod niebem jak smoła pixele tła nie mają czym się zaspokoić ponad szum więc tło wariują.

Według mnie dokładnie odwrotnie. Szum śrutowy światła od LP niszczy sygnał od mgławicy, który się wybija wtedy tylko nieco ponad światło LP. 
W sensie jak od mgławicy jest np. 100 fotonów, to szum wynosi sqrt(100)=10. 
Dla ciemnego nieba gdy też mamy 100 fotonów to szum ma 10, a dla słabego nieba gdy 10000 fotonów, to szum 100. Jak widać wtedy +-10 a +-100 to spora różnica ;) 

 

Doświadczalnie stwierdzone - na miejskim niebie tło jest masakryczne.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Pav1007 napisał:

Bez urazy, ale wydaje mi się, że znacznie wyższe umiejętności obróbki zebranego materiału :-)

Łukasz ujął to bardziej subtelnie, ale w sumie pocieszyłeś mnie @Pav1007. Bo to znaczy, że w pochmurne noce będę miał co robić! :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, diver napisał:

Bo to znaczy, że w pochmurne noce będę miał co robić!

Wszystko przed Tobą, powodzenia! serio, Twoje podwójne są genialne :-) Łukasz natomiast, ma świetny warsztat, wypracowywany już naście lat (w astro), więc jest się na kim wzorować i od kogo czerpać wiedzę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Pav1007 napisał:

Wszystko przed Tobą, powodzenia!

Dzięki. Choć akurat w przypadku tej C7 obstawiałbym krótsze klatki i gorsze warunki u mnie. Przede wszystkim LP. Nie można wyciągnąć tego, co nie zostało zebrane lub co utonęło w szumie tła. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, HAMAL napisał:

Jak pisałem już kiedyś, każda dziedzina wymaga innych nawyków kulinarnych :)

Pisałeś, pisałeś. Przyznaję, że tę metaforę nie do końca umiałem odszyfrować. :) Ale ten jednostkowy przypadek łatwo akurat sprawdzić. Mogę wystawić swojego staka. Jeżeli ktoś z bardziej doświadczonych kolegów zechce się pobawić, chętnie zobaczę wyniki "sztuki kulinarnej" z moich składników. Nie oczekuję, że ktoś zdradzi mi tajniki swojej "kuchni". Ale wynik chętnie obejrzę.

Jeżeli ktoś chętny, to wystarczy słowo. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.