Skocz do zawartości

Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.


Piotr4d

Rekomendowane odpowiedzi

Co powiedzielibyście na utworzenie nowego wątku dotyczącego próśb i poszukiwań plików stl dla konkretnych modeli i zastosowań? Na początek w sam raz nadawałyby się do niego posty kolegów @kubaman i @czarny1979. W tym wątku zaraz zaginą wśród innych informacji.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Dzięki uprzejmości Kolegi z forum, jestem od dziś posiadaczem uchwytu na pilot Gemini do sterowania montażem Losmandy. Producent niestety nie przewidział tego na wyposażeniu, a nawet jako opcja. Skończyło się druciarstwo i to bardzo dobry przykład wykorzystania drukarki 3D.

 

 

IMG-9074.JPG

IMG-9075.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to mój dzisiejszy projekt i wydruk, żeby nie marnować czasu na wyważanie montażu gdy fotografuję z balkonu (cały czas ten sam setup i ustawienie teleskopu na zachód) - ogranicznik dla przeciwwagi wkręcany w oryginalny gwint na końcu pręta.

IMG_20200313_225447.jpg

IMG_20200313_225453.jpg

Edytowane przez kkk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2020 o 22:59, kkk napisał:

A to mój dzisiejszy projekt i wydruk, żeby nie marnować czasu na wyważanie montażu gdy fotografuję z balkonu (cały czas ten sam setup i ustawienie teleskopu na zachód) - ogranicznik dla przeciwwagi wkręcany w oryginalny gwint na końcu pręta.

 

Fajny projekt :) Udostępnij proszę.

https://astropolis.pl/files/category/8-druk-3d-modele/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł na projekt. Wydrukowałem obudowę Clip-in , na ten Low pass filter, który wyjąłem podczas full spectrum modyfikacji Canona, żeby zobaczyć co on daje. 

Trochę śliski jest i czasami wyskakuje z body. Przydała by mu się jakaś guma/plaster na kancie. 

Objektywu Canona 18-55mm nie da się z nim założyć.  Samyang mniej wystaje z tyłu i wchodzi bez problemu, ale dalej nie ostrzy na nieskoczoność. 

 

IMG_20200314_172040.jpg

IMG_20200314_173129.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie Drukarze,

nie chcielibyście zrobić dobrego uczynku i dołączyć do lokalnych akcji drukowania przyłbic dla szpitali?

Szkoda kisić sprzęt, kiedy możecie pomóc lekarzom i pielęgniarzom drukując przyłbice. Poszukajcie wśród swoich znajomych organizatorów lub sami zacznijcie koordynować podobne akcje.

obraz.png.bdd6012bb99518a635ae1dd46ddb7441.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Kubiłan napisał:

Panowie Drukarze,

nie chcielibyście zrobić dobrego uczynku i dołączyć do lokalnych akcji drukowania przyłbic dla szpitali?

Szkoda kisić sprzęt, kiedy możecie pomóc lekarzom i pielęgniarzom drukując przyłbice. Poszukajcie wśród swoich znajomych organizatorów lub sami zacznijcie koordynować podobne akcje.

obraz.png.bdd6012bb99518a635ae1dd46ddb7441.png

 

 

Moim skromnym zdaniem przyłbice od Prusy to oprócz wiadomych i potrzebnych działań, to szeroko zakrojona akcja marketingowa. Wydruk tej przyłbicy zajmuje około 4h, a i tak potrzeba jeszcze samej osłony z pleksi.

Dużo lepszym projektem - szybszym i tańszym jest projekt pokazany tutaj - nie wymaga on drukowania elementów, a podejrzewam, że spełnia swoją rolę tak samo: https://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/44022-przylbice-beda-chronic-sluzby-medyczne

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, sidiouss napisał:

Moim skromnym zdaniem przyłbice od Prusy to oprócz wiadomych i potrzebnych działań, to szeroko zakrojona akcja marketingowa. Wydruk tej przyłbicy zajmuje około 4h, a i tak potrzeba jeszcze samej osłony z pleksi.

Dużo lepszym projektem - szybszym i tańszym jest projekt pokazany tutaj - nie wymaga on drukowania elementów, a podejrzewam, że spełnia swoją rolę tak samo: https://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/44022-przylbice-beda-chronic-sluzby-medyczne

W środowisku w którym obracam się jest więcej drukarek niż ploterów, stąd moja znajomość tematu.

