Skocz do zawartości

Gromady otwarte w Cassiopei


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Nic nadzwyczajnego

No chyba nie Piotr, skoro dokonujesz odkryć nowych gromad otwartych! Wprost przeciwnie, to raczej zupełnie nadzwyczajne! :)

 

Lubię takie "analityczne" fotki. Pozwolisz, że pochwalę Cię za bezbłędną identyfikację odkrytych już wcześniej gromadek otwartych. ;)

 

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

I nie sklasyfikowane (znaczy odkryte dopiero przeze mnie) gromady o oznaczeniu G1 i G2

Ty tak na poważnie Piotr? ;)

G1

Współrzędne 01 35 40.040 +61 17 13.90

Baza Simbad znajduje tam ADS 1237 - Double or multiple star (WDS J01356+6117AB).

A w pobliżu (01 35 38.4 +61 16 30) C 0132+610 Open (galactic) Cluster

G2

Współrzędne 01 54 15.246 +62 21 56.62

W pobliżu na współrzędnych 01 54 10.8 +62 22 12 jest Cl Berkeley 7 Open (galactic) Cluster, wcześniej klasyfikowana jako gromada otwarta gwiazd.

 

Więc coś jest z G1 i G2 na rzeczy. Gratuluję odkrycia! :)

 

Fajna przeglądowa fotka nieba w jakości wystarczającej do analizy mniejszych fragmentów. Trochę mam "pretensje" do barw gwiazdek za ich lekkie purpury tam, gdzie powinny być białe lub mieć ewentualnie lekką niebieską poświatę.

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, wessel napisał:

Wspaniałe, to chyba jedno z Twoich najlepszych zdjęć. Ja z Warszawy nie miałem nawet szans zbliżyć się z jakością nawet jak bym naświetlał rok.

 

 

4 godziny temu, ryszardo napisał:

Przyjemny, przyjazny kadr.

Zapamiętam IC 166 w celu wiadomym. :) .

Też mnie tak gromadka najbardziej zafrapowała. Tu akurat z miasta spróbuję zrobić ją dużym refraktorem w skali 0,83"/pix. Oby się tylko dobry seeing trafił.

 

 

17 godzin temu, diver napisał:

Ty tak na poważnie Piotr? ;)

G1

Współrzędne 01 35 40.040 +61 17 13.90

Baza Simbad znajduje tam ADS 1237 - Double or multiple star (WDS J01356+6117AB).

A w pobliżu (01 35 38.4 +61 16 30) C 0132+610 Open (galactic) Cluster

G2

Współrzędne 01 54 15.246 +62 21 56.62

W pobliżu na współrzędnych 01 54 10.8 +62 22 12 jest Cl Berkeley 7 Open (galactic) Cluster, wcześniej klasyfikowana jako gromada otwarta gwiazd.

Oczywiście żartowałem

:)

Takie amatorskie odkrycie teoretycznie było by jeszcze możliwe, ale przed wydaniem POSS I czyli jeszcze przed moim urodzeniem. Ten wspaniały fotograficzny atlas/przegląd nieba był źródłem setek, jak nie tysięcy prac astronomów na całym świecie oraz niezliczonej ilości odkryć obiektów DS o których istnieniu wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

 

Dziękuję za opis.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Grzędziel napisał:

Jakoś CCD bardziej mi pasuje i chyba nie tylko mi.

Ja również przymierzam się do CCD. Chyba się starzeję.

Przynajmniej przekonam się na własnej skórze co lepsze CMOS czy CCD.

Gwiazdki z CCD przemawiają do mnie bardziej.

Co do zdjęcia to fajnie rysuje pazurami ten kocur. :emotion-5:

Edytowane przez pablo12311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.