Należy używać zwykłej foli do laminowania, foli LDPE lub podobnych o grubości 0.1- 0.6 mm. We Włoszech sięgnęli już po zwykłe koszulki do segregatorów. Pleksiglas jest zbyt sztywny i ciężki. We Wrocławiu i Wałbrzychu chłopaki mają dogadaną całą specyfikację. Łącznie już ponad 500 sztuk poszło.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sidiouss napisał:

Moim skromnym zdaniem przyłbice od Prusy to oprócz wiadomych i potrzebnych działań, to szeroko zakrojona akcja marketingowa. Wydruk tej przyłbicy zajmuje około 4h, a i tak potrzeba jeszcze samej osłony z pleksi.

jeżeli naszym jedynym narzędziem jest młotek to wszystko wokół zaczyna wyglądać jak gwóźdź ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sidiouss napisał:

Moim skromnym zdaniem przyłbice od Prusy to oprócz wiadomych i potrzebnych działań, to szeroko zakrojona akcja marketingowa. Wydruk tej przyłbicy zajmuje około 4h, a i tak potrzeba jeszcze samej osłony z pleksi.

Dużo lepszym projektem - szybszym i tańszym jest projekt pokazany tutaj - nie wymaga on drukowania elementów, a podejrzewam, że spełnia swoją rolę tak samo: https://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/44022-przylbice-beda-chronic-sluzby-medyczne

Na marketingu się średnio znam ale też się zastanawiałem nad tymi pomysłami 3D i podobnie w kwestii efektywności wydaje mi się, że te wydruki do przyłbic są pewnym zbytkiem.

Konstrukcja z samej folii wydaje się dokładnie tak samo funkcjonalna, prosta, błyskawiczna produkcja, a że kolega zaręczył za tego (niezweryfikowanego jeszcze) organizatora, uznałem, że jakieś wsparcie inicjatywy będzie znacznie lepszym pomysłem: https://zrzutka.pl/g9czum

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem uniwersalne mocowanie na pręcie przeciwwagi zamiennika w postaci butelki.

Do butelki 1,5 l  wsypujemy np. piasek i pstryk mamy przeciwwagę o wadze pewnie coś około 2,5 kg.

 

 

O tak to wygląda. Trzeba tylko się zaopatrzyć w śrubę i nakrętkę M8.

 

MP.JPEG

Edytowane przez bas.sic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastik do plastiku w segregacji i po problemie :)

Drugie tyle jest części dobrych do montażu, tyle że niektóre modyfikowałem pod swój aparat, niektóre wydrukowałem próbnie z PLA no ale są w pełni sprawne. Oddam komuś kto będzie chciał sobie drukować montaż "Wirus 2020"  :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sposób jest na to taki, że drukuję próbki z taniego PLA, cienkie ścianki, najlepiej bez wypełnienia. Zwykle wystarczają fragmenty, żeby sprawdzić czy pasuje wymiarami, cienkie fragmenciki w trzech osiach. Oszczędność czasu i filamentu. Te kawałki potem można wykorzystać do czegoś, na przykład smarowania pastą termoprzewodzącą, klejem itp. Nie ma się co łudzić, odpadki z wydruków idą do spalarni, a nie do recyklingu.

 

Jest też maszyna do domowego recyklingu filamentu, ale to raczej nie na budżety i ilości domowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spalanie to też forma recyklingu ^_^ a w przypadku tworzyw z mączki kukurydzianej to w sumie im więcej wytworzymy odpadów tym więcej pobraliśmy z atmosfery dwutlenku węgla i uwięziliśmy w materiale :P czyż to nie powód do dumy? :D

https://en.wikipedia.org/wiki/Polylactic_acid#End_of_life

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propos odpadów można sobie zmontować hałupniczo ustrojstwo do produkcji filamentu :) wystarczy przekladnia slimakowa (do posuwu zmielonego wcześniej filamentu) i dysza grzejna z głowicą np 1,25 (chyba taką średnicę ma filanemt) i jazda z produckcją :) sa filmy na YT jak to mozna prosto zrobic :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.